Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Samobadanie piersi może uratować życie. Jak prawidłowo wykonać je w domu?
Fot. Shutterstock/New Africa

Samobadanie piersi może uratować życie. Jak prawidłowo wykonać je w domu?

9 października 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet na świecie i najczęstsza przyczyna zgonu. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 mln kobiet, a ponad 500 tys. umiera z tego powodu. Bardzo ważna oczywiście jest profilaktyka, a samobadanie piersi pozwoli uchronić się przed chorobą. Jak wykonać je prawidłowo?

W Polsce stwierdzanych jest każdego roku kilkanaście tysięcy nowych przypadków

Rak piersi stanowi sporą grupę zróżnicowanych co do biologii i przebiegu nowotworów. Szacuje się, że nowotwór piersi stanowi 25 proc. ogółu wszystkich nowotworów złośliwych, które wykrywane są u kobiet.

W Polsce stwierdzanych jest każdego roku kilkanaście tysięcy nowych przypadków, natomiast częstość występowania choroby związana jest z poziomem cywilizacyjnym społeczeństwa , z kolei szczyt zachorowań na raka piersi występuje u kobiet w wieku 50-69 lat.

shutterstock_2394857507.jpg
Fot. Shutterstock/ New Africa

Regularne badania mogą uchronić przed chorobą

Regularne badania profilaktyczne mogą uchronić kobiety przed najgorszą diagnozą. Ważne jest to, by badać się samemu. Najlepiej to robić raz w miesiącu.

“Rzadko się badamy, a powinniśmy robić to raz w miesiącu” - zdradzała w rozmowie z “Dzień Dobry TVN”  . Paulina Kryczało, prezeska fundacji La vie La vie.

Jak wygląda prawidłowe samobadanie piersi? Trzeba przede wszystkim ustalić sobie jeden konkretny termin, trzymając się wyznaczonej daty. W przypadku kobiet, które mają miesiączkę, badania wykonuje się między 5. a 10. dniem cyklu.

“Wtedy piersi nie są już bolesne. Dotyk podczas samobadania nie może być za lekki. Musimy te piersi docisnąć, żeby sprawdzić, czy nic się nie dzieje. To nie wymaga dużo czasu, to jest pięć minut raz w miesiącu. Oglądamy swoje piersi, najpierw zwracamy uwagę, czy nie ma żadnych zmian na zewnątrz, wgłębień, uwypukleń, owrzodzeń, pomarańczowej skórki” - zdradzała  Paulina Kryczało w rozmowie z “Dzień Dobry TVN”.

Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny

Kolejny krok to sprawdzenie, co się dzieje pod skórą. Nie dotykamy tylko części mieszczącej się w biustonoszu , lecz badamy również ciało już od przyczepu mięśnia piersiowego.

-"Ucisk musi być trzema palcami na płasko. Są różne metody, można to robić dookoła albo od zewnątrz do wewnątrz lub odwrotnie. Każda z kobiet ma swoją technikę, nie ma znaczenia, którą, chodzi o to, żeby badać całe piersi" - mówiła ekspertka z fundacji La vie la vie.

Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny, dlatego warto apelować do kobiet, by same się badały, bo im wcześniej wykryjemy niepokojącą zmianę, tym większe mamy szanse na powrót do zdrowia. Decydujące znaczenie w odniesieniu do profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie.

Czytaj też:

1 na 8 kobiet zachoruje na ten nowotwór. Ważny apel ekspertów

Tak bolą piersi przy raku. Wiele kobiet to bagatelizuje

Dramatyczny apel dziennikarki CNN. Wyznała na wizji, że jest chora

1000 zł miesięcznie bez względu na dochód. Jest decyzja: wypłaty już od 1 listopada
Przyszedł na SOR po pomoc. Przyłapał lekarkę na gorącym uczynku
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko