Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Dramatyczny apel dziennikarki CNN. Wyznała na wizji, że jest chora
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 10.01.2024 19:58

Dramatyczny apel dziennikarki CNN. Wyznała na wizji, że jest chora

Sara Sidner
https://twitter.com/sarasidnerCNN

Nie chorowała, nie paliła i piła alkohol okazjonalnie. Co więcej, wśród członków jej rodziny żadna kobieta nie miała raka piersi. Mimo to zachorowała, a nowotwór znajduje się w trzecim stadium. Sara Sidner, dziennikarka CNN, apeluje do kobiet, by badały piersi i robiły mammografię. W Polsce rak piersi stanowi 23% zachorowań i odpowiedzialny jest za 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet.

 

Dziennikarka CNN ma raka piersi

Sara Sinder, dziennikarka CNN przekazał widzom, że od dwóch miesięcy przechodzi chemioterapię. Powiedziała także, że podda się radioterapii i podwójnej mastektomii. Nowotwór znajduje się w trzecim stadium: „Trzecie stadium nie jest wyrokiem śmierci dla zdecydowanej większości kobiet — powiedziała Sidner

Sara Sinder jest czarnoskórą kobietą. Wśród czarnoskórych kobiet ryzyko śmierci z powodu nowotworu piersi jest o 41% większe niż u kobiet pozostałych ras. Sidner przyznała, że fakt ten ją zszkował.

Projekt bez nazwy - 2024-01-10T190553.869.png

Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne? Karolina Skiba ujawnia, jak przypadkowo odkryła nowotwór. Te same objawy ma codziennie 50 Polek!

Apel dziennikarki do wszystkich kobiet

Nic nie zapowiadało tej tragedii. Sinder wyznała, że nigdy w życiu nie chorowała. Nie paliła i piła alkohol okazjonalnie: „Rak piersi nie występuje w mojej rodzinie. A jednak jestem tutaj z nowotworem w trzecim stadium. Trudno o tym mówić na głos — przyznała, powstrzymując łzy.

Poświęćcie chwilę, żeby przypomnieć sobie imiona ośmiu kobiet, które znacie i które kochacie. Tylko ośmiu. Policzcie je na palcach. Statystycznie jedna z nich zachoruje lub choruje na raka piersi. W gronie moich przyjaciółek jestem tą jedną z ośmiu". — powiedziała prezenterka CNN Sara Sinder

"Proszę, na miłość boską, zróbcie mammografię i wykonajcie samobadanie. Chcę, żebyście rozkwitały, siostry" – napisała Sinder na portalu X.

Jak rozpoznać pierwsze objawy raka piersi?

Początkowe stadium raka piersi zazwyczaj nie ma objawów. Wtedy też rozpoznaje się go przez przypadek, podczas samobadania piersi lub podczas badania lekarskiego – symptomem jest obecność twardego guzka w piersi.

Inne objawy pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania. Wtedy też trudniej już leczyć nowotwór. Dlatego tak ważne jest, by edukować kobiety w zakresie badania piersi – badanie może przeprowadzać samodzielnie, ważne by regularnie.

Gdy w obrębie piersi pojawią się zmiany, należy niezwłocznie zacząć diagnostykę w kierunku nowotworu.

Postęp nowotworu może spowodować zmianę rozmiaru, kształtu i wyglądu piersi. Oznakami choroby mogą być:

  • zmiana kształtu brodawki sutkowej,
  • większe napięcie skóry i zaczerwienienie skóry piersi,
  • wyciek z brodawki sutkowej, mogący zawierać krew,
  • ból piersi lub okolic piersi.

źródła: tvn24.pl, zwrotnikraka.pl