Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Śmiertelne zatrucie 38-latki z Pniewa. Są wyniki badań laboratoryjnych
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 15.03.2024 13:23

Śmiertelne zatrucie 38-latki z Pniewa. Są wyniki badań laboratoryjnych

Policja zdjęcie poglądowe: East News / Zofia i Marek Bazak; trucizna fot. canva / Getty Images Signature
Policja zdjęcie poglądowe: East News / Zofia i Marek Bazak; trucizna fot. canva / Getty Images Signature

W środę wieczorem w mieszkaniu w Pniewach znaleziono zwłoki 38-letniej kobiety. Z uwagi na podejrzenia, że śmierć nastąpiła wskutek zatrucia silnie toksyczną substancją, na miejsce wezwano patrol chemiczny z Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Po specjalistycznych badaniach przeprowadzonych w laboratorium, okazało się, że zgon spowodowała silnie trująca substancja. 

Trwa postępowanie wyjaśniające, jak trucizna znalazła się w mieszkaniu kobiety. W ciężkim zatruciu tą substancją śmierć może nastąpić w ciągu kilku minut. 

Padły podejrzenia na cyjanowodór, który był wykorzystywany przez nazistów podczas II wojny światowej

W środę wieczorem w mieszkaniu 38-latki zjawiła się siostra kobiety, która była zaniepokojona brakiem kontaktu z jej strony. Niestety, na pomoc było już za późno - mieszkanka Pniewa nie żyła. Na miejsce zostały natychmiast wezwane służby. Ściągnięto aż dziesięć zastępów straży pożarnej, w tym jednostkę ratownictwa chemicznego z Poznania.

W mieszkaniu denatki znaleziono list pożegnalny, a ponadto zabezpieczono opakowanie po trującej substancji. Adam Bach z Prokuratury Rejonowej w Szamotułach poinformował, że przyczynę śmierci 38-latki będzie można stwierdzić po przeprowadzeniu sekcji zwłok. Prokurator nie podał nazwy trującej substancji, która przyczyniła się do śmierci kobiety. 

Jak informowały media, padły podejrzenia na cyjanowodór, który jest jednym z najbardziej trujących związków. To bardzo niebezpieczny środek chemiczny, służący do zwalczania insektów i gryzoni. W trakcie II wojny światowej stał się narzędziem zbrodni nazistów. Był stosowany pod nazwą Cyklon B do masowych egzekucji ludzi w komorach gazowych.

Projekt bez nazwy - 2024-03-15T131802.239.png
Naziści stojący na tle pociągu, fot. canva / Aliaksei Skreidzeleu
Mówią o niej męska angina. Czym jest choroba Plauta i Vincenta i jak ją leczyć? Ten owoc jest jak lekarstwo na serce. Wystarczy garść dziennie, by odczuć efekty

Okazało się, że śmierć kobiety spowodował cyjanek potasu

Po specjalistycznych badaniach przeprowadzonych w laboratorium, okazało się, że śmierć kobiety spowodowała inna silnie trująca substancja – cyjanek potasu. Trwa postępowanie wyjaśniające, jak cyjanek znalazł się w mieszkaniu kobiety.

Cyjanek potasu to związek chemiczny należący do silnych trucizn. Zatrucia cyjankami cechują się wysoką śmiertelnością i sięgają nawet 95%. W ciężkim zatruciu zgon może nastąpić w ciągu minut. Związek ten wykorzystywany jest między innymi w metalurgii srebra i złota, w galwanotechnice czy jako środek owadobójczy i gryzoniobójczy.

W przypadku ciężkiego zatrucia szybko pojawiają się bóle i gwałtowne zawroty głowy, dezorientacja, trudności w oddychaniu, drgawki oraz utrata przytomności. Najbardziej gwałtowna postać piorunującego zatrucia cyjankami powoduje nagłą utratę przytomności z drgawkami, która prowadzi do śmierci w ciągu kilku minut.

źródła: poznan.tvp.pl, czytelniamedyczna.pl

Zobacz też: Pogrzeb zamordowanej Lizy. Przejmujący widok w domu pogrzebowym

Zatrucie substancją chemiczną - co robić?

W przypadku zatrucia substancjami chemicznymi pod żadnym pozorem nie należy wywoływać wymiotów. Substancje te mogą na różne sposoby reagować z kwasem żołądkowym, a wymioty mogą prowadzić do podrażnienia, a nawet poparzenia przewodu pokarmowego. W takiej sytuacji należy niezwłocznie wezwać zespół ratownictwa medycznego. Tu liczy się czas.

- Jeżeli chodzi o  zatrucia  lekami, czy jakimiś substancjami chemicznymi, pamiętajmy, że nie należy wywoływać wymiotów! Takie substancje wchodzą w różne reakcje z naszym kwasem żołądkowym i wywołując wymioty, możemy spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego, a nawet jego poparzenie. Nie podajemy wody, ani węgla. Jedyne co możemy zrobić, to jak najszybciej wezwać zespół ratownictwa medycznego, aby móc w szpitalu podjąć kroki w celu eliminacji trucizny - powiedział w rozmowie dla Pacjentów ratownik medyczny Sebastian Jaworski. 

Przeczytaj też: 

Pierwsza pomoc przedmedyczna - Jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia życia? Ekspert tłumaczy

To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia

Czy zatrucia środkami do mycia naczyń są częste?