Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czy zatrucia środkami do mycia naczyń są częste?
Gracjana Gronowska
Gracjana Gronowska 19.03.2022 01:30

Czy zatrucia środkami do mycia naczyń są częste?

Czy zatrucia  środkami do mycia naczyń są częste?
pixabay.com

Zatrucie środkami do mycia naczyń – czy jest możliwe?


Środki chemiczne, które znajdują się w środowisku domowych są powodem około 1/3 wszystkich zatruć w przypadku dzieci. Większości z produktów domowego użytku po spożyciu niewielkiej ilości spowoduje co najwyżej ból brzucha i biegunkę, ale nawet niewielkie ilości środków żrących mogą spowodować groźne poparzenie przełyku i żołądka. Warto wiedzieć więc z jakimi środkami mamy do czynienia na co dzień, np. podczas sprzątania. Domowa chemia może mieć właściwości żrące (np. płyn do toalet), czyli może doprowadzić do uszkodzenia jamy ustnej i żołądka. Płyny do naczyń natomiast mogą się pienić i doprowadzić do duszenia się. Zazwyczaj do przypadkowego spożycia substancji do mycia naczyń oraz innych środków czystości dochodzi, gdy dostaną się one w ręce dzieci. Jak wiadomo, jest to dosyć częste zjawisko i wystarczy chwila nieuwagi, aby najmłodsi zaczęli z ciekawością oglądać kolorowe opakowania. Na szczęście zatrucia środkami do mycia naczyń nie są tak groźne jak zatrucia innymi substancjami (np. żrącymi czy owadobójczymi). Zazwyczaj ze względu na nieprzyjemny smak i konsystencję nie dochodzi do wypicia dużej ilości płynu. Objawy jakie mogą pojawić się po zażyciu taki substancji nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia, jednak mogą skutkować pojawieniem się biegunki i wymiotów.

Jak postępować, gdy nastąpi zatrucie środkami do mycia naczyń?


Wśród domowych środków czystości można wyróżnić mydła anionowe i niejonowe detergenty, do których należą szampony oraz środki do mycia naczyń. W ich przypadku W detergentów zalecana jest obserwacja, ponieważ nie są szczególnie niebezpieczne. Niewielkie ilości mydła, szamponów do mycia włosów, żelów pod prysznic, płynów do mycia naczyń, kostek do zmywarki mogą spowodować biegunkę, którą leczy się węglem aktywnym dostępnym w aptece. Jednak W przypadku spożycia większych ilości innych produktów rozważane jest płukanie żołądka. Ma ono na celu sprawienie, że substancja toksyczna nie przedostanie się do jelita cienkiego, gdzie w głównej mierze zachodzi jej wchłanianie. Do płukania dochodzi zazwyczaj w przypadku spożycia substancji toksycznych, związanych z zagrożeniem życia, zatem zatrucia środkami do mycia naczyń nie wymagają zazwyczaj wykonania tego zabiegu.

Mimo niskiej toksyczności płynów do naczyń, może dojść do niebezpiecznych sytuacji przy próbie wymuszania wymiotów. Jest tak z uwagi dlatego, że może to wywołać ogromna ilość piany, które przedostając się do tchawicy i okolic oskrzeli może doprowadzić do zachłyśnięcia. Dzieje się tak również, gdy po spożyciu tak środków do mycia naczyń, wypije się dużą ilość wody. Aby zmniejszyć produkcję piany może zażyć doraźnie espumiasn, natomiast gdy płyn dostanie się do oczu lub samej jamy ustnej, należy dokładnie opłukać je wodą o pokojowej temperaturze.

Tagi: