Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Spanie w skarpetkach jest dobre dla osób z problemami naczyniowymi. Spróbuj, a nie pożałujesz
Fot. Canva

Spanie w skarpetkach jest dobre dla osób z problemami naczyniowymi. Spróbuj, a nie pożałujesz

1 października 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Gdy za oknem coraz zimniej, a w domach jeszcze na całego sezon grzewczy się nie rozkręcił, narzekamy na chłód. Otulamy się ciepłymi swetrami, a na nogi wciągamy grube skarpetki. Nawet do snu. Jak się okazuje, to bardzo zdrowy odruch.

Nowe badania wykazują, że spanie w skarpetkach zapewnia nie tylko ciepło w nogi, ale w ogóle poprawia jakość snu. Warto zapoznać się z wnioskami naukowców na ten temat.

Lodowate stopy utrudniają zasypianie

Kiedy jest nam zimno, a wieczorem wślizgujemy się do również zimnego łóżka, szybko nie uśniemy. Zwłaszcza gdy nogi są lodowate. Końcówki naszego ciała, rozgrzewają się najtrudniej. Można godzinę spędzić zwiniętym w kłębek pod kołdrą i w miarę już się rozgrzać, ale stopy wciąż mieć zimne . Tak usnąć się nie da.

Wiele osób próbuje sobie z tym radzić, zakładając na noc grube skarpetki, choć panuje pogląd, że to niezbyt zdrowe. Mówi się, że skarpetki mogą uciskać naczynia krwionośne, albo sprawiać, że stopy podczas snu zaczynają się pocić, co jest niehigieniczne. Jednak troska o komfort cieplny stóp jest wskazana i ma przełożenie na całe nasze samopoczucie, a także na jakość snu.

Fot. Pixabay/ congerdesign
Suchy zębodół po wyrwaniu zęba. Co to takiego i jak sobie z tym radzić?
Zakupy w ciszy nie tylko dla osób w spektrum autyzmu. Kto skorzysta?

Czy warto spać w skarpetkach? Nie warto się nawet zastanawiać!

Dr Timothy J. Miller w rozmowie ze sleepopolis.com mówi, że stopy są jednym z głównych źródeł utraty ciepła w organizmie. Jeśli jest nam zimno w nogi, to raczej w ogóle jest nam zimno. Przed snem warto więc rozgrzać stopy. Tu z pomocą może przyjść nam masaż, który pobudzi krążenie krwi, ale także namoczenie stóp w ciepłej wodzie, np. z dodatkiem soli epsom. W ostateczności można też potrzymać nogi przez kilka chwil pod strumieniem bardzo ciepłej wody. A następnie – założyć skarpetki. Dr Miller twierdzi, że w ten sposób zabezpieczymy naszą termoregulację i o wiele łatwiej będzie nam zasnąć .

Zalety spania w skarpetkach powinni także odczuć ci, którzy mają problemy z krążeniem. Słabsze krążenie w kończynach powoduje, że osoby te zwykle mają zimne dłonie i stopy. Również w zespole Raynauda poleca się spać w skarpetkach. „Jest to schorzenie naczynioskurczowe, w którym mniejsze tętnice w ciele ulegają zwężeniu (często w wyniku lęku, stresu), szczególnie tętnice w palcach rąk i nóg. Jest to spowodowane głównie reakcjami na niskie temperatury. Noszenie skarpetek może zmniejszyć utratę ciepła z palców u stóp i pomóc w termoregulacji w organizmie” – podkreśla doktor Miller.

Skarpetki mogą także pomóc osobom zmagającym się z problemem pękających pięt. Lekarz mówi, że co prawda ten objaw może mieć wiele przyczyn, w tym infekcję grzybiczą , niemniej jednak bywa, że dużą rolę gra tu niedostateczne nawodnienie organizmu. „Noszenie skarpetek może pomóc zatrzymać wilgoć w stopach, łagodząc suchość skóry. Stosowanie kremów i miejscowej maści przeciwgrzybiczej również może pomóc” – wyjaśnia.

Oczywiście komfort cieplny jest bardzo ważny w kontekście snu w ogóle. Zimne stopy mogą powodować nie tylko problemy z uśnięciem, ale także wybudzanie się i generalnie gorszą jakość snu. Jeśli jesteśmy niewyspani, gorzej także funkcjonujemy w ciągu dnia. Zmienić to może spanie w skarpetkach.

Jakie są najlepsze skarpetki do snu?

Jednak skarpetki skarpetkom nierówne. By odnieść korzyści ze spania w tym elemencie garderoby, trzeba zakładać odpowiednie:

  • wykonane z naturalnych, oddychających włókien , takich jak bawełna, wełna, wełna merino lub bambus. W takich skarpetkach stopy nie będą się przegrzewały.
  • niezbyt ciasne , aby nie zaburzać krążenia krwi. Trzeba zwrócić uwagę na ściągacz lub kupić takie całkowicie bez ucisku.
  • miękkie i przyjemne , nie drapiące, aby zapewnić przyjemne uczucie podczas snu.

Zobacz także:

Nie tylko zimne ręce i nogi. Po tym poznasz, że masz słabe krążenie

Wybudzasz się o tej godzinie? Lekarka alarmuje, że to może być nowotwór

Metoda 4-7-8 to rewelacja. Dzięki niej zapomnisz o problemach z zasypianiem

Wczesne znaki raka jelita. Te objawy powinny nas skłonić do przebadania się
Wstajesz w nocy do toalety? To może być wczesny objaw choroby
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko