Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Spodziectwo u chłopców – przyczyny, charakterystyka, leczenie
Kinga Chęcińska
Kinga Chęcińska 19.03.2022 01:32

Spodziectwo u chłopców – przyczyny, charakterystyka, leczenie

Spodziectwo u chłopców – przyczyny, charakterystyka, leczenie
pixabay.com

Spodziectwo u chłopców – definicja

Spodziectwo to wada rozwojowa układu moczowo-płciowego występująca u chłopców, która polega na niewłaściwym umiejscowieniu oraz zwężeniu ujścia zewnętrznej cewki moczowej.U chorych, zamiast na żołędzi, znajduje się ona na brzusznej powierzchni prącia.Spodziectwo występuje średnio u jednego na 250-300 chłopców i towarzyszyć mu może rozszczepienie napletka, przerośnięcie napletka na stronie grzbietowej oraz brzuszne skrzywienie prącia. W ciężkich przypadkach wiąże się ono także z występowaniem moszny dwudzielnej oraz niedorozwoju prącia.

Spodziectwo u chłopców – rodzaje

W zależności od stopnia rozwoju spodziectwa oraz położenia ujścia cewki moczowej wyróżnia się jego następujące rodzaje:1. Spodziectwo bez spodziectwa – objawia się brzusznym przygięciem prącia, które (mimo prawidłowego umiejscowienia cewki moczowej) powoduje wrażenie występowania wady. Może towarzyszyć mu rozszczepienie napletka.2. Spodziectwo żołędziowe – charakteryzuje się położeniem cewki moczowej między rowkiem zażołędnym a szczytem żołędzi i niewielkim brzusznym przygięciem prącia. Współwystępuje ze znacznym zwężeniem ujścia cewki moczowej i dotyczy ok. 65 % chorych.3. Spodziectwo prąciowe – oznacza, że ujście cewki moczowej jest zlokalizowane na brzusznej stronie prącia, między moszną a rowkiem zażołędnym. Objawia się silnym brzusznym skrzywieniem prącia i bardzo często towarzyszą mu inne wady rozwojowe. Występuje u ok. 20 % chorych.4. Spodziectwo kroczowe – wiąże się z umiejscowieniem cewki moczowej w fałdach moszny i zniekształconą budową krocza, która nierzadko uniemożliwia określenie płci dziecka. Jest najpoważniejszym i jednocześnie najrzadziej występującym rodzajem spodziectwa.

Spodziectwo u chłopców – przyczyny

Spodziectwo u chłopców rozwija się już w 12. tygodniu życia płodowego na skutek zaburzeń kształtowania się kanalików cewki moczowej. Choć jednoznaczna przyczyna jego występowania nie została jeszcze określona, najprawdopodobniej wynika ono z nieprawidłowego wydzielania lub biosyntezy testosteronu, który jest niezbędny w rozwoju męskich narządów płciowych. Do czynników ryzyka należy także wegetariańska lub wegańska dieta matki, przebycie grypy w pierwszym trymestrze ciąży, przyjmowanie leków hormonalnych zawierających estrogeny, suplementacja żelaza w pierwszym trymestrze ciąży oraz bardzo młody lub zbyt późny wiek matki.

Spodziectwo u chłopców – objawy

Objawy spodziectwa u chłopców zazwyczaj są trudne do przeoczenia i w większości wiążą się z nienaturalnym wyglądem prącia. W zależności od stopnia rozwoju wady obserwuje się np. brzuszne przygięcie prącia, niedorozwój napletka lub jego rozdwojenie, brak wędzidełka napletka lub zbyt dużą odległość między cewką moczową a szczytem żołędzi. Ponadto mogą wystąpić ogólne problemy z oddawaniem moczu lub niemożliwość oddawania moczu w pozycji stojącej. U dorosłych mężczyzn, którzy nie wyleczyli wady, pojawiają się również problemy w kontaktach seksualnych.W wielu przypadkach spodziectwo towarzyszą inne wady, takie jak zaburzenia układu moczowego, wodonercze, wnętrostwo, przepuklina pachwinowa czy niewłaściwe ułożenie jąder, mogące skutkować obojnactwem.

Tagi: