Świąd bywa zwiastunem nowotworu. Gdy trwa tyle, udaj się do lekarza
Objawy nowotworów kojarzą się nam głównie z utratą wagi, problemami z wypróżnianiem czy obecnością guzów. Jednak rak może mieć też objawy skórne m.in. świąd. Okazuje się, że aż 36,9% nowotworowych zmian skórnych ma związek ze świądem. Zmianom tym może też towarzyszyć ból. A to nie wszystko - skórnych objawów raka jest więcej.
Świąd to też niekiedy symptom raka
Przewlekły świąd, trwający dłużej niż 6 tygodni, bywa wczesnym symptomem procesu nowotworowego. Niekiedy wyprzedza inne objawy raka – czasem nawet o kilkanaście miesięcy. Występuje w schorzeniach powodujących uszkodzenie mózgu ale i chorobach rozrostowych układu limforetikularnego np. białaczki, ziarnicy złośliwej, szpiczaka mnogiego.
Skórne objawy nowotworów bywają skutkiem procesów autoimmunologicznych – gdy organizm zaczyna walczyć z komórkami nowotworowymi, wysyła przeciwciała, mogącą atakować także zdrowe komórki. Objawy te pojawiają się też na skutek wytwarzania przez komórki nowotworowe cząsteczek docierających z krwią do innych tkanek m.in. skóry.
Nawet proste pytanie o ból i świąd mogą już być pomocne lekarzowi diagnozującemu nowotwory skóry. Jak wynika z danych statystycznych, ok. 36.9% nowotworowych zmian skórnych ma związek ze świądem, a w 28.2% z nich towarzysz ból.
Eksperci z Wake Forest University Baptist Medical Center przebadali 268 pacjentów, u których wykryto łącznie 339 nowotworów. Ustalono, że obecność świądu najczęściej ma związek z:
- rakiem kolczystokomórkowym (46,6%),
- rakiem podstawnokomórkowym (31,9%),
- czerniakiem (14,8%).
Okazało się również, że wymienionym nowotworom częściej towarzyszy bolesność. Obydwie dolegliwości często też występowały jednocześnie.
Skórnych objawów raka jest znacznie więcej
O nowotworze układu krwiotwórczego np. białaczce szpikowej albo chłoniaku, świadczyć mogą duże czerwone obrzęki na twarzy, nogach, tułowiu i rękach. Pojawiają się szybko, a na ich obrzeżach widoczne są pęcherzyki lub krostki, przekształcające się w owrzodzenia.
Oznaką raka żołądka może być wysyp brodawek łojotokowych na tułowiu, które silnie swędzą. Innym symptomem raka żołądka bywają przebarwienia widoczne w pachwinach, przy zgięciach łokciowych, kolanowych i w dołach pachwowych.
Kochasz narcyza? Kiedy taki związek ma szansę?
Łuszcząca się skóra to także możliwy symptom nowotworu. Szczególnie groźne jest gdy obejmuje całą skórę – bywa to zwiastun raka płuc, raka szyjki macicy lub raka piersi. Gdy zmiany są drobne i rozlane, zlokalizowane w dołach pachwowych, zgięciach łokciowych i pod kolanami, mogą być symptomem ziarnicy złośliwej.
O tych nietypowych objawach nowotworów lepiej wiedzieć
Niektóre z objawów raka są nieczytelne i nieoczywiste. Problem z rozpoznaniem nowotworu jest taki, że może dawać oznaki niekojarzące się z nimi lub te, które można przypisać też mniej poważnym schorzeniom. Nietypowymi symptomami raka bywa:
- uporczywy kaszel,
- ból niewiadomego pochodzenia,
- nagła utrata wagi lub jest nagły przyrost,
- zmiany wypróżniania i objawy związane z jelitami i pęcherzem,
- powracająca zgaga,
- gorączki,
- zmiana w wyglądzie paznokci
Lekarz o tym, jak wygląda delirium po alkoholu:
Zobacz też:
Brzuch też miewa migrenę. Poznasz ją po bólu wokół pępka
Tych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie. To siedliska kleszczy
Tani krem wygładzający zmarszczki z Biedronki. Super efekty za mniej niż 20 zł