Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Spuchnięte kolana to ważny znak. Rak chowa się pod skórą
Klaudia Tomaszewska
Klaudia Tomaszewska 02.04.2025 14:44

Spuchnięte kolana to ważny znak. Rak chowa się pod skórą

spuchnięte kolano
Canva/ Satjawat Boontanataweepol's Images

Siłowni, zabawa z dziećmi czy wnukami, a może intensywne spacery, te aktywności fizyczne pobudzają mięśnie do ruchu i są zalecane przez specjalistów. Niestety mogą również wprowadzić w błąd, a to z kolei odbije się na naszym zdrowiu. Po aktywnościach zauważasz spuchnięte kolano, co robisz?

Kolano boli i puchnie

Spuchnięte nogi to nic szczególnego. Mogą bowiem świadczyć o przeciążeniu mięśni po wysiłku fizycznym. Ten obszar, tak samo, jak ręce może zwiększać swoją objętość. To naturalnym proces, który następuje po aktywnościach. Nie zawsze jednak może oznaczać coś pozytywnego.

Jeśli wyczujesz, że w okolicy kolana pojawia się opuchlizna, która jest nieregularna, możesz zacząć się martwić. Często wówczas wybrzuszenie następuje tylko z jednej strony. Jakie jest w dotyku i co może oznaczać?

Ból kolana
fot./ Canva/ krisanapong detraphiphat/ Ból kolana
Czym jest olej palmowy – zastosowanie i wpływ na zdrowie. Czy jest szkodliwy? Weszły w życie wielkie zmiany w prawie pracy. Więcej pieniędzy dla pracowników

Mam gulkę na kolanie, czy to może być coś groźnego?

Opuchlizna może pojawić się w różnych miejscach. W zasadzie w obszarze większości organów i tkanek miękkich. Jest szczególnie widoczna na kostkach i nadgarstkach, gdzie skóry jest stosunkowo niewiele. Możemy ją zaobserwować także na kolanie. Czasami jej powodem jest obrzęk limfatyczny. Może on wynikać z wrodzonych problemów z budową naczyń chłonnych, a także wtórny, czyli spowodowany czynnikami nabytymi.

Należą do nich:

  • nowotwory złośliwe, a także leczenie,
  • zakażenia,
  • choroby zapalne,
  • otyłość,
  • przewlekłe przeładowanie układu chłonnego.

Czy to nowotwór?

Jeśli na twoim kolanie pojawi się opuchlizna, które nie ustępuje po kilku dniach, warto udać się do specjalisty. W pierwszej kolejności jest to lekarz ogólny, następnie ortopeda. Pamiętaj, że do onkologa możesz pójść bez skierowania. Warto sprawdzić i tę ewentualność oraz przeprowadzić badania obrazowe takiej jak USG czy prześwietlenie.

Do najczęściej występujących objawów w postaci opuchlizny w okolicach kolana należy mięsak. To jednak nie wszystko. Może to także świadczyć o czerniaku dolnych kończyn. Często wymienia się także nowotwór ginekologiczny, dróg moczowych czy nawet głowy.

Opuchnięte kolano
fot. Canva/ Satjawat Boontanataweepol's Images/ Opuchnięte kolano