Ten nowotwór zabrał Farrah Fawcett. Umierała w cierpieniach i ostrzegała przed nim innych
Farrah Fawcett była jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych amerykańskich gwiazd lat 70. Widzowie pokochali ją głównie za rolę blond piękności walczącej z przestępcami w kultowym serialu "Aniołki Charliego". Niestety, w 2006 r. aktorka usłyszała druzgocącą diagnozę – rak odbytu. Gwiazda postanowiła się nie poddawać i walczyć do końca, jednak zmarła po 3 latach zmagań ze śmiertelną chorobą. Co należy wiedzieć o raku odbytu?
Umierała na oczach widzów
Farrah Fawcett była ulubienicą Ameryki i ikoną stylu lat 70. Większość z nas kojarzy ją jako blond piękność z serialu "Aniołki Charliego, jednak wiele osób pamięta też jej tragiczną historię walki z rakiem. Gwiazda zmarła w 2009 roku po ciężkich zmaganiach z chorobą.
W 2006 r. Farrah Fawcett usłyszała druzgocącą diagnozę – rak odbytu. Natychmiast rozpoczęła walkę z chorobą, przechodząc chemio- i radioterapię. Wydawało się, że leczenie przynosi oczekiwane rezultaty i stan zdrowia aktorki się poprawił, jednak po niedługim czasie nowotwór znów dał o sobie znać – wystąpiły przerzuty do wątroby. Nowotwór wyniszczał organizm gwiazdy, a ostatnia terapia, której poddała się w Niemczech, tak bardzo ją osłabiła, że musiała poruszać się na wózku inwalidzkim.
Aktorka pragnęła, aby jej zmagania z chorobą zwiększyły świadomość zdrowotną w społeczeństwie i zachęciły ludzi do badań profilaktycznych. Dlatego, zdecydowała się, aby cały proces jej leczenia został udokumentowany.
Film “Farrah's Story” ukazujący 3-letnią walkę aktorki z nowotworem wyemitowano 15 maja 2009 r. i oglądało go aż 8,9 mln widzów. Niedługo po tym, 25 czerwca tego samego roku, Farrah Fawcett zmarła.
Jaki rodzaj bólu powoduje rak jelita grubego? Gastroenterolog wyjaśnia, co powinno wzmóc czujność Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie. Ekspert tłumaczyRak odbytu - występowanie i czynniki ryzyka
Według szacunków, rak odbytu stanowi 1-3% ogółu nowotworów złośliwych zlokalizowanych w jelicie grubym, a szczyt zachorowań przypada po ukończeniu 60. roku życia.
Ze względu na lokalizację wyróżnia się raka kanału odbytu oraz raka brzegu odbytu. Raki brzegu odbytu to nowotwory skóry, które są lepiej rokujące w porównaniu z rakami kanału odbytu.
Najczęściej występującym podtypem histologicznym raka kanału odbytu jest rak płaskonabłonkowy, do którego dochodzi głównie przez zakażenie onkogennymi typami wirusa HPV.
Czynnikami zwiększającymi ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego odbytu są:
- stosunki analne,
- duża liczba partnerów seksualnych,
- palenie tytoniu.
Jak podają eksperci, znaczącą rolę w rozwoju nowotworu odbytu mogą odgrywać czynniki genetyczne - mutacje w chromosomach 3 i 11.
Rak odbytu, zazwyczaj rozwija się w postaci guza naciekającego miejscowo, który przechodzi na węzły chłonne okołoodbytnicze i pachwinowe. Przerzuty odległe występują najczęściej w wątrobie i płucach.
Rak odbytu - objawy i diagnostyka
Do typowych objawów raka odbytu należą:
- krwawienie z odbytu,
- śluz w stolcu,
- ból podczas oddawana stolca,
- ból w podbrzuszu,
- świąd odbytu,
- uczucie ciała obcego w odbycie,
- wyczuwalny palcem guz,
- wzdęcia,
- utrata masy ciała,
- zmiana rytmu wypróżnień,
- powiększenie obwodu brzucha,
- powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych.
Zazwyczaj powyższe objawy pojawiają się w momencie, kiedy nowotwór jest już w stadium zaawansowanym. Dlatego, tak ważną rolę odgrywają badania profilaktyczne.
Podstawą diagnostyki w kierunku raka odbytu stanowią:
- badanie per rectum,
- u kobiet: badanie ginekologiczne,
- wykonanie anoskopii z pobraniem wycinków,
- kolonoskopia,
- USG jamy brzuszej,
- tomografia komputerowa jamy brzusznej,
- rezonans magnetyczny.
źródła: zwrotnikraka.pl, onkolmed.pl