Święta w szpitalu. Tak wygląda smutna rzeczywistość wielu seniorów. I to nie przez chorobę
Niektórym starszym osobom rodzina wyszukuje problemy zdrowotne, byle tylko przyjęto ich na oddział. Innych z premedytacją nie odbiera przed świętami. Jest też taka grupa seniorów, którzy sami doprowadzają do pogorszenia swojego stanu, by trzeba było ich zawieźć do szpitala. Tam ktoś z pewnością poświęci im uwagę.
Problem z seniorami „zalegającymi” na szpitalnych łóżkach w czasie Bożego Narodzenia jest wyraźnie zauważalny przez personel służby zdrowia. To przykre, ale części rodzin babcie i dziadkowie po prostu przeszkadzają. Właśnie w ten sposób ich bliscy pozbywają się problemu na ten czas.
Święta to czas rodzinny
Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, który z założenia powinien łączyć ludzi. Przy wspólnym stole spotykają się rodziny, aby podzielić się opłatkiem, wybaczyć sobie nawzajem urazy i spędzić chwile w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Nawet jeśli w ciągu roku coś nas dzieli, różnimy się poglądami czy nie zgadzamy w niektórych kwestiach, święta mają być takim czasem, kiedy na chwilę zapomina się o codziennych problemach.
Tymczasem w niektórych rodzinach dzieje się coś zupełnie odwrotnego. Problem umieszczania seniorów rodu w szpitalach lub nieodbierania ich stamtąd z premedytacją, wcale nie jest taką rzadkością, jak można by sądzić. Zdarza się, że bliscy doszukują się u dziadków rzekomych problemów zdrowotnych, aby znaleźć dla nich miejsce na oddziale. Bywa też, że seniorzy celowo nie są odbierani do domu, mimo że nic nie stoi na przeszkodzie, by spędzili święta z rodziną.
„W okresie przedświątecznym są rodziny, które zabiegają o umieszczenie w szpitalu seniora. Twierdzą, że ‘chcą zadbać o dziadziusia’, ale nieraz widzimy, jak się tego wstydzą, krygują, nie patrzą w oczy” – mówi Piotr Gołaszewski ze Szpitala Bródnowskiego w Warszawie w onet.pl.
To bardzo bolesne, bo dotyczy osób starszych, które przez większość swojego życia troszczyły się przecież o innych. Teraz, gdy sami potrzebują wsparcia i ciepła rodzinnego, zostają opuszczeni. W święta, które z definicji powinny być symbolem bliskości i miłości, doświadczają braku akceptacji i zrozumienia.
Smutna rzeczywistość niektórych babć i dziadków
Dla wielu seniorów święta w szpitalu, choć przygnębiające, są niestety jedynymi, jakie mogą mieć. Bo pamiętajmy, że starsze osoby czasem wcale nie mają już rodzin, wszyscy ich bliscy poumierali lub się nimi nie interesują. A w szpitalu zawsze ktoś się nimi zajmie, zwróci na nich uwagę, porozmawia przez chwilę. Niektórzy celowo zaniedbują swoje zdrowie – przerywają przyjmowanie leków, ignorują objawy chorób lub udają silniejsze dolegliwości, odwadniają się , by w rezultacie trafić pod opiekę lekarzy i pielęgniarek.
Zdarzają się też osoby starsze, które otwarcie mówią, że wolą spędzić święta w szpitalu, niż samotnie w pustym domu. To pokazuje, jak bardzo brakuje im relacji międzyludzkich i jak dużym problemem jest ich izolacja.
„I ciężko im się dziwić, że podświadomie szukają towarzystwa, mają nadzieję, że zostaną na którymś z oddziałów. Nie mają z kim spędzić świąt. Nie mają już na tym świecie rodziny, ich bliscy albo poumierali, albo są daleko. Dla nich atrakcyjnym rozwiązaniem jest szpital, gdzie pacjentom poświęca się uwagę, dba o nich, gdzie dostaną ciepły posiłek. Pytanie tylko, czy w naszym systemie opieki zdrowotnej to właśnie szpitale powinny zastępować instytucję do tego powołaną, czyli MOPS-y” – mówi w onet.pl ratownik medyczny, dr Tomasz Sanak.
Najbardziej przykre jest jednak to, że w wielu przypadkach hospitalizacja nie wynika z konieczności, lecz z wygody rodziny. Babcia czy dziadek są dla nich tylko kłopotem.
Samotność jest straszna
Samotność, zwłaszcza w starszym wieku, prowadzi do depresji , poczucia odrzucenia i utraty sensu życia. W czasie świąt, gdy w mediach i przestrzeni publicznej dominuje obraz szczęśliwych rodzin, takie odczucia mogą się nasilać, powodując jeszcze większy ból i cierpienie.
Seniorzy spędzający święta w szpitalu często czują się jak ciężar, co dodatkowo pogłębia ich smutek. Choć personel medyczny robi wszystko, by zapewnić im opiekę i odrobinę ciepła, nie jest to przecież prawdziwa bliskości rodziny. Tak naprawdę starsze osoby doświadczają ogromnego stresu i poczucia osamotnienia, które odbijają się nie tylko na ich zdrowiu psychicznym, ale i fizycznym.
Oddawanie seniorów do szpitali na święta to poważny problem społeczny. Pokazuje dobitnie, jak niewiele niektórzy ludzie rozumieją z idei Bożego Narodzenia... Czy można jakoś zapobiec takiej sytuacji? Tu potrzebne są z pewnością działania na wielu płaszczyznach – od edukacji na temat empatii po wsparcie społeczne dla seniorów i ich rodzin. Ale to i tak nie wyeliminuje tego problemu do zera.
Zobacz także:
Tak rząd chce pomóc najstarszym Polakom. Nowe przepisy wejdą w życie w 2026 r.
2150 zł miesięcznie dla seniorów. Rząd planuje nowe wsparcie
10 pomysłów na prezent świąteczny dla seniora. Aż krzyknie z radości!