Pilny komunikat GIS. Nie dodawaj tego do ciasta
Wielu z nas mak spożywa jedynie w okolicach świat Bożego Narodzenia, kiedy na stole pojawiają się potrawy takie jak makowiec, kluski z makiem czy kutia. Zanim jednak zabierzemy się za przygotowywanie świątecznych smakołyków, sprawdźmy, czy mak, który wybraliśmy, nadaje się do spożycia.
Doceń właściwości odżywcze
Nie tylko oryginalny smak, kojarzony z dzieciństwem, ale i mnóstwo właściwości odżywczych sprawiają, że mak jest bardzo chętnie wykorzystywany w kuchni. Dzięki zawartości błonnika wspiera trawienie i procesy metaboliczne w organizmie, zaś obecność kwasów omega-3 i omega-6 sprawia, że mak może być elementem zrównoważonej diety.
Warto również wiedzieć, że ziarenka maku to również składnica cennych związków mineralnych, takich jak wapń, żelazo i magnez, a także białka i witamin, m.in. witaminy E, B6 i kwasu foliowego (witamina B9). Mak to także źródło tryptofanu, który razem z witaminami z grupy B świetnie wspiera układ nerwowy.
Skórę można wydrukować na drukarce 3D. Projekt gdańskich naukowców #PrawoiZdrowie. System przyjęć na świadczenia z NFZ ma swoje zasadyMak jest źródłem alkaloidów opium
Należy jednak pamiętać, że jest to produkt, którego nie należy spożywać w zbyt dużych ilościach, ponieważ poza korzystnymi związkami, zawiera również substancje potencjalnie niebezpieczne.
„Nasiona maku uzyskuje się z rośliny mak lekarski (Papaver somniferum L.), która zawiera naturalne alkaloidy opium. Nasiona maku nie zawierają alkaloidów, ale mogą zostać zanieczyszczone podczas zbioru lub przechowywania. Przepisy prawa żywnościowego określają dopuszczalne poziomy alkaloidów opium w maku, które są wyższe dla przetwórstwa przemysłowego, a niższe dla maku przeznaczonego dla indywidualnych konsumentów” – informuje Główny Inspektorat Sanitarny.
Wybieraj tylko sprawdzony produkt
W trosce o bezpieczeństwo, szczególnie w okresie świątecznym, kiedy gotujemy potrawy dla większej liczby osób, GIS zwraca uwagę, aby mak, który chcemy wykorzystać do wyrobu świątecznych ciast i potraw (np. makowca, kutii), pochodził tylko od sprawdzonych sprzedawców. Produkt powinien być dostępny w szczelnych, oryginalnych opakowaniach jednostkowych.
„Do wyrobów świątecznych ciast i potraw w gospodarstwach domowych nie należy kupować maku przeznaczonego do przetwórstwa spożywczego. Nieprzestrzeganie tej zasady może spowodować niepożądane skutki zdrowotne”.
Opakowania muszą zawierać oznakowania wymagane przepisami prawa: nazwę produktu, datę trwałości, kraj pochodzenia. GIS zwraca uwagę, że mak powinien przeznaczony wyłącznie do spożycia przez indywidualnych konsumentów. A co w przypadku kupowania maku na wagę?
„Jeśli mak jest sprzedawany w opakowaniu zbiorczym (np. worku), na wagę, należy upewnić się u sprzedającego co do przeznaczenia i źródła pochodzenia maku, najlepiej na podstawie okazanych dokumentów” – wyjaśnia GIS.
Aby sprawdzić, czy mak sprzedawany w opakowaniach zbiorczych spełnia wymagania dla maku przeznaczonego do indywidualnego spożycia, Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi przedświąteczną akcję kontrolną w miejscach obrotu detalicznego, np. na bazarach i w supermarketach.
Źródło: GIS
Zobacz także:
Problem rodziców w sezonie infekcyjnym. Czy przedszkole ma prawo odesłać chore dziecko?
Trujące fumiganty w domach nie są pod kontrolą. Dochodzi do dramatycznych sytuacji
Choroba fenowa. Jak wiatr wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie?