Boże Narodzenie dla dzieci jest czymś tak niesamowitym, że właściwie trudno się dziwić, że czasem szaleją. Świąteczna atmosfera, przystrojony pięknie dom, inne zapachy, inne światła, słodycze, goście, wyczekiwanie na Mikołaja i w końcu upragnione prezenty. To zdecydowanie nadmiar bodźców.W kształtującym się dopiero układzie nerwowym ma prawo coś się „przegrzać”. Kilkulatki zaczynają brykać, zwłaszcza gdy mają kompana do zabawy. Takie towarzystwo może zdominować całą uroczystość. Co robić?
Niektórym starszym osobom rodzina wyszukuje problemy zdrowotne, byle tylko przyjęto ich na oddział. Innych z premedytacją nie odbiera przed świętami. Jest też taka grupa seniorów, którzy sami doprowadzają do pogorszenia swojego stanu, by trzeba było ich zawieźć do szpitala. Tam ktoś z pewnością poświęci im uwagę.Problem z seniorami „zalegającymi” na szpitalnych łóżkach w czasie Bożego Narodzenia jest wyraźnie zauważalny przez personel służby zdrowia. To przykre, ale części rodzin babcie i dziadkowie po prostu przeszkadzają. Właśnie w ten sposób ich bliscy pozbywają się problemu na ten czas.
Czy wypada włożyć pod choinkę kopertę? Z pewnością wielu z nas ma przed tym opory. Tradycja nakazuje, by w Wigilię obdarowywać się prezentami, wspólnie je odpakowywać i cieszyć się z nich razem z całą rodziną. Pieniądze z pewnością tak klimatyczne nie są.Własnym dzieciom zwykle wiemy, co można kupić. Gorzej z cudzymi. Nietrudno w takim przypadku nie trafić z prezentem. Zatem – czy nie lepiej jednak podarować pieniądze?
Urocze, nastrojowe święta w rodzinnej atmosferze, pełnej miłości, śmiechu i wzruszeń są możliwe chyba tylko na filmach. W zwykłych rodzinach bywa różnie, raz trochę lepiej, raz gorzej. Mamy swoje problemy, czasem się kłócimy, bywa, że przez lata pielęgnujemy stare urazy.Napięcia się zdarzają, a szczególnym przypadkiem rodziny, w której negatywne emocje pojawiają się z wyraźniejszą intensywnością, są tzw. rodziny patchworkowe. Dla wielu z nich Wigilia to prawdziwe wyzwanie. Warto jednak postarać się, by ten świąteczny czas nie był naznaczony nerwami, choćby ze względu na dzieci. Dla nich święta to magia. Nie zabierajmy im tego, nawet jeśli nam daleko jest do magicznego nastroju. Jak to zrobić, radzi psycholożka i psychoterapeutka, Karolina Dzięgielewska-Mastalerz.
Ozdabianie choinki z okazji świat to nasza najważniejsza bożonarodzeniowa tradycja. I chyba każdy czeka na nią okrągły rok, zastanawiając się nieraz, czy termin zakupienia drzewka i wyciągnięcia ozdób świątecznych można jakoś przyspieszyć. O ile w sklepach święta zaczynają się już na początku listopada, zajmując na półkach miejsce haloweenowych dekoracji, o tyle w domu, zgodnie z tradycją wiele osób lubi z ozdobami poczekać niemal do samej wigilii. W średniowiecznej Europie zamiast choinki dekorowano wnętrza gałązkami jemioły i jodły, które miały symbolizować nadzieję na odrodzenie i płodność.
Na potrawy wigilijne czekamy cały rok. To nietypowe dania, które często jada się tylko z okazji świąt Bożego Narodzenia. W wielu domach taką rzadką potrawą jest zupa grzybowa. Tradycyjnie gotuje się ją na bazie leśnych grzybów: borowików, maślaków czy podgrzybków.Czy można taką zupę podać dziecku? Rodzice obawiają się, że może być ona zbyt ciężkostrawna dla małego brzuszka. Przed świętami warto zdobyć w tym zakresie wiedzę.
Święta to cudowny czas, ale mają też swoją ciemną stronę. Odczuwa je zwykle nasz układ pokarmowy. Dieta, która w ciągu tych kilku dni ulega całkowitej przemianie, potrafi dać się we znaki. Co ciekawe, można wyciągnąć z tego coś cennego w kontekście zdrowia. Gdy zmiesza się słodycze, różne ciężkostrawne potrawy, alkohol, nawet najzdrowszy człowiek ma prawo poczuć się gorzej. Niektórzy jednak – o wiele gorzej. Pewne objawy, takie jak np. ból w prawym podżebrzu, mogą świadczyć o tym, że warto zbadać wątrobę.
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu czekoladek adwentowych z Lidla. Okazało się, że niektóre produkty miały nieprawidłowy smak i zapach.Czekoladowe kalendarze adwentowe znajdują się aktualnie w wielu domach, w których mieszkają dzieci. Wiele czekoladek zostało już zjedzonych. Sprawdźmy, czy nie posiadamy wadliwego produktu – słodyczy nie należy spożywać.
Boże Narodzenie to czas rodzinnych spotkań przy stole, ale co w sytuacji, gdy dopadła Cię choroba i jesteś na zwolnieniu lekarskim? Czy wyjazd na święta do rodziny jest dozwolony? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników.
Święta tuż-tuż, a przygotowania w wielu domach już ruszyły pełną parą. Wkrótce rozpocznie się pichcenie, a zapachy świątecznych potraw wypełnią nasze mieszkania wyjątkową atmosferą. Karp w galarecie, zupa grzybowa, kluski z makiem – tego nie je się na co dzień, więc tym bardziej ciekawe może być dla najmłodszych.A czy te potrawy są wskazane dla dzieci? Przykładowo – w jakim wieku można już bezpiecznie podać dziecku mak? Powszechnie panuje przecież przekonanie, że mak działa uspokajająco i narkotycznie.
Nie wiesz, co kupić nastoletniemu dziecku pod choinkę? Żaden problem! Zebraliśmy dla Ciebie najlepsze propozycje, które sprawdzą się jako prezent dla każdego nastolatka. Oto 10 pomysłów, które spełnią nawet te najwyższe wymagania.
Czyżby to były pierwsze święta twojego maluszka? Może w tym roku pierwszy raz podejdzie na własnych nóżkach do choinki i sięgnie po paczuszkę dla siebie? To będą piękne chwile, więc warto je celebrować. Oto 10 najlepszych pomysłów na prezent dla dziecko do 3. roku życia.
Święta to czas, w którym szczególnie zależy nam na obdarowaniu naszych bliskich czymś wyjątkowym. Jeśli chcesz sprawić radość seniorowi, wybierz prezent, który nie tylko ucieszy oko, ale też ułatwi życie. Oto 10 pomysłów na prezent, które rozgrzeją serce każdego seniora i sprawią, że tegoroczne Boże Narodzenie zapamięta na długo.
Wigilia Bożego Narodzenia powinna być dniem wolnym od pracy? Dyskusje na ten temat trwają od kilku tygodni. Wreszcie zapadły decyzje. Podczas środowego posiedzenia Sejm uchwalił nowelizację ustawy dotyczącą zwiększenia liczby dni wolnych od pracy.A co ze świętem Trzech Króli? W zamian za wolną Wigilię miało stać się zwykłym dniem roboczym, ale posłowie postanowili inaczej. Zmiany jednak wejdą w życie dopiero od przyszłego roku.
Sejm jeszcze przed długim weekendem skierował projekt ustawy ws. wolnego dnia 24 grudnia, czyli w Wigilię, do dalszych prac w komisjach. Poselski projekt w tej sprawie zakłada, że Wigilia ma być wolna dla wszystkich pracowników, również tych pracujących w placówkach handlowych. A co z medykami czy innymi zawodami?
Przed nami święta, a zarazem długi weekend. Nic dziwnego, że tym, co nas teraz bardzo interesuje, jest temperatura na zewnątrz. W najbliższych dniach dużo czasu spędzimy na świeżym powietrzu, byłoby więc dobrze, gdyby nie padało, nie wiało, a słońce, żeby świeciło.Zatem – co nas czeka we Wszystkich Świętych? Większość z nas liczy na ładną pogodę, a sądząc po całym ciepłym październiku, raczej dużego szoku pod tym względem nie musimy się spodziewać. Nie zabraknie jednak niespodzianek.
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało już kalendarz szkolny na rok 2024/2025. Wynika z niego, że w tym roku wyjątkowo długa będzie grudniowa przerwa świąteczna dla uczniów i nauczycieli. Może potrwać nawet ponad 2 tygodnie.Wigilia w tym roku przypada w poniedziałek, więc w praktyce już od soboty 21 grudnia rozpoczyna się bożonarodzeniowa przerwa od nauki. Pierwszy stycznia 2025 roku przypada w środę, więc jeżeli szkoły zdecydują się na tzw. dni dyrektorskie 2 i 3 stycznia, to uczniowie wrócą do szkół dopiero 7 stycznia 2025 roku, we wtorek. Daje to w sumie 17 dni wolnego czyli sporo i umożliwia zaplanowanie w tym czasie dłuższego wyjazdu, na przykład na narty.
Są dzieci, które na Gwiazdkę chciałyby dostać zestaw klocków Lego, albo słuchawki do PlayStation, ale są i takie, które marzą o czymś zupełnie innym. Jak Adaś, który prosi tylko o to, żeby koledzy mu nie dokuczali...Przemoc rówieśnicza to fakt. To, co przeżywa dziecko, prześladowane przez swoich kolegów i koleżanki, to prawdziwy dramat. Piętno, które odciska się na całym życiu takiej osoby.
Jakie są przyczyny wzdęć? Dlaczego nadmiar błonnika powoduje wzdęcia? Jak przygotować potrawy świąteczne, żeby były mniej wzdymające? Jak nie przejść się w Święta? Jakie zioła i przyprawy pomogą na świąteczne przejedzenie? Na te i inne pytania odpowiada psychodietetyczka Katarzyna Sobolewska.