Szybko przynosi ulgę i osłania błonę śluzową. To najlepszy środek na męczącą biegunkę
Biegunką nazywamy oddawanie stolca o nadmiernie luźnej konsystencji ze zwiększoną częstotliwością (trzy lub więcej razy na dobę). Biegunka o podłożu infekcyjnym jest częstą przypadłością w okresie wakacyjnym, podczas urlopu w ciepłych krajach. Co należy zrobić, kiedy wystąpi? Radzi dietetyk kliniczny mgr Karolina Uszyńska – Pietraszko.
Adsorbent – lek pierwszego rzutu
Adsorbent to produkt, który przeznaczony jest do wiązania m.in. bakterii, toksyn bakteryjnych, produktów gnilnych, gazów jelitowych, substancji toksycznych itp. w przewodzie pokarmowym oraz ich usuwania z organizmu. Popularnym adsorbentem, polecanym przez specjalistów jest węgiel aktywowany, inaczej węgiel leczniczy. To preparat o silnych właściwościach adsorpcyjnych, skuteczny w leczeniu biegunek i działający osłaniająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Dzięki dużej powierzchni wchłaniającej, wiąże gazy jelitowe, bakterie, toksyny, białko oraz niektóre leki.
„ Kluczowym elementem w leczeniu biegunki jest adsorbent, taki jak węgiel aktywny, Enterosgel czy Smecta. Adsorbent pomaga związać toksyny w przewodzie pokarmowym i ułatwia ich wydalenie z organizmu.” - powiedziała dietetyczka kliniczna mgr Karolina Uszyńska – Pietraszko.
Jeśli leczenie biegunki nie przynosi efektów, należy zastosować antybiotyk. Pamiętajmy jednak, że antybiotykoterapia traktowana jest jako ostateczność, gdyż nie pozostaje obojętna na kondycję naszego układu pokarmowego. „ Lekiem pierwszego rzutu powinien być wspomniany wcześniej adsorbent, np. węgiel aktywny. W sytuacji, kiedy nie będzie przynosić poprawy, stosujemy antybiotyk, najczęściej w duecie z lekiem zapierającym, takim jak loperamid.” - powiedziała dietetyczka kliniczna mgr Karolina Uszyńska – Pietraszko.
Po antybiotykoterapii, nasz organizm potrzebuje kilku miesięcy, aby w pełni odzyskać równowagę mikrobiologiczną. Dzieje się tak, ponieważ antybiotyki niszczą nie tylko szkodliwe bakterie, ale także te korzystne, które wspierają naszą odporność i trawienie. „ (...)Pamiętajmy jednak, aby antybiotykoterapię traktować jako ostateczność, ponieważ antybiotyki są bardzo obciążające dla naszego układu pokarmowego. Po antybiotykoterapii nasz organizm wraca do siebie nawet pół roku. (…) W trakcie i po zakończonej terapii nie zapominajmy o przyjmowaniu probiotyków, które będą odbudowywać florę bakteryjną naszych jelit. ” - powiedziała dietetyczka kliniczna mgr Karolina Uszyńska – Pietraszko.
Z czym nie należy łączyć węgla leczniczego?
Biorąc pod uwagę właściwości adsorpcyjne węgla aktywowanego, może on wpływać na szybkość i stopień wchłaniania innych leków. Z tego względu nie należy przyjmować go jednocześnie z innymi lekami. Zaleca się, aby zachować co najmniej 2 godziny odstępu pomiędzy spożyciem węgla aktywowanego a innego preparatu leczniczego. Pamiętajmy też, że węgiel należy przyjmować na czczo, ponieważ jedzenie osłabia jego działanie.
Nie zapominajmy o nawadnianiu organizmu
Biegunka powoduje utratę wody i elektrolitów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu , dlatego podczas biegunki należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Powinniśmy pić duże ilości wody, najlepiej wzbogaconej w elektrolity. Unikajmy alkoholu, kawy i napojów gazowanych, ponieważ mogą podrażniać żołądek i pogorszyć biegunkę.
„ Nawet jeśli spędzamy dużo czasu w toalecie, ważne jest, aby pić wodę, najlepiej wzbogaconą w elektrolity. Warto więc zabrać w podróż dobrej jakości elektrolity, bez sztucznych słodzików.” - powiedziała dietetyczka kliniczna mgr Karolina Uszyńska – Pietraszko.