Ta kawa jest najgorsza. Tuczy i przyspiesza starzenie
Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej kawy. To już taki rytuał – chwila skupienia nad gorącym napojem i czujemy, jak wzbiera w nas energia do działania. Co więcej, kawa jest nie tylko pyszna, ale ma wiele właściwości prozdrowotnych – od dawna już nie napiętnuje się jej, jako niezdrowej używki.
Warto jednak wiedzieć, że dotyczy to kawy samej w sobie. Wiele zmienia bowiem to, w jaki sposób i z jakimi dodatkami ją pijemy. To one warunkują końcowy efekt, który kawa może przynieść naszemu organizmowi. Jakie błędy popełniamy najczęściej?
Kawa i papieros – czyli samo zło
Dawniej kawa uchodziła za używkę, o której sądzono, że jest podobnie szkodliwa, jak papierosy czy alkohol . Lekarze uważali, że prowadzi do problemów zdrowotnych, takich jak podwyższone ciśnienie krwi, nadpobudliwość, a nawet uzależnienie. Często zalecano całkowite wyeliminowanie kawy z diety.
Dzisiaj wiemy już, że kawa pita w rozsądnych ilościach może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wykazują, że umiarkowane spożycie tego aromatycznego napoju (do 3 filiżanek dziennie) może chronić przed wieloma chorobami, takimi jak cukrzyca typu 2 , choroby wątroby czy nawet niektóre nowotwory. Zatem spokojnie – kto lubi kawę, może ją pić, na zdrowie! Uważać trzeba tylko na to, w jaki sposób.
Właściwości prozdrowotne kawy
Kawa to nie tylko kofeina, ale także źródło przeciwutleniaczy , które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne, m.in., za starzenie się organizmu. Picie kawy może poprawiać funkcje poznawcze, zwiększać koncentrację, a nawet obniżać ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.
Regularne picie kawy wspomaga także metabolizm, co przekłada się na lepszą kontrolę wagi. Co jeszcze?
- kawa poprawia wydajność fizyczną, dlatego wielu sportowców pije ją przed treningiem,
- ma właściwości ochronne dla wątroby, a niektóre badania sugerują, że może zmniejszać ryzyko wystąpienia marskości.
Trzeba tu jednak pamiętać, że te korzyści odnoszą się do kawy w jej najczystszej formie , mielonej, prawdziwej (a nie rozpuszczalnej!) bez dodatków takich jak cukier czy śmietanka. Te dodatki bowiem sprawiają, że wspaniały, pyszny i zdrowy napój, zmienia się zupełnie niezdrowy, przyczyniający się co najmniej do nadwagi, a nawet przyspieszonego starzenia się.
Ten nawyk sprawia, że kawa staje się niezdrowa
Jednym z najgorszych nawyków jest picie kawy na czczo, zwłaszcza w połączeniu z mlekiem i cukrem. Dlaczego? Kawa wypita na pusty żołądek może podrażniać błonę śluzową, co prowadzi do problemów trawiennych, takich jak refluks żołądkowy . Dodatek mleka z kolei zwiększa produkcję kwasów żołądkowych, a te czasem prowadzą do dyskomfortu oraz problemów gastrycznych.
Warto także wiedzieć, że picie kawy z mlekiem na czczo może wywoływać tycie oraz szybsze starzenie się. Jak to działa?
-
Kiedy dodajesz cukier do kawy, szybko rośnie poziomu glukozy we krwi.
Powtarzające się skoki cukru mogą prowadzić do przyspieszenia procesów starzenia poprzez uszkadzanie białek, w tym kolagenu, co negatywnie wpływa na wygląd skóry.
- Nadmiar cukru, mleka i inne dodatki do kawy mogą prowadzić do stresu oksydacyjnego , czyli nadprodukcji wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki uszkadzają komórki, co przyspiesza procesy starzenia skóry i może przyczyniać się do rozwoju chorób przewlekłych.
Wnioski? Najlepszym wyborem jest czarna kawa – bez dodatków (mleka, napoju roślinnego, cukru, ani miodu) i pita po śniadaniu. Taka kawa pobudza metabolizm, wspomaga procesy trawienne, a także dostarcza cennych przeciwutleniaczy. Tylko taka kawa sprawi, że będziesz mógł cieszyć się jej prozdrowotnymi właściwościami.
Zobacz także:
"Złota kawa" to hit. Odchudza i wzmacnia odporność
Pestycydy w kawie z dyskontów. Pije ją mnóstwo osób
Wcale nie tak mało! Ustalono bezpieczną dzienną dawkę kofeiny