Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Pestycydy w kawie z dyskontów. Pije ją mnóstwo osób
Daria  Siemion
Daria Siemion 05.09.2024 11:54

Pestycydy w kawie z dyskontów. Pije ją mnóstwo osób

Kawa z mlekiem, kobieta mieszająca kawę
Fot. Shutterstock / Krakenimages.com

Kawa w saszetkach podbiła serca Polaków. Wystarczy wsypać ją do szklanki, zalać wrzątkiem, a po chwili można cieszyć się pysznym napojem. Niestety badania przeprowadzone przez Öko-Test wskazują, że razem z niektórymi kawami kupionymi w popularnych dyskontach, połykamy pestycydy.

Analiza jakości kawy z Aldiego i Lidla

Niezależne testy przeprowadzone przez niezależne laboratorium Öko-Test objęły kawy w saszetkach sprzedawane w m.in. w Aldim i Lidlu. Niektóre z nich są sprzedawane w polskich dyskontach, a także online. To przerażające, co w nich wykryto.

Dodaj do kawy. Niszczy komórki rakowe Dodaję to do wody i mam domowy energetyk. Działa lepiej niż kawa

Akrylamid i pestycydy w kawie

Wyniki badań są niepokojące – aż w 14 z 21 testowanych produktów wykryto akrylamid, rakotwórczą substancję, której poziom przekraczał połowę dopuszczalnych norm unijnych. Spożywana w nadmiarze jest neurotoksyną i może uszkadzać mózg.

Ponadto w kawach znaleziono furan i metylofuran – związki chemiczne, które mogą powodować uszkodzenia wątroby, a nawet zwiększać ryzyko raka. Ich znikoma obecność jest normalna, ale podwyższony poziom może szkodzić zdrowiu.


W wielu testowanych produktach wykryto pozostałości pestycydów takich jak glifosat, acetamipryd i cyprokonazol. Związki te są stosowane w uprawach kawy w celu zwalczania chwastów i grzybów, ale ich spożywanie przez ludzi może być szkodliwe.

Smak kontra jakość

Mimo problemów ze składem, badacze podkreślają, że pod względem smaku wiele produktów uzyskało wysokie oceny. Niemal połowa kaw w saszetkach została oceniona jako "bardzo dobra”, co może wyjaśniać ich popularność, mimo kontrowersji dotyczących składu.

Zobacz też:

Przy nadciśnieniu nie można pić kawy - fakt czy mit? Lekarz odpowiada

Tych leków nie łącz z kawą. Razem tworzą szkodliwą mieszankę

Nie wyrzucaj fusów po kawie. Przygotuj domowy peeling, który odżywi twoją skórę