Pacjenci.pl Choroby Tak "pachnie" cukrzyca. Gdy to poczujesz, biegiem do lekarza
Fot. Canva

Tak "pachnie" cukrzyca. Gdy to poczujesz, biegiem do lekarza

28 września 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Niektóre choroby dają o sobie znać w nie do końca oczywisty sposób. Pomyślałbyś, np., że znaczenie może mieć zapach, jaki wydzielamy? A jednak. Czasem to, co czujemy, jest sygnałem alarmowym, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Szczególną uwagę warto zwrócić na zmianę zapachu potu lub oddechu. Jeśli z ust czuć woń przypominającą fermentujące owoce, może to wskazywać na cukrzycę. Taki objaw może świadczyć o zaawansowanym stadium choroby, dlatego nie można zwlekać z wizytą u lekarza.

Niektóre choroby objawiają się specyficznym zapachem

Nieświeży oddech to nie zawsze efekt braku higieny jamy ustnej. W niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych. Choroby metaboliczne, schorzenia wątroby, a nawet niewydolność nerek mogą wpływać na zapach z ust. Często niestety nie zdajemy sobie sprawy, że przykry oddech może być objawem infekcji, problemów z trawieniem , czy nawet cukrzycy.

Np. przewlekłe infekcje zatok mogą wpływać na to, jak pachnie nasz oddech. Bakterie i wirusy obecne w organizmie produkują związki, które sprawiają, że oddech zyskuje nieprzyjemną woń. To, co czujemy, może więc być pierwszym sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie rozwija się coś poważniejszego niż zwykłe przeziębienie.

Jednak zapach – z ust, czy zapach potu, albo moczu – to tylko jeden z objawów, jakie może dawać dana choroba. Jeśli obserwujemy także inne, jak chociażby częste zmęczenie, czy ból, powinnismy być czujni. Najlepiej w takim przypadku skonsultować się z lekarzem, aby wykonać badania i wykluczyć poważne schorzenia.

Jeśli usłyszysz coś takiego od lekarza, od razu uciekaj. Przestrzega... lekarka
Na zapalenie pęcherza moczowego najlepsza może być żurawina. Lekarz potwierdza

Jak pachnie cukrzyca?

Bardzo charakterystyczny jest zapach cukrzycy. W przypadku tej choroby, szczególnie niekontrolowanej, dochodzi do poważnych zaburzeń metabolicznych. Organizm, nie mając dostępu do odpowiedniej ilości insuliny, nie jest w stanie wykorzystać glukozy jako głównego źródła energii. W efekcie zaczyna spalać tłuszcze, co prowadzi do produkcji ciał ketonowych i to właśnie one są odpowiedzialne za ten charakterystyczny zapach.

Przypomina on woń fermentujących owoców, a czasem nawet acetonu, używanego do zmywania lakieru do paznokci. Co więcej, jest wyczuwalny nie tylko w oddechu, ale także w pocie i moczu osoby cierpiącej na cukrzycę. Oznacza, że w organizmie doszło do kwasicy ketonowej – stanu groźnego dla zdrowia i życia , wymagającego natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Kwasica ketonowa to stan, który pojawia się głównie u osób z cukrzycą typu 1., ale może także dotknąć pacjentów z cukrzycą typu 2. w sytuacjach stresowych lub przy infekcjach. Brak podjęcia leczenia może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak uszkodzenie narządów wewnętrznych czy śpiączka cukrzycowa. Dlatego też, jeśli poczujemy u siebie lub bliskich ten charakterystyczny zapach, nie należy go lekceważyć.

Cukrzycę może wykryć dentysta

Co ciekawe (choć przecież logiczne!), pierwszą osobą, która zauważy u pacjenta cukrzycę, może być dentysta . I nie chodzi tylko o zapach, który wydobywa się z jego ust. Choroba ta często prowadzi do problemów z jamą ustną, takich jak suchość, przewlekłe zapalenia dziąseł czy problemy z gojeniem się ran. Cukrzyca sprzyja także infekcjom grzybiczym w jamie ustnej, co może zwrócić uwagę stomatologa podczas rutynowej wizyty.

Nie zaniedbujmy więc kontroli u stomatologa nie tylko z uwagi na nasze zęby, ale i w ogóle – na stan zdrowia po prostu. Warto podkreślić, że wczesne rozpoznanie cukrzycy ma zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o wdrożenie leczenia i zapobieganie powikłaniom. Obserwujmy swoje ciało, nie bagatelizujmy żadnych objawów, które wydają nam się niepokojące, nowe. Konsultujmy to z lekarzem, naprawdę wiele od tego zależy.

Zobacz także:

Pies wyczuwa te choroby zanim pojawią się objawy. Wywącha raka, cukrzycę czy nadchodzący atak padaczki

Mówią na niego "śmierć", powoduje choroby. Polacy jedzą go 40 kg rocznie

Walczysz z cukrzycą? Jedz to, by unormować poziom cukru we krwi

Dziwny i śmierdzący robak w domu? To może być tylko ten
W PRL-u była hitem, dziś niewielu o niej pamięta. To źle, bo jest źródłem witaminy młodości
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko