Tak pasożyty męczą Twoje ciało. Działaj, gdy zauważysz te objawy
Wiele dolegliwości, które mogłyby świadczyć o obecności pasożytów w organizmie, po prostu bagatelizujemy. A sprawa jest poważna, tym bardziej, że te organizmy żywiące się naszym ciałem, mogą przenieść się innego członka rodziny.
Skąd się biorą pasożyty?
Brak higieny , takiej jak porządne mycie rąk mydłem i produktów spożywczych, m.in. owoców czy warzyw, może nas narazić na kontakt z pasożytami, a w konsekwencji na zakażenie. Pasożyty w kontakcie z nosicielem produkują toksyny , które zatruwają nasze ciało, wywołując szereg skutków ubocznych, począwszy od łagodnych, które możemy zwalić na karb złej diety czy alergii, po poważne, prowadzące do poważnej utraty wagi i osłabienia organizmu .
Innym powodem zakażeń pasożytami jest błędne przygotowywanie posiłków , a zwłaszcza żywności pochodzenia odzwierzęcego. Niewłaściwa obróbka termiczna , czyli niedogotowane mięso, picie zanieczyszczonej wody, nieumyte jaja to kolejne elementy toksycznej układanki .
Czynniki sprzyjające zakażeniom pasożytami
Brak dostatecznej higieny, znajomości obróbki materiałów spożywczych, ale też kontakty seksualne czy zakażenie przez otwarte rany i błony śluzowe , sprawiają, że do organizmu docierają larwy włośnia krętego, tasiemce, glisty, tęgoryjce, roztocza, pełzak czerwonki . Na kontakt i zakażenie narażone są też małe dzieci, np. w przedszkolach . W ich wypadku najczęściej mamy do czynienia z owsikami, lambliozą i wszami , czyli również pasożytami zewnętrznymi.
Ponadto warto pamiętać o częstym myciu rąk , zwłaszcza jeśli przebywamy w miejscach publicznych, a przypadku braku możliwości – korzystania z płynów antybakteryjnych . Pasożyty zagrażają również osobom wyjeżdzającym na wakacje w cieplejsze rejony świata i o słabszej odporności, kiedy to organizm nie jest w stanie bronić się przed atakiem z zewnątrz .
Skąd wiemy, że mamy pasożyty?
W przypadku pasożytów zewnętrznych, takich jak wszy, zakażenie zauważymy gołym okiem i poprzez obserwację nosiciela, który zaczyna drapać się w głowę. W przypadku pasożytów bytujących w organizmie, pierwsze objawy to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, nudności i wymioty . Często nosiciel bywa zmęczony, osłabiony i apatyczny, ma problemy z zaśnięciem, męczą go stany lękowe i niepokój.
Warto też sprawdzać stan
węzłów chłonnych, które mogą ulec powiększeniu
. Niepojącym sygnałem będzie też
utrata masy ciała
, ciągłe uczucie głodu lub przeciwnie – utrata apetytu. Objawy, które często
mylimy z sezonowymi infekcjami
to bóle mięśni, stawów i głowy, a także przewlekłe zmęczenie. Zwracajmy również uwagę na
nietypowe reakcje organizmu
, takie jak: wysypka skórka, zwłaszcza na twarzy,
zgrzytanie zębami
, wydzielina z narządów płciowych,
świąd narządów płciowych
i odbytu,
zajady
.
Zobacz także:
Niepokojące sygnały raka przełyku. 10 objawów, które trzeba znać
Ta herbata zdziała cuda. Doskonale wspomoże odchudzanie
Jamais vu to przeciwieństwo déjà vu. Niesamowite zjawisko, które resetuje mózg