Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Skąd się bierze zapach starszych osób? Naukowcy odkryli źródło tej charakterystycznej woni
Marta Uler
Marta Uler 30.12.2024 12:15

Skąd się bierze zapach starszych osób? Naukowcy odkryli źródło tej charakterystycznej woni

Skąd się bierze zapach starszych ludzi?
Fot. Canva Teams

Starsi ludzie pachną specyficznie. Ten zapach unosi się nie tylko wokół nich, ale często również w ich mieszkaniach, pozostaje na niektórych przedmiotach. To mieszanka delikatnej stęchlizny, może naftaliny. Czasem ta specyficzna woń jest cięższa, innym razem ledwo uchwytna. 

Dlaczego starsze osoby pachną tak inaczej? Okazuje się, że ludzki organizm produkuje pewną substancję chemiczną, która uaktywnia się dopiero w pewnym wieku. I nie ma to związku z higieną osobistą!

Specyficzny zapach starszych ludzi

Wielu osobom ten zapach przywodzi na myśl miłe skojarzenia – z ukochaną babcią lub dziadkiem. Dla innych może być przykry, nieprzyjemny, ciężki, duszący. Jednak z pewnością ten charakterystyczny zapach, jaki wydzielają osoby w starszym wieku, nie jest wynikiem braku higieny. Wydzielać go mogą nawet najczystsi staruszkowie.

Okazuje się, że jego źródło tkwi w substancji, która uwalnia się z ciała osób w pewnym wieku. Do takich wniosków doszli naukowcy z Shiseido, japońskiej firmy kosmetycznej już w 2001 r. Grupa badaczy pod kierownictwem dr. Shinichiro Haze z Jokohamy opublikowała swoje odkrycia na łamach czasopisma medycznego "Journal of Investigative Dermatology".

Fot. Pixabay/sabinevanerp
Do kogo po pomoc, gdy w szkole nie ma psychologa? Są problemy z obowiązkiem ustawowym Naukowcy odkryli związek pistacji ze wzrokiem. Badanie trwało 12 tygodni

Co to za tajemnicza substancja?

Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym wzięły udział 22 osoby w wieku 26-75 lat. Przez trzy noce uczestnicy mieli nosić specjalnie zaprojektowane koszule, które wchłaniały wydzielane przez nich zapachy. Następnie wyekstrahowano z materiału cząsteczki różnych substancji i poddano analizie. Jeden ze związków chemicznych, o nazwie 2-nonenal, występował tylko na odzieży osób w wieku 40+, a jego stężenie wzrastało wraz z wiekiem, niezależnie od płci.

2-nonenal jest to bezbarwna ciecz o silnym, tłustym zapachu przypominającym zapach starego tłuszczu lub kartonu. Powstaje w wyniku utleniania się kwasów tłuszczowych obecnych w ludzkim ciele, zwłaszcza w gruczołach łojowych. Wraz z wiekiem skóra produkuje mniej olejków ochronnych, co sprzyja utlenianiu się tych kwasów tłuszczowych i uwalnianiu 2-nonenalu. Ponadto, z wiekiem skóra staje się bardziej sucha i cieńsza, co ułatwia uwalnianie lotnych związków, takich jak 2-nonenal, do otoczenia.

Higiena nic nie „pomoże”

Należy podkreślić, że 2-nonenal nie jest rozpuszczalny w wodzie, a także tradycyjne mydła nie są w stanie go całkowicie usunąć. To sprawia, że zapach jest trudny do zneutralizowania. Niemniej jednak nie jest oznaką nieprawidłowej higieny, lecz naturalną część procesu starzenia się, choć nie każdy starszy człowiek go wydziela. Niektóre starsze osoby wydzielają tak mało 2-nonenalu, że ich woń jest niemal niewyczuwalna.

Na intensywność charakterystycznego zapachu wpływ ma jednak kilka czynników, np.:

  • stan zdrowia i dieta osoby prowadzące zdrowy tryb życia, spożywające produkty bogate w antyoksydanty (znajdujące się w owocach, warzywach, orzechach), mogą mieć niższy poziom 2-nonenalu. Wynika to z tego, że przeciwutleniacze pomagają neutralizować wolne rodniki, co zmniejsza utlenianie kwasów tłuszczowych, a tym samym ogranicza produkcję 2-nonenalu;
     
  • genetyka – niektóre osoby mogą mieć genetyczną predyspozycję do mniejszego wydzielania tego związku;
     
  • pielęgnacja skóry starsze osoby, które regularnie stosują środki nawilżające i chroniące skórę przed wysuszeniem, mogą mieć mniej utlenionych kwasów tłuszczowych na powierzchni skóry. Sucha skóra sprzyja oksydacji lipidów, więc odpowiednia pielęgnacja może ograniczać tworzenie się 2-nonenalu;
     
  • hormony zmiany hormonalne, które pojawiają się w okresie menopauzy u kobiet czy andropauzy u mężczyzn, mogą wpływać na produkcję łoju i tym samym na poziom 2-nonenalu. Nie każda osoba doświadcza tych zmian w ten sam sposób, co także może tłumaczyć różnice w zapachu skóry;
     
  • mikrobiom skóry (czyli bakterie bytujące na skórze) – różni się u poszczególnych osób, a bakterie mogą wpływać na sposób, w jaki skóra pachnie. Niektóre z nich intensywniej rozkładają lipidy, co prowadzi do powstania 2-nonenalu, podczas gdy inne nie mają takiego efektu.

Źródło: livestrong.com, acsh.org

Zobacz także:

Emeryt przed telewizorem jak nastolatek przed smartfonem

Tak można ustalić wiek biologiczny. Możemy być starsi, niż myślimy

Robisz tę jedną rzecz? Według naukowców tak tracisz szansę na zdrową starość

Chorzy na serce powinni jeść je kilogramami. To zapomniane mięso bije na głowę wszystkie inne
Chorzy na serce powinni jeść je kilogramami. To zapomniane mięso bije na głowę wszystkie inne
Dieta jest kluczowa w utrzymaniu zdrowia. Ważne jest więc przykładanie wagi do tego, co jemy. Okazuje się, że chorzy na serce powinni jeść to mięso, choć obecnie nie jest zbyt popularne. O jakim mięsie mowa i jaki ma wpływ na nasze zdrowie? Odpowiadamy.Drób, wieprzowina i wołowina to najpopularniejsze mięsa. Pierwsze dwa są stosunkowo tanie, więc są najczęstszym wyborem. Jeśli jednak chcemy lepiej zadbać o swoje zdrowie, powinniśmy wybrać gęsinę. Dawniej była niezwykle popularna, a dziś rzadko gości w naszych domach. A to duży błąd. 
Czytaj dalej
Nowy warunek w świadczeniu 800+ dla rodziców. Rząd zmienił zasady przyznawania świadczenia
800+ świadczenie, dziecko
Z początkiem września wszedł w życie obowiązuje dodatkowy warunek, który wpływa na możliwość pobierania świadczenia 800 plus na dziecko. Teraz, aby otrzymać to wsparcie, dziecko musi realizować obowiązek szkolny lub nauki w polskiej placówce edukacyjnej. Wyjątek stanowią tylko najmłodsze dzieci, które są jeszcze za małe na naukę szkolną, oraz młodzież uczęszczająca do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej.Z tego powodu wiele dzieci, które nie spełniają tego kryterium – na przykład przebywających za granicą, gdzie uczęszczają do innych szkół – straciło prawo do świadczenia. Jak się okazuje, na skutek tej zmiany tysiące dzieci nie kwalifikuje się już do programu, chociaż dokładna liczba nie jest jeszcze publicznie znana.
Czytaj dalej