Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Tani i doskonały sposób na kaszel. W dodatku składniki każdy ma w domu
Fot. Canva/Savany/Getty Images

Tani i doskonały sposób na kaszel. W dodatku składniki każdy ma w domu

19 listopada 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Okres przeziębień w pełni. Jeśli infekcja, która nas dopada, nie wzbudza w nas zbytniego niepokoju, bo przebiega tak, jak zwykle, raczej nie biegniemy od razu do lekarza. W początkowej fazie próbujemy sami sobie pomóc, stosując sprawdzone domowe sposoby.

Tych domowych metod jest wiele. Większość z nich opiera się na  różnych ziołach, warzywach i innych roślinach, które wykazują się działaniem przeciwwirusowym, rozgrzewającym lub przeciwzapalnym. O czosnku i cebuli w tym kontekście słyszał chyba każdy, ale... przyprawa do zupy, jaką są liście laurowe?

Domowe sposoby na kaszel, katar, przeziębienie

Sezon na infekcje górnych dróg oddechowych trwa w najlepsze. Kaszlą i prychają zarówno mali, jak i duzi. Często, zanim jeszcze udamy się w związku z tym do lekarza, próbujemy leczyć się sami, domowymi sposobami. Zresztą, wiele tych naturalnych metod nawet lekarze polecają jako wsparcie dla zaleconej przez nich kuracji.

Prym wiedzie tu sok z malin i syrop z cebuli, jako naturalne „antybiotyki”. Mikstury z przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwzapalnym czosnkiem w roli głównej, lub nawet czosnek „solo” (rozgryzany bezpośrednio, lub siekany i dodawany np. do kanapek) są sprawdzonymi sposobami na przeziębienia. Chętnie sięgamy także po napotne i przeciwzapalne napary z lipy i czarnego bzu, macierzanki, która leczy katar, czy kminku, koperku, siemienia lnianego, itd.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że fantastycznie działają na przeziębienie... liście laurowe. Chodzi o tę popularną przyprawę, której nie może zabraknąć w żadnej kuchni, a którą dodajemy do wszelkich zup i sosów. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Zwolnienie chorobowe i zwolnienie na dziecko to nie to samo L4. Jest kilka istotnych różnic
Zdziwisz się, jakie mogą być skutki picia kawy na pusty żołądek

Liście laurowe – właściwości

Liście laurowe, albo inaczej, liście bobkowe, wawrzyn szlachetny, są, jak się okazuje, nie tylko popularną przyprawą. Można je na wiele sposobów wykorzystywać dla zdrowia. Wykazują działanie:

  • przeciwzapalne i przeciwbólowe – a to dzięki, m.in., związkowi o nazwie eugenol. Pomagają w łagodzeniu bólów stawów, mięśni czy bólu głowy,
  • antybakteryjne i przeciwgrzybicze – np. olejek z liści laurowych może być stosowany do dezynfekcji małych ran oraz jako naturalny środek przeciwbakteryjny,
  • wspomagające trawienie – dzięki obecności eugenolu, ale i cyneolu, mogą stymulować wydzielanie enzymów trawiennych, co wspomaga trawienie i redukuje wzdęcia, niestrawność oraz gazy. Uważane są także za naturalny detoks dla wątroby . Pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksyn i wspierają regenerację komórek wątrobowych,
  • wspomagające układ oddechowy – mają bowiem silne działanie wykrztuśne. Inhalacje z liści laurowych w trakcie przeziębienia ułatwiają oddychanie,
  • antyoksydacyjne – liście laurowe są bogate w przeciwutleniacze, takie jak flawonoidy i witaminy (głównie witamina A i C), które pomagają neutralizować wolne rodniki i chronić komórki przed uszkodzeniami.

Jak stosować liście laurowe podczas przeziębienia?

Jest kilka możliwości podziałania z liśćmi laurowymi w celu zwalczenia przeziębienia. Można wykonać np.:

  • herbatkę – kilka listków zalać szklanką wrzątku, pozostawić pod przykryciem na 15 minut. Pić 2-3 razy dziennie po posiłku,
  • inhalację – do miski z gorącą wodą dodać 5-6 liści laurowych, nachylić się nad miską, przykryć głowę ręcznikiem i inhalować przez 10 minut, uważając, by się nie poparzyć,
  • aromaterapię – 10 liści zalać litrem wody, gotować przez 10 minut, a następnie dodać do wody w wannie. Taka kąpiel pomoże złagodzić napięcie mięśniowe, zmniejszy bóle stawów, które czasem towarzyszą infekcjom górnych dróg oddechowych. Można także umieścić garść liści w woreczku i przymocować nad wanną. Para unosząca się z wody spowoduje uwalnianie się prozdrowotnych olejków eterycznych.

Syrop z liści laurowych na przeziębienie

W przypadku przeziębienia idealnie sprawdzi się także syrop z liści bobkowych. Łagodzi on kaszel, ból gardła , zmniejsza katar . Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, antybakteryjnym i wykrztuśnym, wspiera układ oddechowy i wzmacnia odporność.

Składniki:

  • 10 suszonych liści laurowych
  • 1 cytryna (najlepiej ekologiczna)
  • 200 ml wody
  • 200 g cukru (można zastąpić miodem, ale należy dodać go po ostygnięciu syropu)

Sposób przygotowania :

  • Do małego garnka wlej 200 ml wody,
  • dodaj 10 suszonych liści laurowych,
  • doprowadź do wrzenia, a następnie gotuj na małym ogniu przez około 10 minut,
  • zdejmij z ognia i pozostaw pod przykryciem jeszcze 15 minut, aby liście uwolniły jak najwięcej swoich właściwości.
  • W czasie, gdy listki się gotują, sparz cytrynę wrzątkiem, aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń, a następnie pokrój ją w plasterki lub wyciśnij sok,
  • po przestudzeniu naparu (do temperatury ok. 40 st. C), usuń liście laurowe i dodaj cukier lub miód (*) oraz plasterki cytryny, lub sok,
  • wymieszaj dokładnie, aby cukier się rozpuścił.
  • Postaw garnek z powrotem na małym ogniu i gotuj przez kolejne 10 minut, aż syrop lekko zgęstnieje,
  • * Jeśli używasz miodu zamiast cukru, dodaj go tylko po ostudzeniu naparu, aby nie stracił swoich właściwości i już nie gotuj.

Syrop przelej do czystej, wyparzonej butelki lub słoika. Możesz go przechowywać w lodówce przez około 2-3 tygodnie. A jak dawkować tę miksturę?

  • Dorośli: 1 łyżka 2-3 razy dziennie.
  • Dzieci powyżej 5 lat: 1 łyżeczka 2 razy dziennie.

Syrop najlepiej spożywać profilaktycznie w sezonie przeziębień lub jako wsparcie przy pierwszych objawach infekcji. Można również dodawać go do ciepłej (ale nie gorącej) herbaty, aby wzmocnić jej działanie.

Zobacz także:

Domowa mikstura z dyni. Idealna na kaszel i przeziębienie

Oto najlepszy syrop na przeziębienie dla całej rodziny. Wkrótce będzie jak znalazł

Czarny czosnek - właściwości i zastosowanie. Jak jeść czarny czosnek i czym się różni od zwykłego?

Tak choruje trzustka. Pierwsze objawy widać na twarzy
Renta wdowia również dla byłych małżonków. Komu należy się renta po zmarłym?
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko