Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Te produkty mogą wchodzić w interakcję z lekami przeciwkrzepliwymi. Czego nie powinieneś jeść?
Fot. Freepic

Te produkty mogą wchodzić w interakcję z lekami przeciwkrzepliwymi. Czego nie powinieneś jeść?

15 lipca 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Lekarze i dietetycy nieustannie przypominają, jak ważne jest jedzenie warzyw i owoców. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż niektóre z zielonych produktów mogą wpływać na działanie leków kardiologicznych.

Jak się okazuje, część pacjentów kardiologicznych w związku z zagrożeniem zatorowo-zakrzepowym, m.in. w migotaniu przedsionków musi przyjmować leki o działaniu przeciwkrzepliwym. Dwie główne grupy leków doustnych o takim działaniu:  tzw. NOAC oraz antagonistów witaminy K ( VKA: Warfaryna i acenokumarol.

Niektóre z produktów mogą wpływać na działanie leków kardiologicznych

Zielenina świetnie działa na nasze zdrowie. Nic dziwnego, warzywa i owoce zawierają mnóstwo potrzebnych do zdrowego funkcjonowania organizmu witamin i mikroelementów. Eksperci na profilu Kardiologicznie przypominają, że niektóre z produktów mogą wpływać na działanie leków kardiologicznych.

Jak czytamy na profilu, pacjenci przyjmujący leki z grupy antagonistów witaminy K powinni zwrócić szczególną uwagę na ewentualne interakcje pokarmowe, w jakie mogą wchodzić te substancje. To bardzo istotne, ponieważ niekontrolowane nasilenia działania może zwiększyć ryzyko krwotoku, natomiast obniżenie działania oznacza niewystarczającą ochronę przeciwzakrzepową.

Możesz stracić dane i pieniądze. Oszustwo na NFZ. Jak się przed nim ustrzec?
Potwierdzono zakażenie dżumą u człowieka. Władze zalecają ostrożność

Działanie VKA może zostać osłabione przez duże spożycie pokarmów w witaminę K

Warto dodać, że nasilenie działania może być spowodowane przez spożycie produktów wpływających na metabolizm VKA, m.in. mango, sok grejprfutowy, olej rybny oraz alkohol.

Działanie VKA może natomiast zostać osłabione przez duże spożycie pokarmów bogatych w witaminę K. Należą do nich takie warzywa zielone jak m.in. szpinak, kapusta, sałata, boćwina, jarmuż, brukselka, brokuły, natka pietruszki, cebula, szparagi, cykoria, soja oraz duże ilości awokado.

Trzeba zwrócić uwagę na ewentualne przyjmowanie suplementów

Warto również zwrócić uwagę na ewentualne przyjmowanie suplementów, które zawierają witaminę K. W związku z czym pacjent powinien stosować zbilansowaną dietę i nie powinien jej nagle drastycznie zmieniać w żadną ze stron, ponieważ może to wpłynąć na działanie VKA.

Warto dodać, że podobne zalecenie dotyczy stosowania suplementów diety, których ewentualne spożywanie powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

Czytaj też:

Lody na odchudzanie, czyli jesz smacznie i chudniesz? Dieta lodowa ma coraz więcej zwolenników

Ta popularna dieta może nasilać stany lękowe. Zaskakujące badania naukowców

Koktajl odchudzający. Jeśli chcesz schudnąć, pij go codziennie


3096 zł dodatku do emerytury. Jak otrzymać te pieniądze?
Możesz mieć wrzody żołądka i nawet o tym nie wiedzieć. Typowe i nietypowe objawy
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko