Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Lody na odchudzanie, czyli jesz smacznie i chudniesz? Dieta lodowa ma coraz więcej zwolenników
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 30.06.2024 14:57

Lody na odchudzanie, czyli jesz smacznie i chudniesz? Dieta lodowa ma coraz więcej zwolenników

Lody na odchudzanie
Fot. Canva

Lody mogą pomóc w odchudzaniu, ale uwaga - mitem jest, że zimny deser ma ujemne kalorie. Nie jest prawdą, że organizm zużywa więcej kalorii do ich trawienia niż same zawierają. Od jedzenia lodów się nie chudnie, a jednak dieta lodowa zyskuje coraz większą popularność. 

Dieta lodowa

Pomysłodawczynią diety lodowej jest Holly McCord, autorka książki "The Ice Cream Diet". Jednak jej teoria nie znalazła nigdy potwierdzenia w dowodach naukowych, a jedzenie lodów nie ma wiele wspólnego z odchudzaniem. Chudnie się na diecie zawierającej mniej kalorii niż wynosi zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Można być na diecie 1500 kcal, z czego jeden posiłek będzie deserem, czyli właśnie lodami. Jednak lody same w sobie zawierają dużo cukru i mało witamin, więc nie będzie to pełnowartościowy posiłek. 

Holly McCord ponad 20 lat temu twierdziła, że ogrzewanie potraw w żołądku pomaga schudnąć i jest to gotowy przepis na odchudzanie. Tak naprawdę chodzi o deficyt kaloryczny, a nie o same lody. 

Żeby zjeść zdrowe lody najlepiej przygotuj je sama: Najzdrowsze lody zrobisz sama w domu. Idealny przepis na domowe lody

Ile kalorii mają lody?

Lody nie są bombą kaloryczną, klasyczne mleczno-owocowe lody mają 120 kcal w 100 g, śmietankowe 160 kcal, natomiast czekoladowe około 215 kcal. Jednak mają mało wartości odżywczych. Żeby zjeść zdrowe lody najlepiej wybrać sorbet owocowy, bez dodatku cukru albo przygotować lody w domu. Do przygotowania lodów w domu należy wybierać owoce, blendować je, a następnie mrozić. Wtedy nasze lody mają znacznie więcej składników odżywczych i są rzeczywiście zdrowe.

Sprawdź: Ten napój to plaster na jelita. Pijąc codziennie zregenerujesz swój organizm i wzmocnisz odporność

Lody na odchudzanie?

Jeśli latem jesteśmy na diecie to lody mogą być jej elementem, ale uwaga - nie powinno się ich jeść na każdy posiłek. Jednorazowo zjedzenie domowego sorbetu powinno zaspokoić nasz apetyt na ochłodę. Podstawą diety odchudzającej powinno być jednak dobrze zbilansowane menu, tak, aby uniknąć potencjalnych niedoborów odżywczych.

Zobacz także:

„150 zastrzyków w rok. Zrobiłabyś to swojemu dziecku?”

Ta maść z apteki za 9 zł to hit. Nogi po goleniu są gładkie jak jedwab

To jedna z głównych przyczyn zgonów. Kardiolożka zdradza objawy ostrzegawcze udaru mózgu