Obniżą wysoki kortyzol, łagodzą stany zmęczenia. Lista anty-stresowych produktów
Kortyzolem nazywamy hormon stresu. Gdy jesteśmy zestresowani, jego poziom szybko rośnie, co zwiększa szybkość reakcji organizmu i motywuje nas do działania. Stale wysoki poziom kortyzolu nie jest dla organizmu korzystny, gdyż rozregulowuje gospodarkę hormonalną i obciąża serce.
Gdy jesteśmy mocno zestresowani lub przemęczeni i chcemy obniżyć poziom kortyzolu, warto sięgnąć po te produkty. Co należy wtedy jeść?
Witamina C obniży kortyzol
Zdaniem lekarza dr Bartka Kulczyńskiego, jeśli zbadaliśmy sobie kortyzol i okazuje się, że jest on podwyższony, w jego obniżeniu pomoże nam witamina D . Jak podkreśla Kulczyński, w pracy z 2020 r. jej autorzy zauważyli, że suplementacja witaminą D w ilości 2000 tys jednostek międzynarodowych dziennie , która trwała przez trzy tygodnie doprowadziła do znaczącej redukcji poziomu wspomnianego hormonu stresu. Lekarz zwraca jednak uwagę na to, że taki efekt zaobserwowano wyłącznie w przypadku osób, które miały niedobór witaminy D.
Te produkty włącz do diety, jeśli chcesz obniżyć kortyzol
Warto podkreślić, że jeśli jesteśmy mocno zestresowani lub też przemęczeni i chcemy obniżyć poziom kortyzolu, warto włączyć do naszej diety produkty takie jak m.in. gruszki oraz jabłka, które są dobrym źródłem błonnika, przeciwuletniaczy oraz witaminy C. Warto też podkreślić, że zielone warzywa są bogate w antyoksydanty i flawonoidy.
Z kolei tłuste ryby morskie bogate w kwasy Omega-3, obniżają ciśnienie krwi. Orzechy, zawierające witaminy z grupy B świetnie wpływają na układ nerwowy i obniżają poziom stresu . Strączki natomiast są bogate w białko, ale też magnez dobrze wpływający na pracę układu nerwowego. Warto też włączyć do diety produkty pełnoziarniste, które są bogate w polifenole i błonnik, co może obniżać kortyzol oraz wspierać zdrowie jelit. Trzeba wybierać też pieczywo z dobrej mąki, płatki owsiane, kasze czy brązowy ryż. Wypijajmy też zieloną herbatę, zawierającą katechiny, polifenole i składniki o działaniu uspokajającym.
Ogranicz słodycze i kawę
Warto też dodać, że słodycze, czy też słodkie wyroby cukiernicze, które są bogate w cukier i węglowodany proste podnoszą poziom glukozy w organizmie . Jeśli już jest on podwyższony z powodu stresu, spożywając je, pogarszamy tylko naszą kondycję fizyczną. Dlatego też warto wykluczyć słodycze z diety, podobnie jak napoje czy alkohol.
Również spożywanie dużych ilości kawy, napojów energetycznych oraz słodyczy może prowadzić do wzrostu poziomu kortyzolu oraz nasilenia objawów stresu. Warto ograniczyć spożycie tych produktów, zastępując je zdrowszymi zamiennikami, takimi jak m.in. herbata ziołowa, owoce i warzywa. Regularne spożywanie posiłków o niskim indeksie glikemicznym może pomóc w stabilizacji poziomu cukru we krwi oraz redukcji poziomu kortyzyolu.
Czytaj też:
Lista najbardziej toksycznych warzyw i owoców na świecie. Najnowszy raport
Ta dieta bije rekordy popularności, choć lekarze przed nią bardzo ostrzegają. Na czym polega?
Domowa mikstura z dyni. Idealna na kaszel i przeziębienie