Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > To musisz łykać po 50. Witamina D i wapń to tylko początek
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 30.09.2024 07:17

To musisz łykać po 50. Witamina D i wapń to tylko początek

witaminy i suplementy
Fot. Canva

Ryzyko rozwoju różnych chorób wzrasta wraz z wiekiem, dlatego osobom po 50. zaleca się wdrożenie odpowiednich suplementów do diety, które mogą pomóc w opóźnieniu procesów zachodzących w organizmie. Po przekroczeniu 50. roku życia należy zwrócić także większą uwagę na badania profilaktyczne oraz na pojawiające się objawy. 

Multiwitaminy, ale bez żelaza

Osoby po przekroczeniu magicznego wieku 50 lat powinny wdrożyć do swojej diety preparaty multiwitaminowe. Oczywiście, większość witamin i minerałów powinna być pozyskiwana z pełnowartościowej diety, ale po 50. roku życia rośnie zapotrzebowanie, którego dieta może już nie uzupełniać w stu procentach. 

Ważne, aby suplementy o charakterze multiwitamin były wolne od żelaza - może to hamować objawy anemii oraz osłabiać działanie niektórych leków. 

Odkryto nową komórkę. Jej poszukiwania trwały 100 lat To nie ciąża, to endo belly. Cierpią przez niego miliony kobiet na świecie

Witamina B12, kwas foliowy, kwasy omega-3

Witamina B12, kwas foliowy oraz kwasy omega-3 są ważne w każdym wieku. W przypadku diety ubogiej w mięso ryb należy skonsultować się z lekarzem i wdrożyć ich suplementację. Ważne jednak, aby witamina B12 miała bioaktywną, naturalną formę metylokobalaminy lub adenozylokobalaminy, a kwas foliowy – L-metylofolianu. W przypadku kwasów omega-3 udowodniono, że opóźniają rozwój choroby Alzheimera oraz pozytywnie wpływają na obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi. 

W przypadku osób, które często zapadają na infekcje, warto rozważyć także suplementację cynku, który uszczelnia naczynia krwionośne oraz przyczynia się do podniesienia odporności organizmu. Warto przy tym pamiętać, że cynk łatwo przedawkować, a objawy przyjęcia jego zbyt dużej ilości objawiają się nudnościami oraz silnym bólem brzucha. 

Witamina D i wapń

Niedobór wapnia ma znaczący wpływ na kości i stawy oraz przyczynia się do ich osłabienia, częstszych złamań i rozwoju osteoporozy. Na niedobór witaminy D narażeni są wszyscy, gdyż ciężko dostarczyć odpowiednią jej ilość wraz z pożywieniem. Optymalną dawką wapnia jest 500 mg dziennie, zaś witaminy D - nawet 2000 j.m. 

Osoby po 50. roku życia mogą rozważyć także przyjmowanie kolagenu lub kwasu hialuronowego, które mają pozytywny wpływ na skórę i opóźniają procesy starzenia. 

Zobacz też:

Drogeryjny specyfik, który wspiera zdrowie. Używają go kobiety w Maroku

Najgorszy miód z możliwych wciąż kupowany przez Polaków. Ten zamiennik to nic dobrego

Jeśli usłyszysz coś takiego od lekarza, od razu uciekaj. Przestrzega... lekarka