Dramatyczne chwile rozegrały się w poniedziałek 3 marca w Warszawie. 12-letnia dziewczynka zeskoczyła nagle z kładki dla pieszych wprost na jezdnię trasy S8. Sprawą zajmują się służby.
Paragony zakupowe, zwłaszcza te drukowane na papierze termicznym, mogą być źródłem bisfenolu A (BPA) lub jego zamiennika, bisfenolu S (BPS). Oba związki należą do grupy substancji chemicznych zaburzających gospodarkę hormonalną, czyli tzw. endokrynnych disruptorów, które mogą wpływać na funkcjonowanie układu hormonalnego i prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Zanim zabierzemy paragon ze sklepu do domu, warto zastanowić się, czy rzeczywiście jest nam potrzebny.
„Mamusiowe stopy” to zjawisko, które odnosi się do trwałych lub tymczasowych zmian w rozmiarze stopy, których doświadcza wiele kobiet w czasie ciąży oraz po porodzie. Przyczyna leży głównie w fizycznych zmianach ciała oraz wpływie hormonów ciążowych. Skąd dokładnie to zjawisko?
Ból ucha jest powszechnym objawem, a ostry ból ucha może wskazywać na ostre zapalenie ucha środkowego, które jest szczególnie częste u dzieci. Ważne jest, aby zidentyfikować źródło bólu, ponieważ może on być także wynikiem zapalenia ucha zewnętrznego, które jest mniej powszechne, lub obecności ciała obcego w uchu.W przypadku, gdy dziecko odczuwa ból, kluczowe jest, aby podjąć działania mające na celu złagodzenie dolegliwości. O tym, czym dokładnie jest ból ucha u dziecka opowiedziała pediatra, Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska.
Tomasz Jakubiak, kucharz znany widzom programu “MasterChef Junior” podzielił się z fanami trudnymi informacjami o swoim stanie zdrowia. Przechodzi obecnie przez chemioterapię, a dodatkowo musi być odżywiany pozajelitowo. Choć jego stan zdrowia jest bardzo poważny, nie traci pogody ducha. Postawa gwiazdora “MasterChefa” wzbudza podziw jego fanów, którzy zostawiają mu liczne słowa wsparcia w social mediach. Jak obecnie czuje się szef kuchni?
Sezon infekcyjny w pełni i w przypadku wielu chorób układu oddechowego lekarze przepisują dzieciom inhalacje z lekami sterydowymi. Ich zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego np. w przebiegu przeziębienia. Inhalacje niwelują objawy, takie, jak kaszel, duszności, świszczący oddech, a także zmniejszają ryzyko zaostrzenia choroby.Inhalacje z glikokortykosteroidów są skuteczne, ale obarczone pewnym ryzykiem, np. pojawieniem się w buzi dziecka pleśniawek. Pediatra wyjaśnia, co robić, by uniknąć tych i szeregu innych komplikacji, które mogą wiązać się z podawaniem sterydów wziewnych.
Ta fatalna pomyłka nigdy nie powinna mieć miejsca. Mężczyzna, uznany za zmarłego, obudził się na stole operacyjnym – podczas pobierania od niego narządów. Władze szpitala wydały oświadczenie, w którym napisały, że "bezpieczeństwo pacjentów jest dla nich najwyższym priorytetem". Pacjenta udało się uratować, ale w sprawie wszczęto śledztwo.
„Duszący anioł dzieci” to niezwykle groźna i wysoce zaraźliwa choroba, która atakuje dzieci. Wywołuje ją toksyna bakteryjna, która niszczy komórki nabłonka wyściełające gardło i tchawicę, utrudniając oddychanie. Władze Niemiec poinformowały o chorym na błonicę dziesięciolatku, który właśnie walczy o życie. Choć wydawać by się mogło, że „duszący anioł dzieci” to choroba, którą znamy tylko z historii, to nic bardziej mylnego. Na całym świecie rośnie liczba zachorowań. W 2018 roku zgłoszono prawie 17 tys. przypadków – najwięcej od 22 lat. Kolejne przypadki błonicy w Europie podkreślają znaczenie szczepień nawet w sytuacji, kiedy choroba prawie nie występuje.
Sezon grzybowy trwa w najlepsze, więc wielu rodziców zastanawia się, czy dzieci mogą jeść grzyby. Choć te dary lasu są niezwykle pyszne, to jak wszyscy wiemy, mogą być też niebezpieczne. O zatrucie grzybami nie trudno. Rozwiewamy więc wszelkie wątpliwości. Według statystyk opublikowanych przez portal drmax.pl, w Polsce każdego roku zatruciu grzybami ulega 500- 1000 osób. Najczęstsze przypadki dotyczą zatrucia muchomorem sromotnikowym, mylonym z czubajką kanią, gąską zieloną lub gołąbkiem zielonawym.
Ginekolożka Joanna Pycka pracuje na otwartym w marcu tego roku oddziale ginekologii dziecięcej i dziewczęcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. W rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznała, że zapotrzebowanie na tego typu usługi jest ogromne. Wśród dziewczynek, które potrzebowały pomocy, była nawet dwulatka z guzem jajnika. Ginekologia dziecięca, znana również jako pediatryczna ginekologia, to specjalizacja medyczna, która zajmuje się nieprawidłowościami ginekologicznymi dziewczynek i nastolatek do 18 r.ż. Choć wizyty małego dziecka u takiego lekarza nie należą do najpopularniejszych, to w niektórych przypadkach konieczne jest badanie i leczenie przeprowadzone przez ginekologa dziecięcego. Pokazuje to doskonale działalność lubelskiego szpitala.