Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Zalane i nasiąknięte wodą budynki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Ekspert apeluje
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 21.09.2024 08:01

Zalane i nasiąknięte wodą budynki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Ekspert apeluje

Powódź, choroby, zalanie
Fot. East News/ Wojciech Olkusnik

Powódź, która dotknęła południową Polską niesie za sobą szereg problemów, a zalane i nasiąknięte budynki mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Prof. Bolesław Samoliński, specjalista z zakresu alergologii, otolaryngologii i zdrowia publicznego ostrzega przed pleśnią, apelując o jak najszybsze osuszanie mieszkań.

Powódź 2024: Eskspert apeluje

W rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Bolesław Samoliński postanowił zaapelować do osób, których mieszkania zostały zalane, by w miarę możliwości jak najszybciej je osuszyć i nie pozwolić na rozrost pleśni. Niestety, kontakt z pleśnią może mieć daleko idące konsekwencje dla naszego zdrowia. Jak podkreślił Samoliński, w 2003 r. zrobiono badania w Świdnicy, która również padła ofiarą powodzi w 1997 r.

Wyniki tych badań dość jasno wskazywały na dużo częstsze występowanie astmy oskrzelowej i zapalenia oskrzeli u tych osób, gdzie w ich mieszkaniach po zalaniu pojawiła się pleśń.

 

Zapalenia oskrzeli diagnozowane są zbyt późno

“Grzyby, czyli ta pleśń, z jednej strony są alergenem i mogą nasilać objawy u pacjentów z astmą oskrzelową, z nieżytem nosa i z atopowym zapaleniem skóry. Drugi aspekt jest taki, że z pleśni wydzielają się do środowiska mykotoksyny, które fatalnie oddziałują na drogie oddechowe powodując ciężkie zapalenie oskrzeli czy płuc”  - wyjaśnił ekspert.

Jak podkreślił lekarz -  zapalenia oskrzeli związane z kontaktem z pleśnią są niestety diagnozowane zbyt późno. Przebiegają bez żadnej gorączki, choć pacjent ma dość silne zmiany w oskrzelach, dusi się oraz ciężko choruje. Samoliński zaapelował o to, by nie ignorować takich objawów, jak m.in. kaszel, nie wmawiając przy tym sobie, że wynikają z lekkiego przeziębienia.

Toksyczne działanie pleśni

“Trzeba pamiętać o toksycznym działaniu pleśni, że może ona powodować objawy, które pacjent może przypisać zwykłej infekcji. Tymczasem w oskrzelach powstaje bardzo silny odczyn (...) odporny na antybiotyki, bardzo trudny do leczenia” - wyjaśnił alergolog.

Specjalista radzi też, by osoby dotknięte powodzią, poza dokładnym osuszaniem mieszkania, zaopatrzyły się w filtry powietrza. Wyłapują one toksyczne substancje. Na sypialnię z kolei trzeba wybrać najsuchsze pomieszczenie, natomiast kładąc się spać, koniecznie otworzyć okna.

Zdaniem profesora, negatywny wpływ powodzi na zdrowie to również możliwość zaostrzenia reakcji alergicznych przez wodę powodziową oraz jej opary.

"Jeśli chodzi o alergików, to niestety oni mają nadwrażliwość na zapachy i opary różnego rodzaju, więc unoszące się substancje lotne będą drażnić ich drogi oddechowe i nasilać dolegliwości w tej grupie - stwierdził. Dla alergików niebezpieczny może być też kontakt z wodą powodziową, mogący prowadzić do zaostrzenia zapalenia skóry i w konsekwencji “przepuszczania przez nią bakterii, wirusów i grzybów” - wyjaśnił profesor.

Czytaj też:

Stan klęski żywiołowej. Powódź może przynieść groźne choroby

Te sygnały ratują życie w czasie powodzi. Dzięki ich znajomości ułatwisz pracę służbom