Tętniak aorty brzusznej to odcinkowe poszerzenie średnicy aorty o co najmniej 50 proc. w stosunku do wymiaru zdrowej arterii. Wykrywa się go na ogół przypadkowo, np. podczas badania USG, wykonywanego z zupełnie innego powodu. Ten tętniak może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów. A te, które z czasem się pojawiają, często są niecharakterystyczne. Chory może np. od czasu do czasu odczuwać ból w lędźwiach, podobny do bólu związanego z korzeniami nerwowymi.
Bilety lotnicze można kupić nawet za 100 zł w dwie strony. Niskie ceny i ciekawość świata sprawiają, że ten środek transportu wybiera wielu Polaków. Niestety nie wszyscy powinni to robić. Przeciwskazaniem jest częsta choroba.O przeciwskazaniach do latania samolotem w swoich mediach społecznościowych opowiedziała dr n. med. Joanna Bidiuk, kardiolog i internistka, wykładowczyni na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Oto co chciała przekazać.
Schorzenia sercowo-naczyniowe dotykają osoby w różnym wieku, choć badania przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne dowodzą, że najbardziej narażona jest grupa kobiet, u których wystąpiła menopauza. “To wyjątkowe badanie kohortowe dowodzi, że u kobiet po menopauzie ryzyko chorób serca gwałtownie wzrasta. Kobiety, zwłaszcza te po okresie przekwitania, nie są dostatecznie badane i leczone ”- wyjaśnia dr Ella Ishaaya, główna autorka badań. Naukowcy wyjaśnili, dlaczego tak się dzieje.Bóle głowy? Ten podcast Pacjenci.pl Wam pomoże!
Każdy z nas miał kiedyś siniaka, ale nie każdy bez wyraźnej przyczyny. Niektóre osoby wystarczy złapać za rękę, żeby pojawił się na niej podskórny wylew. Niestety nie świadczy to o dobrym stanie zdrowia, a o kiepskiej kondycji naczyń krwionośnych lub niedoborach składników odżywczych. Czasami też oznacza poważną chorobę.Lista schorzeń skutkujących skłonnością do powstawania siniaków jest długa. Oto te najczęściej spotykane i podpowiedź, jakie badania wykonać.
Są puszyste, niezależne i kocha je cały internet. Istnieje szereg badań dowodzących, że mogą sprzyjać ludzkiemu zdrowiu. O kim mowa? O kotach. Okazuję się, że znacznie zmniejszają ryzyko zawału, udaru, nadciśnienia. Wpływają też na zdrowie psychiczne – redukują poziom stresu, a ich głaskanie zwiększa poziom endorfin. Oto 9 korzyści, które przynosi obcowanie z kotami.
W Polsce na zakrzepicę co roku choruje 171 tys. osób. A jest profilaktyka. Heparyny drobnocząsteczkowe stosujemy jako profilaktykę zakrzepicy w np. długotrwałym locie samolotem – mówi dr Piotr Ligocki – mówi dr n. med. Piotr Ligocki, specjalista chorób wewnętrznych, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.Co czwarta osoba na świecie umiera z powodu chorób związanych z zakrzepami i zatorami. Zabijają one rocznie aż 100 tys. Polaków.