Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Pielęgniarki

Pielęgniarki

Pielęgniarki, Sejm, politycy
22.03.2024 17:37 Pielęgniarki: "Tusk odmówił nam spotkania". Dla Pacjenci.pl mówią, o czym chcą rozmawiać z premierem

Temat podwyżek dla pielęgniarek od dłuższego czasu rozgrzewa media i opinię publiczną. Dyskusja potrafi poróżnić też środowisko medyczne, a teraz jeszcze bardziej może być to widoczne. O podwyżkach dla pielęgniarek i położnych mieli dyskutować politycy w Sejmie. Obrady jednak odwołano, a projekt trafił do zamrażarki.Plan został przygotowany przez pielęgniarki oraz położne. Zakłada on podwyżki zarówno dla pielęgniarek, położnych, ale również lekarzy, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów. Sprawa trwa już jakiś czas, a pielęgniarki wciąż nie wiedzą, na czym stoją. “Pan premier Tusk w swoim expose powiedział, żeby społeczeństwo nie obawiało się, bo jego rząd spełni wszystkie swoje obietnice. A w kwestii rozwiązania dużego problemu społecznego cisza i premier nie zachciał się z nami spotkać. Tu nie chodzi tylko o podwyżki. Chodzi o zapewnienie odpowiedniej liczby  pielęgniarek i położnych, które zaopiekują się pacjentom” - wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami Dominika Kowalczyk, prezeska Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Mariola Łodzińska, prezeska Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, praca pielęniarek
11.02.2024 14:05 Pielęgniarka w Polsce może więcej. Pacjenci tego nie wiedzą. 11 lutego to Światowy Dzień Chorego

Jak myślicie, czy pielęgniarka może wystawić receptę, L-4 i informować rodzinę o stanie pacjenta leżącego w szpitalu po operacji? Pytamy o to Mariolę Łodzińską, magister pielęgniarstwa, prezeskę Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Bo polscy pacjenci rzadko wiedzą, jak duże kompetencje mają pielęgniarki.11 lutego to Światowy Dzień Chorego. Tuż przed nim w Warszawie Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej zorganizował konferencję, na której pojawiło się aż 180 przedstawicieli pacjentów, lekarzy i urzędników. Pacjenci.pl objęli Forum Organizacji Pacjentów patronatem. Przy okazji kuluarowych rozmów przekonaliśmy się, jak ważne jest informowanie, jak duże kompetencje mają pielęgniarki w Polsce. Pacjenci nie mają pojęcia, że mogą np. zwrócić się do nich z prośbą o receptę, albo zapytać, jak czuje się leżący w szpitalu bliski, zamiast czekać aż lekarz skończy inną operację, albo pojawi się w szpitalu na kolejnym dyżurze. Pielęgniarka, pielęgniarz, położna to samodzielne zawody medyczne. Ci, którzy je wykonują, często mają nie tylko skończone studia, ale wiele specjalistycznych kursów. A do tego spędzają z pacjentem o wiele więcej czasu niż lekarze. Z czym możesz jako pacjent, albo jako jego rodzina zwrócić się do nich w przychodni czy szpitalu? Możesz się zdziwić. 

pielęgniarka i pacjentka
19.12.2023 14:47 Tego nie wiesz o polskich pielęgniarkach i położnych. Oby nie chciały odejść z zawodu. Co pokazał ogólnopolski raport?

Większość z nich ma wyższe wykształcenie, często pracują ponad 30 lat. I ponad siły. Za to zarabiają nieadekwatnie do swoich kwalifikacji i energii, jaką wkładają w opiekę nad pacjentami. Co z nimi będzie, gdy odejdą na emeryturę, albo wyemigrują do krajów, w których mają lepsze warunki pracy i możliwość spełnienia zawodowych ambicji? Zobacz wyniki „Raportu o stanie pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce”, który powstał na zlecenie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.315 670 pielęgniarek i 41 719 położnych – tyle zarejestrowanych jest w Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych (stan na styczeń 2023 r.), ale w tym sfeminizowanym zawodzie (kobiety, które stanowią 97,1 proc. personelu pielęgniarskiego i 99,8 proc. personelu położnych) pracuje tylko około 74 proc. pielęgniarek i 70 proc. położnych.Z „Raportu o stanie pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce”, opracowanego na zlecenie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych przez MedMedia Consulting na podstawie badania przeprowadzonego w styczniu 2023 r. wśród 16 518 pielęgniarek i 3 051 położnych, wynika, że wśród personelu pielęgniarskiego dominują osoby posiadające wykształcenie wyższe – w zakresie pielęgniarstwa 39 proc. badanych i 1 proc. w zakresie położnictwa. Nieco ponad 30 proc. ma wykształcenie średnie medyczne, a co czwarta pielęgniarka ukończyła studia na poziomie licencjackim. Doktorat lub wyższy stopień naukowy ma 1,3 proc. badanych.

Herbuś pielęgniarki
19.11.2023 15:01 Niefortunny post Edyty Herbuś. Pielęgniarki były oburzone, a potem razem z aktorką nagłośniły ważny problem [KOMENTARZ]

Wyzywające pozy i pielęgniarski uniform – te zdjęcia z sobą w roli głównej wrzuciła na Instagram Edyta Herbuś. - Powielając bezrefleksyjnie stereotyp wyrządzamy krzywdę wszystkim pielęgniarkom i pacjentom. Bardzo często pielęgniarki spotykają się z problemem seksualizacji naszego zawodu – mówi mgr Anna Woda, pielęgniarka, członkini Fundacji Polki w medycynie, dla portalu Pacjenci.pl. Pielęgniarki, choć poczuły się dotknięte postem, przyjęły przeprosiny Edyty Herbuś i propozycję zorganizowania wspólnego live, pt. „Strój pielęgniarki - rozmowy bez przemocy”, by na nim edukować pacjentów i nas wszystkich o tym, co może urazić godność pielęgniarek i położnych, bo seksualizacja tych tak bardzo sfeminizowanych zawodów jest niestety częsta. Wielu z nas robi to nieświadomie i bezwiednie - w szpitalach, przychodniach, w mediach społecznościowych, czy w prywatnych rozmowach. 

przychodnia
06.11.2023 11:11 Coz wypisywaniem recept? Apel pielęgniarek

W Polsce szczepienia przeciwko grypie wciąż są mało popularne. Zmienić chcą to pielęgniarki, które walczą o tego rodzaju uprawnienia. Ich celem jest możliwość samodzielnego wystawiania recept na darmowe szczepienia na grypę. 

None
08.10.2023 20:52 Pielęgniarki nie odpuszczą „kelnerek na bankiecie lekarzy”

Propozycja, jaką złożył pielęgniarkom, rejestratorkom i pracownicom laboratorium prezes centrum medycznego w Radomiu, czyli kelnerowania na bankiecie i „szukania męża wśród młodych lekarzy” nie rozejdzie się po kościach. Mariola Łodzińska, prezeska Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych walczy o godność kobiet. Sprawę będzie musiała się zająć Komisja Etyki. Jak informuje Medexpress.pl pielęgniarki postanowiły walczyć z mobbingiem, seksizmem i upokorzeniem, jakiego doznały w wyniku propozycji „dodatkowej pracy”. 

news
04.10.2023 15:49 Mocna wypowiedź lidera PSL o polskich pielęgniarkach. Zawrzało!

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz porównał polską służbę zdrowia do pacjenta leżącego pod respiratorem, który „długo nie wytrzyma”. Polityk podczas spotkania w Olsztynie stwierdził, że należy zwiększyć finansowanie służby zdrowia. Dodał, że pielęgniarki należy zacząć traktować jak personel wyższy.