Pacjenci.pl > Choroby > Coz wypisywaniem recept? Apel pielęgniarek
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 06.11.2023 11:11

Coz wypisywaniem recept? Apel pielęgniarek

przychodnia

W Polsce szczepienia przeciwko grypie wciąż są mało popularne. Zmienić chcą to pielęgniarki, które walczą o tego rodzaju uprawnienia. Ich celem jest możliwość samodzielnego wystawiania recept na darmowe szczepienia na grypę.


 

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych apeluje

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych i specjaliści z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób apelują, by umożliwić pielęgniarkom samodzielne wystawianie recept na szczepienia przeciwko grypie. Możliwość tę mają już farmaceuci, którzy od marca b.r. mogą wystawiać pełnopłatne recepty na szczepienie.

Zdaniem ekspertów przyznanie tego rodzaju uprawnień mogłoby to przyspieszyć proces szczepień w Polsce. Co więcej, skorzystaliby na tym także lekarze, którzy zostaliby odciążeni.

Obowiązujące obecnie przepisy uprawniają nas do samodzielnego kwalifikowania pacjenta do szczepienia przeciw grypie i wykonywania szczepienia — nie mamy jednak możliwości wystawienia recepty w ramach ordynacji. Tymczasem ułatwienie dostępności do szczepień z pewnością przyczyniłoby się do podniesienia poziomu wyszczepialności w kolejnych latach”. – zwraca uwagę Katarzyna Kowalska, prezes Stowarzyszenia Pielęgniarek Cyfrowych.

Projekt bez nazwy - 2023-11-06T105532.070.png

Grypa czy RSV. Jak rozpoznać, co Cię dopadło? Zabija w Polsce głównie emerytów. A młodych, jeśli robią jeden błąd

Szczepionki przeciwko grypie są darmowe

Obecnie pacjenci powyżej 65. roku życia i młodzież do 18. roku życia mogą bezpłatnie skorzystać z tego rodzaju szczepionek. Wystarczy, że senior poprosi lekarza o receptę z symbolem „S” a dzieci i młodzież z symbolem „DZ”. 

Lekarze zalecają, by szczepić się jeszcze przed rozpoczęciem sezonu infekcyjnego, lecz można to zrobić również później.

W trakcie szczepienia pacjent nie może być jednak chory.

Grypa może być przyczyną śmierci

Według danych epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia i Higieny- Państwowego Zakładu Higieny wynika, że od 1 września 2022 r do 22 maja 2023 r. na grypę chorowało lub prawdopodobnie zachorowało ok. 5,8 mln osób – zdaniem ekspertów chorych jest znacznie więcej, ze względu na to, że wielu z nich nawet nie zgłosiło się do lekarza. Mimo iż choroba wydaje się niegroźna, to z jej powodu rocznie umiera ok. 6 tys. Polaków – szczególne zagrożenie stanowi dla seniorów.

Jak dochodzi do zakażenia?

Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową. Zakazić można się od chorego człowieka lub osoby, która nawet nie ma wyraźnych objawów. Wirus przenosi się w powietrzu pod postacią drobnych kropelek wydzieliny z dróg oddechowych, które wdychamy podczas przebywania w niewielkiej odległości od chorego. Może przenosić się także na skórze rąk, gdy dotykają chorego lub przez skażone przedmioty.

Grypa groźna głównie seniorów. Wiesz, że słynna hiszpanka zabijała też młodych? Nowe odkrycie naukowców
Epidemia grypy hiszpanki, Nowy Jork, 1918
Zabiła 50 milionów ludzi. Pandemia grypy hiszpanki z 1918 r. była jedną z największych plag w historii współczesnego świata. Naukowcy zbadali właśnie na nowo szczątki szkieletów ofiar zarazy, jakie znajdowały się w Muzeum Historii Naturalnej w Cleveland. Do jakich wniosków doszli?Grypa hiszpanka dopadła co trzeciego żyjącego w 1918 roku człowieka na świecie. Kto najczęściej chorował na tę wyjątkowo groźną odmianę grypy? Nowe badania naukowców zadają kłam teorii, której byliśmy pewni prawie 100 lat. Od tego czasu badaczy intryguje jedna sprzeczna z intuicją cecha tej pandemii. Według współczesnych relacji i późniejszych badań demograficznych zmarła nieproporcjonalnie duża liczba młodych, zdrowych osób. Nowa analiza szkieletów z tamtego czasu podważa tę tezę, sugerując, że najbardziej narażeni na śmierć byli ludzie, którzy byli już słabi, co ma miejsce w przypadku większości pandemii. „To ważne badanie” – mówi epidemiolog Andrew Noymer z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, który nie był powiązany z badaniami. „To pomoże wyjaśnić sprawę grypy z 1918 roku”. Naukowca cytuje portal Science.org.W Polsce dotarł do tych badań portal Geek Week Interii, które na X (dawny Twitter) opublikował Interesting Engineering.
Czytaj dalej
Bezpłatne szczepienia w polskim mieście. Właśnie wydano komunikat
szczepienie
W czwartek rozpoczynają się bezpłatne szczepienia dla seniorów w Radomiu. Miasto sfinansowało szczepionki dla 2,5 tys. osób. Na bezpłatne szczepienia 5 mln zł przeznaczyła także Warszawa. Okres jesienny obfituje we wzrost zachorowań na grypę. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem. W przypadku seniorów grypa może stanowić zagrożenie życia!  
Czytaj dalej
Polecane