Coz wypisywaniem recept? Apel pielęgniarek
W Polsce szczepienia przeciwko grypie wciąż są mało popularne. Zmienić chcą to pielęgniarki, które walczą o tego rodzaju uprawnienia. Ich celem jest możliwość samodzielnego wystawiania recept na darmowe szczepienia na grypę.
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych apeluje
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych i specjaliści z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób apelują, by umożliwić pielęgniarkom samodzielne wystawianie recept na szczepienia przeciwko grypie. Możliwość tę mają już farmaceuci, którzy od marca b.r. mogą wystawiać pełnopłatne recepty na szczepienie.
Zdaniem ekspertów przyznanie tego rodzaju uprawnień mogłoby to przyspieszyć proces szczepień w Polsce. Co więcej, skorzystaliby na tym także lekarze, którzy zostaliby odciążeni.
„Obowiązujące obecnie przepisy uprawniają nas do samodzielnego kwalifikowania pacjenta do szczepienia przeciw grypie i wykonywania szczepienia — nie mamy jednak możliwości wystawienia recepty w ramach ordynacji. Tymczasem ułatwienie dostępności do szczepień z pewnością przyczyniłoby się do podniesienia poziomu wyszczepialności w kolejnych latach”. – zwraca uwagę Katarzyna Kowalska, prezes Stowarzyszenia Pielęgniarek Cyfrowych.
Grypa czy RSV. Jak rozpoznać, co Cię dopadło? Zabija w Polsce głównie emerytów. A młodych, jeśli robią jeden błądSzczepionki przeciwko grypie są darmowe
Obecnie pacjenci powyżej 65. roku życia i młodzież do 18. roku życia mogą bezpłatnie skorzystać z tego rodzaju szczepionek. Wystarczy, że senior poprosi lekarza o receptę z symbolem „S” a dzieci i młodzież z symbolem „DZ”.
Lekarze zalecają, by szczepić się jeszcze przed rozpoczęciem sezonu infekcyjnego, lecz można to zrobić również później.
W trakcie szczepienia pacjent nie może być jednak chory.
Grypa może być przyczyną śmierci
Według danych epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia i Higieny- Państwowego Zakładu Higieny wynika, że od 1 września 2022 r do 22 maja 2023 r. na grypę chorowało lub prawdopodobnie zachorowało ok. 5,8 mln osób – zdaniem ekspertów chorych jest znacznie więcej, ze względu na to, że wielu z nich nawet nie zgłosiło się do lekarza. Mimo iż choroba wydaje się niegroźna, to z jej powodu rocznie umiera ok. 6 tys. Polaków – szczególne zagrożenie stanowi dla seniorów.
Jak dochodzi do zakażenia?
Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową. Zakazić można się od chorego człowieka lub osoby, która nawet nie ma wyraźnych objawów. Wirus przenosi się w powietrzu pod postacią drobnych kropelek wydzieliny z dróg oddechowych, które wdychamy podczas przebywania w niewielkiej odległości od chorego. Może przenosić się także na skórze rąk, gdy dotykają chorego lub przez skażone przedmioty.