Dwunastnica jest pierwszym fragmentem jelita cienkiego, położonym tuż za żołądkiem i przed jelitem czczym. W dwunastnicy wydzielane są enzymy trawienne, takie jak sekretyna, cholecystokinina, a także kontynuowany jest proces trawienia, wchłaniana woda oraz substancje odżywcze. Objawy chorób dwunastnicy są niespecyficzne i mogą przypominać wiele schorzeń.
Tomasz Jakubiak przyznał w sobotnim wydaniu Dzień Dobry TVN, że cierpi na nowotwór dwunastnicy i jelita. Rak dwunastnicy jest najrzadziej występującym nowotworem układu pokarmowego i bardzo trudnym do wyleczenia. Z kolei rak jelita grubego jest bardzo częstym nowotworem, który do tej pory dotyczył osób po 50. roku życia. W ostatnich latach obserwuje się jednak coraz więcej zachorowań u osób młodszych. Jak rozpoznać niepokojące objawy?
Ponad 60 proc. dorosłych Polaków cierpi na zakażenie tą bakterią. Może ono prowadzić do choroby wrzodowej żołądka, a wraz z nią - do pojawienia się przykrych dolegliwości. Jak rozpoznać zakażenie bakterią i jak je leczyć? Tłumaczy lek. med. Jacek Kowerzanow.
Dwunastnica to narząd, który umożliwia trawienie i wchłanianie witamin. Kiedy coś jest z nim nie tak, pojawia się charakterystyczny ból brzucha. Jak i gdzie boli dwunastnica? Jakie są najczęstsze jej choroby?
Choroba wrzodowa jest jednym z najczęstszych schorzeń układu pokarmowego, które dotyka dużą cześć społeczeństwa. Przedstawiamy 10 faktów na temat wrzodów żołądka i dwunastnicy, które mogą Cię zaskoczyć!