Ten stary sposób na poparzenia słoneczne naprawdę działa. Pamiętaj o nim na wakacjach
Czasem wystarczy chwila nieuwagi. Trochę zbyt długo posiedzimy na słońcu i kłopot gotowy. Skóra piecze, swędzi, boli, jest silnie zaczerwieniona. Tak objawia się oparzenie słoneczne. Co na to zaradzić?
Można skorzystać z preparatu z apteki lub zastosować jedną z domowych metod. Jest naprawdę skuteczna, a skutki niefortunnego opalania niweluje jak prawdziwe lekarstwo.
Oparzenie słoneczne – objawy
Chyba nie ma osoby, która kiedyś nie doznałaby mniejszych lub większych oparzeń słonecznych. To się może zdarzyć nie tylko w wyniku zbyt długiego plażowania czy opalania się bez kremu z filtrem . Czasem po prostu posiedzimy trochę za długo w pełnym słońcu, np. z odkrytymi ramionami, a wieczorem już czujemy, że mamy problem.
Kiedy świeci słońce i wieje wiatr, a z takimi warunkami często mamy do czynienia np. nad polskim morzem, nawet nie czujemy, że nasza skóra się intensywnie opala. Ale zbyt długi czas ekspozycji gołej skóry na promienie słoneczne, ma niestety swoje przykre konsekwencje.
Oparzenie słoneczne objawia się zwykle kilka godzin później. Skóra piecze i mamy uczucie, jakby była ściągnięta. Kiedy ją zmarszczymy, np. przez ściągnięcie łopatek, czujemy ból. W cięższych przypadkach mogą nawet pojawić się pęcherze wypełnione płynem surowiczym oraz gorączka. Ten ból czasem jest tak dotkliwy, że ciężko w nocy znaleźć sobie miejsce i usnąć. Te dolegliwości mogą trwać nawet kilka dni, ale na szczęście można je skutecznie łagodzić.
Jak leczyć oparzenia słoneczne? Środki apteczne
Kiedy przytrafi się nam, lub naszej bliskiej osobie, oparzenie słoneczne, w pierwszym odruchu zwykle biegniemy do apteki. Jeśli mamy taką możliwość – jest to słuszna decyzja. Farmaceuta może polecić kremy, maści, pianki chłodzące, które w składzie zawierają zwykle witaminy A i E , które są ważne dla odbudowy uszkodzonego naskórka, a także:
-
alantoinę
– łagodzi zaczerwienienia oraz podrażnienia skóry poparzonej słońcem, działa zmiękczająco, nawilżająco, złuszczająco i osłaniająco,
-
panthenol
– nawilża skórę, łagodzi podrażnienia oraz przyśpiesza proces regeneracji uszkodzonego naskórka,
-
tlenek cynku
– działa antyseptycznie i przyspiesza regenerację skóry; zbyt duże stężenie tlenku cynku w kosmetyku może jednak działać wysuszająco, więc uważajmy w tym przypadku,
-
lanolinę
– tworzy ona na skórze ochronną warstwę, która zapobiega utracie wilgoci; wygładza też skórę i chroni ją,
- aloes – łagodzi, koi i regeneruje podrażnioną słońcem skórę, działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco.
Jak leczyć oparzenia słoneczne? Domowe sposoby
Te preparaty apteczne dobrze jest mieć ze sobą w podróży, bo na wakacjach naprawdę mogą się przydać. Kiedy jednak nie mamy ich mieć pod ręką, a do apteki droga daleka, można zastosować domowe sposoby na oparzenia słoneczne.
Zdecydowanie najskuteczniejsze są tu okłady z mleka (należy nasączyć w mleku ręczniczek i przyłożyć do obolałego miejsca na ok. 20 minut), jogurtu, kefiru czy maślank i (gęste przetwory mleczne można bezpośrednio nakładać na oparzenia). Zawarty w nich kwas mlekowy pomaga łagodzić stany zapalne i przyspiesza regenerację skóry.
Dość dobrze działają także:
-
kompresy z rumianku lub zielonej herbaty
– te rośliny zawierają w sobie wysokie stężenie polifenoli, które łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację komórek skóry, działają kojąco i antybakteryjnie,
-
pokrojony w plastry ogórek
– to warzywo ma właściwości chłodzące i nawilżające,
-
kąpiel w wodzie z dodatkiem octu jabłkowego
(1-2 filiżanki na pełną wannę) – zmniejszy zaognienie skóry, ukoi,
- owsianka – płatki owsiane mają działanie przeciwzapalne, zmniejszają opuchliznę i łagodzą ból. Po namoczeniu należy obłożyć nimi poparzoną skórę.
Zobacz także:
Niedobór tej witaminy zwala z nóg. Powoduje utratę smaku, depresję, a nawet zaburzenia czucia
Czy grozi ci "choroba limonkowa"? Tak, jeśli jesz te produkty w lecie
Najzdrowsze lody zrobisz sama w domu. Idealny przepis na domowe lody