Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Czy grozi ci "choroba limonkowa"? Tak, jeśli jesz te produkty w lecie
Adrianne Mazurek
Adrianne Mazurek 19.06.2024 07:32

Czy grozi ci "choroba limonkowa"? Tak, jeśli jesz te produkty w lecie

Czym jest choroba limonkowa?
Fot. Canva

“Choroba limonkowa” to inaczej fitofotodermatoza, czyli bardzo silna reakcja skóry po kontakcie ze słońcem i w połączeniu ze spożywaniem produktów zawierających psoralen, który z kolei powoduje nadwrażliwość skóry na promienie słoneczne. Na poparzenia narażone są szczególnie dzieci, ale i u dorosłych może dojść do rozwoju problemu. 

Czym jest "choroba limonkowa"?

Fitofotodermatoza, czyli inaczej “choroba limonkowa”, objawia się silnym świądem i zaczerwienieniem skóry, na której pojawić się mogą także bąble. W niektórych przypadkach może dojść do wystąpienia oparzeń drugiego stopnia. Co więcej - do reakcji nie musi dojść od razu, ale nawet po upływie 24 godzin od kontaktu skóry ze słońcem. Wystarczy nawet niewielka dawka promieniowania słonecznego. Samo spożywanie produktów zawierających związki fotosyntetyczne nie jest groźne, ale już groźne jest zalanie się nimi. To właśnie sok pomarańczony lub sok z limonki na skórze prowadzi do groźnych poparzeń.

Poparzenia wymagają wdrożenia specjalistycznego leczenia, na skórze mogą pozostać też trwałe przebarwienia i blizny.

Polecamy: Bób z czy bez skórki, a może na surowo? Jaki bób jeść, żeby było zdrowo?

Co powoduje fitofotodermatozę?

Fitofotodermatoza jest spowodowana przede wszystkim przez związki fotosyntetyczne występujące głównie w owocach cytrusowych, ale także w niektórych warzywach. Obecny w nich psoralen powoduje nadwrażliwość skóry na promienie słoneczne - a więc spożywając te produkty można doznać poważnych poparzeń skóry - nie przez samo jedzenie, ale przez ich kontakt ze skórą - czyli zalanie się, niedokładne umycie rąk czy twarzy.

Należy uważać szczególnie na:

 • owoce cytrusowe oraz soki z nich, zwłaszcza na limonkę,
 • lody z owoców cytrusowych,
 • figi, 
 • marchew, 
 • selera, 
 • paprykę,
 • pasternak, 
 • pietruszkę, 
 • koper
 • musztardę, 
 • ziele dziurawca.

Dlaczego najczęściej chorują dzieci?

Odpowiedź nie jest zaskakująca - ponieważ one brudzą się podczas jedzenia i nie zważają na dokładne umycie rąk czy twarzy. Często po prostu wycierają ręce o koszulkę lub buzię o ramię. I w ten sposób może dojść u nich do poparzenia. Dlatego latem trzeba zachować szczególną ostrożność przy jedzeniu.

Również dorośli mogą zachorować - jeśli sok z cytrusa trafi na skórę powoduje jej nadwrażliwość na promieniowanie UV, co w konsekwencji może doprowadzić do poparzeń słonecznych. Po spożywaniu wymienionych wyżej pokarmów należy zawsze dokładnie umyć ręce i twarz.

Zobacz też:

Wygładza zmarszczki na szyi jak botoks, a kosztuje grosze. Pożegnaj "indyczą szyję"

Będą opłaty za przyjazd karetki? Kontrowersyjny pomysł służby zdrowia

Zapobiegają miażdżycy i działają antynowotworowo. Dlaczego jeszcze warto jeść pomidory?