Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Test obciążenia glukozą - przygotowanie i wskazania do badania
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:29

Test obciążenia glukozą - przygotowanie i wskazania do badania

Test obciążenia glukozą - przygotowanie i wskazania do badania
pixabay.com

Test obciążenia glukozą (OGTT) - doustny test zwany również krzywą cukrową lub krzywą glikemiczną wykonuje się w określonych przypadkach, m.in. w diagnozowaniu cukrzycy. Co warto wiedzieć o teście obciążenia glukozą? Jakie są wskazania do wykonania tego badania oraz jak wygląda jego przebieg? 

Test obciążenia glukozą (OGTT) - co to jest?

Doustny test obciążenia glukozą umożliwia przede wszystkim wiarygodne diagnozowanie cukrzycy. Ponadto, jest to także badanie obowiązkowe dla kobiet w ciąży. Wykonanie testu, lekarze często zlecają osobom zdrowym, znajdującym się w podwyższonej grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę, z uwagi na jej obecność w gronie najbliższej rodziny.

Wskazania do wykonania testu obciążenia glukozą

Wykonanie testu obciążenia glukozą jest szczególnie istotne, w przypadku ciężarnych kobiet, w celu wykluczenia rozwoju cukrzycy. Jest to badanie obowiązkowe. Innymi wskazaniami do przeprowadzenia testy obciążenia glukozą są osoby, u których poziom stężenia cukru we krwi jest długotrwale podwyższony. Jest to podstawowy test wykonywanu w podejrzeniu cukrzycy. 

Przygotowanie do testu obciążenia glukozą (OGTT)

Przez trzy dni przed przystąpieniem do badania należy stosować codzienną dietę, wzbogaconą o węglowodany. Należy natomiast w tym czasie, o ile to możliwe odstawić preparaty zaburzające gospodarkę węglowodanową, tj.: lekarstwa moczopędne, sterydy, tabletki antykoncepcyjne.

Ostatni posiłek należy spożyć maksymalnie do 12 godzin przed testem. Aby wynik testu był wiarygodny, należy zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia papierosów na co najmniej 24 godziny przed przystąpieniem do testu. Nie należy także podejmować w tym czasie nadmiernego wysiłku fizycznego. Odradza się wykonywanie testu u osób przeziębionych, wówczas wynik może być przekłamany. 

Test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - przebieg badania OGTT

Badanie wykonywane jest poprzez pobranie krwi z żyły pacjenta, a z niej oznacza się wyjściowe stężenie cukru. Kolejnym krokiem jest podanie pacjentowi 75 g glukozy rozpuszczonej w okolo 250–300 ml wody, które musi wypić w ciągu 5 minut. Następnie, po upływie 60 minut pobiera się kolejną próbkę krwi, a trzecią po kolejnej godzinie. Czekając na pobranie krwi, pacjent powinien pozostać na miejscu wykonywania badania i nie forsować organizmu.

Tagi: