Pacjenci.pl Choroby To może zwiastować demencję. Ekspert o znaku ostrzegawczym
Fot. Freepic/csph.brighamandwomens.org

To może zwiastować demencję. Ekspert o znaku ostrzegawczym

9 października 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Osoby starsze, które doznały obrażeń w związku z upadkiem, są bardziej narażone na rozwój demencji, niż osoby w tym samym wieku, które doznały urazów innego typu. Tak przynajmniej wynika z nowych badań naukowców z Bostonu.

Alexander Ordoobadi, neurobiolog i chirurg z Birgham and Women's Hospital w Bostonie, razem ze swoim zespołem zidentyfikował ponad  2 453 655 pacjentów powyżej 65. roku życia, którzy potrzebowali pomocy medycznej z powodu urazu w 2014 oraz 2015 roku. Co dokładnie wykazały badania?

Analiza danych odnośnie urazów

Co ważne, publikację badań, które trafiły do czasopisma naukowego “JAMA Network Open” na początku tygodnia poprzedziła analiza danych odnośnie urazów, jakie zgromadzono w ramach amerykańskiego programu ubezpieczeń społecznych Medicare.

Lekarz Alexander . Alexander Ordoobadi, chirurg i neurobiolog z Brigham and Women's Hospital w Bostonie, razem ze swoim teamem zidentyfikował ponad 2 453 655 pacjentów powyżej 65. roku życia, którzy potrzebowali pomocy medycznej z powodu urazu w 2014 i 2015 roku.

2149043757.jpg
Fot. Freepic

Naukowcy porównali dane pacjentów

Wykluczając osoby, u których rozpoznano demencję , naukowcy postanowili porównać dane pacjentów, którzy doznali urazu w wyniku upadku z danymi tych osób, które doznały urazów zupełnie innego typu.

Jak się okazało, osoby starsze, które doznały urazu w wyniku upadku, były o ponad 20 proc. bardziej narażone na rozwój demencji w ciągu roku od upadku niż osoby z zupełnie innymi urazami.

To nie znaczy, że upadki całkowicie przyczyniają się do demencji

Warto jednak zauważyć, że odkrycie amerykańskich badaczy nie znaczy całkowicie, że upadki całkowicie przyczyniają się do demencji, choć oczywiście nie można tego jeszcze wykluczyć. Lekarze sugerują jednak, że upadki mogą być po prostu wczesnym wskaźnikiem pogarszającego się stanu mózgu. Prowadzi on do choroby Alzheimera oraz innych chorób neurologicznych.

"Możliwe, że upadki stanowią zdarzenie ostrzegawcze, które oznacza ryzyko wystąpienia demencji w przyszłości" - wyjaśniają eksperci z Bostonu w nowej publikacji.

Demencja starcza nazywana jest czasem otępieniem starczym, w anglojęzycznej literaturze fachowej określana jako dementia lub też senile dementia. To schorzenie, które upośledza pracę mózgu na kilku płaszczyznach. Zmiany w tkance mózgu, jakie wywołuje demencja, mają charakter zwyrodnieniowy, degeneracyjny oraz zanikowy. Przekładają się one z kolei na znaczne osłabienie sprawności umysłowej, w zaawansowanych już stadiach choroby, prowadzące do utraty samodzielności.

Czytaj też:

Dieta przeciwko demencji istnieje. Zacznij od tego składnika – mamy gotowe

Te 3 rzeczy prowadzą do demencji. Nowe wyniki badań

Demencja Bruce'a Willisa postępuje. Nie rozpoznaje Demi Moore

Przyczynia się do nowotworów układu pokarmowego. Jemy to codziennie
Mama pięcioraczków z Horyńca ujawnia, skąd ma pieniądze. "Niestety"
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko