Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Demencja Bruce'a Willisa postępuje. Nie rozpoznaje Demi Moore
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.11.2023 18:18

Demencja Bruce'a Willisa postępuje. Nie rozpoznaje Demi Moore

None
canva

Co jakiś czas w mediach pojawiają się kolejne doniesienia dotyczące stanu zdrowia aktora. Niestety, nie są one pocieszające. Choroba postępuje. Według najnowszych wieści Bruce Willis podobno nie rozpoznaje już Demi Moore, czyli swojej byłej żony i matki trójki ich dzieci.

Choroba Bruce Willisa to najczęstszy rodzaj demencji u osób poniżej 60

U Bruce Willisa zdiagnozowano otępienie czołowo-skroniowe (FTD).

Otępienie czołowo-skroniowe (FTD, ang. frontotemporal dementia) to grupa zaburzeń neurodegeneracyjnych charakteryzujących się występowaniem zmian zwyrodnieniowych w płatach czołowych oraz przednich częściach płatów skroniowych mózgu (mniej lub bardziej symetrycznie). Najczęstszą postacią otępienia czołowo-skroniowego jest tzw. wariant behawioralny otępienia czołowo-skroniowego. Rzadziej spotykana jest afazja postępująca i otępienie semantyczne. Przyczyną zmian patologicznych jest degeneracja komórek nerwowych (czyli neuronów), w których odkłada się nieprawidłowe białka. Przyczyna choroby wciąż nie jest znana. Najprawdopodobniej prawdopodobna wersja to ta, że odpowiadają za to pewne mutacje w genach.
 

W marcu 2022 roku rodzina Bruce'a Willisa w mediach społecznościowych ogłosiła fanom aktora, że „Nasz ukochany Bruce doświadcza pewnych problemów zdrowotnych i niedawno zdiagnozowano u niego chorobę zwaną afazją, która wpływa na jego zdolności poznawcze. W rezultacie, po głębokim rozważeniu, Bruce rezygnuje z kariery, która tak wiele dla niego znaczyła".
 

Jesienne wirusy już się zbliżają – co nam zagraża? Jak się przygotować? Afazja po udarze mózgu – co to jest i jakie ma objawy?

Aktor nie rozpoznaje swojej byłej żony?

Według magazynu „Closer” Demi Moore po powrocie z podróży do Włoch odwiedziła byłego męża. Wizyta okazał się jednak wyjątkowo trudna. Aktor nie rozpoznał byłej żony, gdy ta pojawiła się w jego domu – dla Demi Moore było to wstrząsające doświadczenie.  

Jak wynika z informacji podawanych przez media aktora rozpoznaje jednak obecną żonę i dzieci, również te ze związku z Demi Moore. Jednak miewa wahania nastroju – zdarzają mu się wybuchy złości. Oprócz tego jest osłabiony fizycznie. 

Choroba aktora była ciosem dla jego bliskich

Na początku tego roku, żona aktora, jego dzieci, a także była żona – Demie Moore (rodzina stanowi zgrany patchwork), wydała kolejny smutny komunikat”

"Odkąd u Bruce’a lekarze stwierdzili afazję, jego stan uległ pogorszeniu i obecnie mamy bardziej szczegółową diagnozę: otępienie czołowo-skroniowe (znane jako FTD).Niestety problemy z komunikacją to tylko jeden z objawów choroby, z którą boryka się Bruce” 

Objawy FTD mają tendencję do nasilania się z biegiem czasu. Pacjenci zazwyczaj zaczynają zauważać objawy w wieku 40–65 lat, ale może to dotyczyć także osób młodszych. Jest to najczęstsza forma demencji u osób poniżej 60. roku życia .

Jak donosił w sierpniu„The Daily Express”, Quentin Tarantino chce zatrudnić Willisa do epizodycznej roli. Chce w ten sposób złożyć hołd aktorowi, który zagrał kiedyś rolę Butch’a w „Pulp Fiction”, uznawanym za jeden z kamieni milowych w rozwoju kina. Jednak czy Bruce Willis zagra w filmie? Tego na razie nie wiadomo.

Polecane