Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Toksyczne uszkodzenie wątroby - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:33

Toksyczne uszkodzenie wątroby - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Toksyczne uszkodzenie wątroby - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
pixabay.com

Do toksycznego uszkodzenia wątroby dochodzi zazwyczaj na skutek nadmiernego kontaktu z lekami, alkoholem lub toksycznymi substancjami chemicznymi. Uszkodzenie może mieć charakter przewlekły lub ostry, w zależności od stopnia nasilenia. Jakie są objawy toksycznego uszkodzenia wątroby i co zrobić w przypadku ich wystąpienia? 

Toksyczne uszkodzenie wątroby

Toksyczne uszkodzenie wątroby powodowane jest szkodliwym działaniem substancji na funkcjonowanie tego organu. Pod wpływem toksyn, w komórkach miąższu wątroby zachodzą zmiany, mogące doprowadzić do powstawania stanów zapalnych, rozrostu tkanki łącznej, marskości wątroby. W najgroźniejszych przypadkach dochodzi do niewydolności wątroby, osoczowej skazy krwotocznej oraz encefalopatii, zakończonej śpiączką wątrobową. 

Przyczyny toksycznego uszkodzenia wątroby

Za główne przyczyny występowania toksycznego uszkodzenia wątroby uznaje się:

  • szkodliwe pyły i gazy,

  • nadmierną ilość przyjmowanego alkoholu,

  • długotrwałe stosowanie leków, takich jak: paracetamol, sterydy, leki hormonalne, leki psychotropowe,

  • zatrucie grzybami, mogące wywołać ostre, toksyczne uszkodzenie wątroby, a w efekcie śpiączkę wątrobową, żółtaczkę lub marskość wątroby,

  • szkodliwe pestycydy. 

Toksyczne uszkodzenie wątroby - objawy 

Objawy toksycznego uszkodzenia wątroby mogą być różne, w zależności od stopnia nasilenia i czasu ekspozycji na szkodliwe działanie czynników na organ. Często zdarza się także sytuacja, w której następuje połączenie oddziaływania kilku toksyn - w takich przypadkach objawy także są różnorodne, w zależności od tego, jakie to połączenia. 

Pierwszym symptomem ostrzegawczym w przypadku toksycznego uszkodzenia wątroby jest ból pod prawym żebrem. Wśród innych objawów znajdują się:

  • bóle głowy,

  • bóle stawów,

  • nudności,

  • wymioty,

  • osłabienie,

  • podwyższona temperatura,

  • drętwienie palców u rąk i stóp,

  • wypadanie włosów pod pachami i na genitaliach. 

W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na toksyczne uszkodzenie wątroby znajdują się przede wszystkim kobiety, które spożywają alkohol w nadmiernych ilościach. Są one bardziej podatne, niż mężczyźni, co zwiększa ryzyko zapadnięcia na to schorzenie. Co więcej, w przypadku kobiet, przebieg choroby jest dużo szybszy i ma o wiele bardziej ostry charakter. Kolejnym czynnikiem ryzyka są także uwarunkowania genetyczne, w tym skłonności do nadużywania alkoholu, a także do zachorowalności na toksyczne uszkodzenie wątroby, bowiem jest to choroba dziedziczna. Niedożywienie to kolejny czynnik ryzyka, mający znaczący wpływ na możliwość zachorowania. Wynika to ze stosowania ubogoskładnikowej diety przy nadużywaniu alkoholu, co negatywnie rzutuje na prawidłowe funkcjonowanie narządów,w tym wątroby. Osoby cierpiące na wirusowe zapalenie wątroby WZW typu B i C także należą do grupy podwyższonego ryzyka. 

Toksyczne uszkodzenie wątroby - rozpoznanie

Diagnostyki toksycznego uszkodzenia wątroby dokonuje się na podstawie wywiadu lekarskiego. Wyżej wymienione objawy są wskazaniem do przeprowadzenia takiego wywiadu, podczas którego lekarz ustala częstość oraz stopień nasilenia kontaktu ze szkodliwymi toksynami. 

Uzupełnieniem wywiadu lekarskiego są badania laboratoryjne:

  • morfologia krwi,

  • badania biochemiczne. 

Lekarz może także zlecić wykonanie RTG jamy brzusznej oraz Tomografię Komputerową jamy brzusznej. W odrębnych przypadkach wykonuje się także biopsję.

Tagi:
Polecane