Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Tomografia komputerowa jamy brzusznej - wskazania, przeciwwskazania
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:29

Tomografia komputerowa jamy brzusznej - wskazania, przeciwwskazania

Tomografia komputerowa jamy brzusznej - wskazania, przeciwwskazania
pixabay.com

Tomografia komputerowa jamy brzusznej to nieinwazyjne badanie obrazowe o dużo większej dokładności, niż badanie USG. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie obrazu przekroju narządów wewnętrznych, głównie w podejrzeniu zmian nowotworowych jelita grubego, nerek, czy wątroby. Kiedy wykonuje się tomografię komputerową jamy brzusznej oraz w jaki sposób przygotować się do badania?

Tomografia komputerowa jamy brzusznej - na czym polega?

Tomografia komputerowa jamy brzusznej to metoda diagnostyczna, która wykonywana jest w oparciu o promieniowanie rentgenowskie, gdzie badanym obszarem jest przestrzeń znajdująca się pomiędzy kroczem, a przeponą. Ta metoda jest przede wszystkim dokładna, wiarygodna oraz o ile nie występują żadne przeciwwskazania - także bezpieczna.

Tomografia komputerowa od zwykłego badania RTG różni się tym, że w jej przebiegu wykonuje się pod różnymi kątami serię zdjęć, które następnie przy użyciu specjalnego programu są na siebie nakładane.  Dzięki tej technologii wynik badania można obejrzeć w technologii dwu- lub trójwymiarowej, a nie tak jak w przypadku klasycznego RTG wyłącznie w jednym wymiarze.  Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej - o czym należy pamiętać? 

Na badanie tomografii komputerowej jamy brzusznej należy stawić się ze skierowaniem od lekarza. Oprócz tego, należy mieć przy sobie:

  • dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport,

  • w przypadku pacjentów niepełnoletnich konieczna jest książeczka zdrowia dziecka,

  • wyniki poprzednich badań (o ile zostały wykonane), które pozwolą na trafną interpretację wyniku i porównanie go z aktualnym,

  • aktualne wyniki badań laboratoryjnych.

Czy tomografia komputerowa brzucha jest bezpieczna?

W trakcie tomografii komputerowej jamy brzusznej, pacjent narażony jest na ekspozycję promieniowania rentgenowskiego. Z uwagi na to, warto wziąć pod uwagę fakt, że nie należy wykonywać jej zbyt często, zwłaszcza u osób starszych i dzieci. Wykonanie badania odradza się także kobietom ciężarnym. 

W diagnozowaniu schorzeń jamy brzusznej pomocne jest badanie ultrasonograficzne (USG), które jest bardziej bezpieczne od tomografii komputerowej. Nie mniej jednak ta metoda jest mniej  wydajna w obrazowaniu, zwłaszcza przestrzeni wypełnionych gazami, co ma często miejsce w odcinkach przewodu pokarmowego. Ogólnie rzecz biorąc, USG jamy brzusznej stanowi wstęp do tomografii, której zadaniem jest ujednolicenie diagnozy. 

Wskazania do wykonania tomografii komputerowej jamy brzusznej

Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie chorób nowotworowych. Dzięki tomografii komputerowej jamy brzusznej możliwe jest obrazowanie zmian zachodzących w następujących narządach:

  • wątroba,

  • jelita,

  • pęcherz moczowy,

  • śledziona,

  • trzustka.

Badanie jest także pomocne w przypadkach: urazów w obrębie jamy brzusznej, krwawienia z przewodu pokarmowego, kontroli pooperacyjnych oraz przewlekłego zapalenia trzustki.

Tagi:
Polecane