Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Trądzik u noworodka - przyczyny, objawy, leczenie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:32

Trądzik u noworodka - przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik u noworodka - przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Trądzik noworodkowy występuje w pierwszych miesiącach życia dziecka. Niekiedy może pojawić się już kilka dni po narodzinach. Wyglądem przypomina wysypkę i jest często powodem zmartwień młodych rodziców. Co jest przyczyną powstawania trądziku u noworodków? Jakie objawy daje trądzik noworodkowy? Kiedy udać się na konsultację lekarską? Czy konieczna jest farmakoterapia? 

Trądzik noworodkowy - co to jest? 

Pozornie mogłoby się wydawać, że trądzik to choroba, która dotyka wyłącznie osób w wieku nastoletnim w związku z przechodzeniem przez okres dojrzewania. Okazuje się jednak, że trądzik występuje także u małych dzieci. Zmartwieni rodzice lub babcie próbując zaradzić ,,wysypce”, nakładają na ranki dziecka różnego rodzaju kremu, czy maści, co może doprowadzić do pogorszenia się stanu skóry. Wysypki u dzieci należy skonsultować z lekarzem, jeśli utrzymują się przez dłuższy czas. Nie należy też szczególnie się martwić, ponieważ trądzik noworodkowy to stosunkowo częsta przypadłość, bowiem występuje u około 20% noworodków. 

Trądzik u noworodka - przyczyny występowania

Powstawanie trądziku noworodkowego wynika ze stymulacji hormonalnej gruczołów łojowych przez hormony - androgeny. Androgeny są produkowane zarówno przez matkę, jak i przez dziecko. Są one także przekazywane z organizmu matki do organizmu dziecka poprzez łożysko. 

Większość przypadków występowania trądziku noworodkowego dotyczy chłopców. Dzieje się tak z uwagi na to, że w pewnym momencie u płci męskiej wzrasta poziom hormonu luteinizującego (LH) i testosteronu, co zwiększa ryzyko pojawienia się zmian trądzikowych.

Trądzik noworodkowy może wywołać niewłaściwa pielęgnacja, a intensywne natłuszczanie olejami tylko pogarsza problem.

Do powstawania trądziku noworodkowego w dużej mierze przyczyniają się również predyspozycje genetyczne. 

Objawy trądziku u noworodka

Trądzik u noworodka pojawia się na twarzy - na policzkach, brodzie, powiekach i na czole. Rzadziej występują na nosie, w okolicy karku, szyi, czy klatce piersiowej. Przyjmują postać różnego rodzaju wykwitów skórnych o charakterze niezapalnym (zaskórniki) oraz zapalnym (krostki, grudki). Zmiany te są niebolesne, nie towarzyszy im łuszczenie. Skóra nieobjęta trądzikiem jest delikatna i gładka.

Leczenie trądziku u noworodka

Trądzik u noworodka jest często mylony z alergią, dlatego też mamy karmiące dziecko piersią, wyciągnąwszy błędne wnioski co do schorzenia, rozpoczynają restrykcyjne diety. Trądzik to nie alergia! W przypadku trądziku, zmiana diety matki nie ma żadnego wpływu na rozwój lub wyhamowanie trądziku u dziecka. 

Aby móc  precyzyjnie ustalić, czego dotyczy dolegliwość, należy przede wszystkim skonsultować się z dermatologiem, który postawi diagnozę. Trądzik noworodkowy zazwyczaj ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia farmakologicznego, zatem nie powinien być powodem do zmartwień.  Przy długim utrzymywaniu się zmian można zastosować preparaty miejscowe oparte na cynku dostępne w każdej aptece. 

Wyłącznie bardzo nasilone zmiany zapalne należy zwalczyć preparatem z antybiotykiem, najczęściej erytromycyną - występuje w postaci żeli lub roztworu do stosowania miejscowego na zmiany skórne.

Tagi:
Polecane