Uczucie ciężkich nóg to problem, którego nie można lekceważyć. Lekarz wymienia główne przyczyny
Uczucie ciężkości nóg jest problemem, którego nie należy lekceważyć-ostrzegają lekarze. To uczucie powstaje pod wpływem zastoju krwi w żyłach, co może świadczyć o ich chwilowej niewydolności. W momencie, gdy prowadzony tryb życia sprzyja powtarzalności tych sytuacji, dochodzi do rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej, która określana jest powszechnie jako żylaki. Lekarz dr Adam Zieliński z Polskiego Towarzystwa Flebologicznego wymienia główne przyczyny.
Czym jest uczucie ciężkich nóg?
Uczucie ciężkich nóg to problem mogący dotykać nawet połowę populacji. Przyczyny tej dolegliwości są rozmaite: od chorób naczyń żylnych i serca, przez długotrwały bezruch, po ciążę. Temu stanowi towarzyszą objawy dodatkowe, takie jak m.in . obrzęki kończyn dolnych, pieczenie, mrowienie łydek i stóp.
Jak wyjaśnił dr Adam Zieliński z Polskiego Towarzystwa Flebologicznego w rozmowie z PAP, typowym objawem zewnętrznym jest spuchnięcie oraz obrzęk. Wcześniej może jednak pojawić się odczucie ciężkości nóg oraz obrzęku.
“I te dwie dolegliwości należy odróżnić. Obrzęk jest zwykle dobrze widoczny, ale pamiętajmy też o odczuciu obrzęku, bo on też jest niepokojący” – wyjaśnił dr Adam Zieliński w rozmowie z PAP.
Tego typu objawy nie muszą od razu świadczyć o chorobie
Lekarz wyraźnie podkreśla, że tego typu objawy nie muszą od razu świadczyć o chorobie, lecz jego zdaniem wyraźnie należałoby poradzić się lekarza. Co jeszcze powinno nas zaniepokoić?
“Wtedy, gdy odczuwamy takie dolegliwości, jak uczucie ciężkości oraz obrzęk nóg, a także bóle i częstsze skurcze w obrębie nóg. Niepokojące są poszerzone naczynia w obrębie skóry i tkanki podskórnej, szczególnie te, które pojawiły się nagle, jak też takie z uczuciem pieczenia lub bólu. Bo to też może być sygnał, że przepływ krwi w żyłach nie jest wystarczająco dobry” mówi Zieliński.
Jakie są przyczyny uczucia ciężkości nóg?
Trzeba też wspomnieć, że wśród przyczyn ciężkości nóg wymienia się m.in. przewlekłą chorobę żylną, niewydolność krążenia, zaburzenia funkcji nerek, zbyt niski poziom białka w organizmie oraz choroby reumatyczne.
Adam Zieliński dodaje też, że zwykle jest tak, że nogi, które są spuchnięte i ciężkie na skutek pracy czy codziennych czynności przestają takie być w czasie wypoczynku, gdy więcej chodzimy po plaży czy też lesie.
“Nogi mogą być wtedy zmęczone fizycznie, to znaczy bolą nas ścięgna i mięśnie, ale nie ma obrzęku i nie występuje uczucie ciężkości nóg” – podkreśla dr Zieliński.
W przypadku ciężkich nóg na podłożu choroby żył, nim rozwiną się powikłania w postaci żylaków kończyn dolnych, lekarze zalecają pacjentom stosowanie doustnych preparatów, ale też maści, kremów czy balsamów, zawierających w składzie takie substancje jak m.in. diosmina, hesperydyna, rutyna, mentol, czy witamina C.
Czytaj też:
Niedobór wapnia poznasz po nogach. Zwróć uwagę na jeden szczegół
Schudł 20 kg na Ozempicu. Jeden skutek uboczny go zaskoczył