Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Niedobór wapnia poznasz po nogach. Zwróć uwagę na jeden szczegół
Daria  Siemion
Daria Siemion 29.07.2024 07:34

Niedobór wapnia poznasz po nogach. Zwróć uwagę na jeden szczegół

Niedobór wapnia, objawy niedoboru wapnia, wapń
Fot. Canva / Getty Images

Wapń jest niezbędny do utrzymania mocnych kości i zdrowych zębów. Jego niedobory mogą prowadzić do osteoporozy – “choroby kruchych kości”. Z tego artykułu dowiesz się, jak objawia się niedobór wapnia i co wspólnego z hipokalcemią mają nasze nogi.

Rola wapnia w organizmie

Wapń pełni w organizmie bardzo ważną rolę. Jest podstawowym budulcem kości, zębów oraz chrząstek. Ponadto wapń wspiera proces regulacji ciśnienia, pracę mięśni, uczestniczy we wchłanianiu witamin z grupy B. 

Dla ludzkiego organizmu jest istotny z jeszcze jednego powodu – bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych, co umożliwia nam ruch, reagowanie na bodźce, myślenie. 

Ponieważ wapń jest tak ważny dla zdrowia, należy spożywać go codziennie. Dzienna zlecana norma spożycia wapnia dla osoby dorosłej w wieku od 19 do 50 lat wynosi 1000 mg. Niestety nawet 40 proc. populacji może spożywać go za mało.

Wapń można znaleźć w produktach spożywczych takich jak mleko i nabiał. Innym jego dobrym źródłem są ryby, orzechy, nasiona i pestki. Mnóstwo wapnia znajduje się także w roślinach strączkowych i zbożach.

Mleko
Doskonałym źródłem wapnia jest mleko Fot. Unsplash / an_vision
Jak jeść ziemniaki, by nie przytyć? Dietetycy dzielą się cenną wskazówką Wystarczy szklanka dziennie. Hitowy przepis na eliksir młodości

Objawy niedoboru wapnia

O niedoborach wapnia nazywanych inaczej hipokalcemią mówimy, gdy stężenie wapnia w surowicy krwi jest mniejsze niż 2,25 mmol/l. Najczęstszą przyczyną niedoboru wapnia jest nieprawidłowa dieta oraz stany bądź choroby zaburzające jego wchłanianie, np. menopauza.

Objawy hipokalcemii:

  • drętwienie kończyn,
  • mrowienie kończyn,
  • skurcze mięśni,
  • drżenie twarzy,
  • drżenie powiek,
  • osłabienie mięśni,
  • zawroty głowy
  • zwolnienie akcji serca.


Objawy te bardzo często dotyczą kończyn dolnych, ponieważ to w nich znajdują się jedne z najsilniejszych i największych mięśni, np. mięsień czworogłowy uda. Inne objawy niedoboru wapnia to zaburzenia psychoemocjonalne, np. niepokój, bezsenność czy nawet depresja.

Skutki niedoboru wapnia

"Długotrwały niedobór wapnia w diecie dzieci i młodzieży może prowadzić do nieprawidłowości w rozwoju objawiających się deformacjami kości, wczesną próchnicą, późnym ząbkowaniem i chodzeniem, nadmierną płaczliwością w nocy, nadmierną potliwością, oraz uniemożliwiać osiągnięcie szczytowej masy kostnej, prowadzić do skrzywienia kręgosłupa i kończyn dolnych" – czytamy w biuletynie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

I dalej: " U osób dorosłych, a zwłaszcza kobiet po menopauzie, zbyt mała podaż wapnia może być przyczyną osteoporozy".

Przypomnijmy, że na bezpłatne badanie poziomu wapnia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia może skierować lekarz rodzinny. 

Zobacz też:
 Czy mycie jaj ochroni przed salmonellą? Lekarka zwraca uwagę na inny nawyk

Tego nie łącz z ziemniakami. Gnije i fermentuje w jelitach

To, jakie lody lubisz, mówi prawdę o twoim charakterze. Psychiatra wyjaśnia