Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Schudł 20 kg na Ozempicu. Jeden skutek uboczny go zaskoczył
Daria  Siemion
Daria Siemion 01.07.2024 17:07

Schudł 20 kg na Ozempicu. Jeden skutek uboczny go zaskoczył

Johann Hari, Ozempic
Fot. Facebook / Johann Hari, Canva / Getty Images

Przez pierwsze miesiące przyjmowania Ozempicu brytyjski dziennikarz Johann Hari czuł się świetnie: schudł 20 kg, przestały boleć go nogi, wszyscy gratulowali mu sukcesu. Z czasem jednak pojawił się skutek uboczny Ozempicu, o którym nie wiedział.

Ozempic – popularny lek na odchudzanie

Johann Hari to znany brytyjski dziennikarz. Pisał dla tytułów takich jak The Huffington Post czy The Independent. W rozmowie z portalem today.com podzielił się wrażeniami na temat popularnego leku na odchudzanie – Ozempicu.

Hari zaczął przyjmować Ozempic w zeszłym roku, gdy miał 32 proc. tkanki tłuszczowej i zaczynała się u niego otyłość. Choć szybko schudł 20 kg, zaniepokoiły go psychiczne skutki przyjmowania Ozempicu, o których nie wiedział.

Przypomnijmy, że Ozempic to lek na cukrzycę i otyłość zawierający substancję czynną semaglutyd. Lek przyjmuje się raz w tygodniu w postaci zastrzyków. Działa w ten sposób, że zapewnia uczucie sytości – sprawia, że nie chce się jeść, co pomaga w walce z nadwagą.

Ozempic
Ozempic – najpopularniejszy lek na odchudzanie Fot. East News / Arkadiusz Ziółek
Nowy lek na odchudzanie podbija rynek. Ma być lepszy niż Ozempic Jak uniknąć efektu jo-jo po Ozempicu? Kluczowa jest jedna rzecz. Ekspertka wyjaśnia

Psychiczne cierpienia po Ozempicu

Dla Johanna, który zajadał emocje i w ten sposób minimalizował stres, brak głodu okazał się niespodziewanym problemem

– Nie zdawałem sobie sprawy tego, że zajadam emocje. Kiedy po Ozempicu nie byłem głodny i nie regulowałem emocji jedzeniem, te po prostu zaczęły mnie przerastać. Schudłem, ale nie poczułem się dzięki temu lepiej, poczułem się gorzej – powiedział.

Hari porównał swoje doświadczenia do Aladyna: – Znajdujesz lampę, pocierasz ją, a dżin spełnia Twoje życzenie, ale w sposób, którego się nie spodziewasz.

"Wszelkie negatywne odczucia, których człowiek doświadcza w życiu prędzej czy później muszą wyjść na światło dzienne. Dopóki to nie nastąpi są one kumulowane, a organizm znajduje różne środki, dzięki którym emocje spycha na dalszy plan. Jedni zapominają przez palenie papierosów, inni topią smutki w alkoholu, a jeszcze innym pomaga jedzenie" – czytamy na stronie uzaleznieniabehawioralne.pl.

Skutki uboczne Ozempicu – o tym się mówi

Do skutków ubocznych zgłaszanych po zażyciu Ozempicu należą: zaburzenia erekcji, zmiany osobowości, problemy żołądkowo jelitowe, nasilenie lekkomyślnych zachowań, ozempicowa twarz i ozempicowy biust.

Mimo to wiele osób decyduje się na korzystanie z leku. – Korzyści ze stosowania Ozempicu przewyższają obawy dotyczące skutków ubocznych, nawet tych długoterminowych – uważa Hari. Przestrzega jednak przed korzystaniem z Ozempicu bez wskazań. – Nie róbcie tego.

Zobacz też:

Włosy wypadają po Ozempicu jak po chemii? Niepokojące relacje pacjentów

Wiadomo, jak Ozempic zmienia smak. Kolejny skutek uboczny popularnego leku

Pierwsze pozwy pacjentów, którym zaszkodził Ozempic, słynny lek na odchudzanie i cukrzycę

Tak choruje trzustka. Pierwsze objawy widać na twarzy
Choroby trzustki widać na twarzy
Choroby trzustki widać na twarzy
Zlekceważenie symptomów chorej trzustki może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet zagrażać życiu. Bez prawidłowego działania tego narządu nie powstaną ani hormony, ani sok trzustkowy. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać chorą trzustkę, by móc w porę zareagować. Niewiele osób wie, że pierwsze objawy można zaobserwować na… twarzy. Trzustka pełni w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Wytwarza enzymy trawienne umożliwiające trawienie białek, węglowodanów oraz tłuszczów i dostarcza je do jelita. Dodatkowo produkuje insulinę i glukagon, czyli hormony regulujące poziom glukozy we krwi. Jej choroby mogą dawać różne objawy. Pierwszym krokiem do „diagnozy” jest dokładne przyjrzenie się sobie w lustrze.
Czytaj dalej
To nietypowy objaw raka płuc. Pojawia się na twarzy
Komórki nowotworowe, kobieta przegląda się w potłuczonym lustrze
Rak płuc
Rak płuca to jeden z nowotworów odpowiadających za największą liczbę zgonów i jeden z najbardziej podstępnych. Latami nie daje żadnych objawów, by wreszcie zaatakować z pełną siłą. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że raka płuca diagnozuje się co roku u 2 milionów osób. W Polsce taką diagnozę słyszy prawie 25 tys. osób rocznie. Niestety wiele z nich umiera, ponieważ chorobę zdiagnozowano zbyt późno.Jak rozpoznać nowotwór płuca, zanim zniszczy organizm? Okazuje się, że choroba może wysyłać pewne subtelne sygnały. Jednym z takich znaków ostrzegawczych jest zespół Hornera, który widać na twarzy.
Czytaj dalej