Udar cieplny - objawy i leczenie
Udar cieplny – definicja
W momencie, gdy ciepłota organizmu przekroczy 41 stopni Celsjusza rozpoczyna się szereg niebezpiecznych reakcji związanych z uszkodzeniem błon komórkowych i denaturacji białek. Zaburzenia dotyczą także ośrodkowego układu nerwowego. Udar słoneczny to odmiana opisanego udaru cieplnego, spowodowanego nadmierną ekspozycją ciała na promienie słoneczne. Brak odpowiedniej ochrony głowy przed intensywnym nasłonecznieniem skutkuje niebezpiecznym przekrwieniem mózgu oraz opon mózgowych. Gorący klimat to główny winowajca udarów cieplnych, jednak przegrzanie może być spowodowane nieadekwatnym ubiorem czy pracą w nieklimatyzowanym zakładzie pracy, jak huty czy kuźnie.
Udar słoneczny – objawy
Nasilające się objawy prowadzące do stanu zagrażającemu życiu pacjenta to końcowe stadium przegrzania, w którym organizm ludzki nie potrafi już odprowadzić zgromadzonego wcześniej ciepła. Jednak pierwsze symptomy pojawiają się znacznie wcześniej. Porażona słońcem skóra staje się zaczerwieniona, lub w niektórych przypadkach blada. Chory może sprawiać wrażenie osoby rozdrażnionej i osłabionej. To konsekwencja odwodnienia i utraty elektrolitów. Poruszanie się i mówienie sprawiają szczególną trudność a tętno ewidentnie przyspiesza. Potliwość, w zależności od stopnia zaawansowania udaru słonecznego może zanikać, lub występować w nienaturalny, wzmożony sposób. Osobie przejawiającej powyższe objawy należy niezwłocznie udzielić pomocy.
Postępowanie w przypadku udaru słonecznego
W przypadku podejrzeń udaru słonecznego konieczna jest interwencja lekarza. Do momentu pojawienia się służb ratunkowych konieczne jest umiejscowienie chorego w zacienionym i chłodnym miejscu. Aby stopniowo przywrócić stan prawidłowej temperatury organizmu, trzeba rozpiąć przepocone ubranie i stosować zimne okłady na twarz i klatkę piersiową. Jeśli nie doszło do utraty przytomności zaleca się podawanie chłodnych płynów (wody, ostudzonej kawy i herbaty) w niewielkich porcjach i przy zachowaniu regularnych odstępów czasu. W przypadku takiej konieczności, należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Nie powinno się podawać leków obniżających gorączkę.
Udar cieplny – leczenie i powikłania
Niestety w przypadku ostrej formy udaru słonecznego dochodzi do dużej ilości zgonów. Głównym działaniem jest schłodzenie organizmu i przywrócenie odpowiedniego poziomu nawodnienia oraz elektrolitów. Po interwencji lekarza określa się rokowania pacjenta. Zależą one od czasu trwania udaru cieplnego, osiągniętej w jego trakcie maksymalnej temperatury i stopnia nasilenia objawów. Najniebezpieczniejsze powikłania dotyczą osób starszych i ze stwierdzonymi chorobami towarzyszącymi. Przez długi czas mogą utrzymywać się dysfunkcje neurologiczne. Jednym z najniebezpieczniejszych powikłań jest trwała niewydolność nerek, która skutkuje leczeniem za pomocą dializoterapii.