Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Urazy małżowiny usznej
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:30

Urazy małżowiny usznej

Urazy małżowiny usznej
pixabay.com

Urazy małżowiny usznej – funkcje małżowiny

Małżowina nazywana inaczej uchem zewnętrznym jest dobrze ukrwiona. Ta część ucha zewnętrznego jest przytwierdzona za pomocą więzadeł do kości czaszki. To fałd skórny, który pełni funkcję zabezpieczenia wewnętrznych narządów słuchu. Chrząstka sprężysta odpowiada za jej charakterystycznym sprężysty kształt. W skutek uszkodzeń mechanicznych dochodzi do pęknięcia znajdujących się w niej naczyń krwionośnych. Krwawienia występują między chrząstką a ochrzęstną, w tym rejonie tworzy się bolesny krwiak.

Urazy małżowiny usznej – przyczyny

Podczas silnego uderzenia w małżowinę, pomimo jej sprężystości może dojść do powstania krwiaka. Krew nie jest w stanie gromadzić się w obrębie małżowiny usznej, poszukuje więc ujścia powodując skok ciśnienia. Krew odpływa chrząstki, która zaczyna obumierać. Urazy są typowe dla sportów walki, mogą także powstać w wyniku bójki lub podczas wypadków komunikacyjnych. Promieniowanie słoneczne, które w nadmiernej ilości powoduje zezłośliwienie zmian skórnych o nieregularnych rysach oraz upośledza tkankę oczną, oddziałuje również na uszy. W skutek wydłużonej eskpozycji na wiązki promieni słońca tkanka na uszach ulega rogowaceniu. Grozi to rzadkimi odmianami nowotworów – rakiem kolczysto-komórkowym i podstawno-komórkowym. Nowotwory niszczą powłokę skórną oraz brną dalej w głąb, uszkadzając także chrząstki. Urazy małżowiny usznej powinny być ocenione przez laryngologa. Nieleczone mogą prowadzić do zaburzeń lub nawet całkowitej utraty słuchu.

Urazy małżowiny usznej – zapalenie ochrzęstnej

Zaczerwieniona skóra i bolesne obrzmienie to podstawowe symptomy zapalenia ochrzęstnej małżowiny usznej. Do stanu zapalnego dochodzi wskutek zranienia lub po infekcji wtórnej krwiaka w obrębie małżowiny. Oprócz bólu, swądu i pieczenia, w uszkodzonym miejscu powstaje ropień. Po pęknięciu skóra staje się owrzodzona.

Urazy małżowiny usznej – choroby

Przewód słuchowy wykazuje zdolności do samooczyszczenia. Dodatkowo stosunkowo niskie PH skóry stanowi barierę ochronną przed bakteriami. Dodatkowo w gruczołach woszczynowych znajdują się immunoglobuliny działające antybakteryjnie. Natura zabezpieczyła więc w odpowiedni sposób narządu słuchu. Załamanie mechanizmów ochronnych grozi stanem zapalnym ucha środkowego. Może się do tego przyczynić zalegająca wewnątrz ucha woda lub ciało obce. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi infekcji. Po częstych wizytach na basenie powstaje ucho pływaka, schorzenie z charakterystyczną, ropiejącą wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu.

Tagi:
Polecane