Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Urodziłeś się po 1968 roku? ZUS ma dla Ciebie pilny komunikat
Fot. East News / Arkadiusz Ziółek

Urodziłeś się po 1968 roku? ZUS ma dla Ciebie pilny komunikat

18 czerwca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) z końcem czerwca zamyka okno transferowe w sprawie składki emerytalnej – w związku z tym osoby urodzone po 1968 roku muszą podjąć decyzję, czy ich składki mają trafiać na subkonto w ZUS, czy mają być częściowo przekazywanego do Otwartego Funduszu Eemerytalnego (OFE). Decyzję trzeba podjąć do początku lipca. Jak podaje ZUS, sprawa dotyczy kilkunastu milionów Polaków.

"Osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy część jej składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia) ma być zapisana na jej subkonto w ZUS albo przekazana na jej rachunek w otwartym funduszu emerytalnym" – czytamy na stronie ZUS.

ZUS czeka na decyzję do 1 lipca. Chodzi o miliony Polaków

Każdy musi podjąć decyzję sam czy chce pełne składki zostawić na swoim koncie emerytalnym w ZUS czy też część z nich skierować do otwartych funduszy emerytalnych. W tym roku tego wyboru mogą dokonać osoby, które do sierpnia 2024 nie osiągną jeszcze wieku 50 lat w przypadku pań (kobiety urodzone od 1974 r.) lub wieku 55 lat w przypadku mężczyzn (mężczyźni urodzeni od 1969 r.) – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku.

Wszystko wynika z nowych zasad systemu emerytalnego. Zgodnie z najnowszymi przepisami do 1 lipca należy zdecydować, co ma się zdać ze składkami. Decyzje podjęte później nie będą brane pod uwagę. Każdy, kto chce dokonać zmiany, musi przekazać do ZUS specjalny formularz . Termin mija 1 lipca 2024 roku.

Drzwi do ZUS
ZUS czeka na decyzję w sprawie składek do 1 lipca Fot. East News / Arkadiusz Ziółek
Polacy nie wiedzą o tych pieniądzach z ZUS-u. Nawet 29 tys. zł na osobę
Pacjenci z tymi schorzeniami skorzystają z darmowego sanatorium. Za pobyt zapłaci ZUS

Oświadczenie o składkach w ZUS. Kogo dotyczy, a kogo nie?

Oświadczenie o składkach w ZUS muszą złożyć osoby, które chcą wprowadzenia zmian na swoich kontach w ZUS i takie, które nie podjęły takiej decyzji w poprzednim oknie transferowym, które było otwarte 8 lat temu, czyli w 2016 roku – jeszcze wcześniej w 2014. Oświadczenia nie muszą składać  również osoby, które osiągną wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.

– Nie muszą tego robić te osoby, które nie chcą zmieniać decyzji, którą została podjęta w poprzednim oknie transferowym, a także ci z naszych klientów, którzy osiągają powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej – informuje Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku.

Oświadczenia o składkach nie muszą składać:

  • osoby, które podjęły decyzję w poprzednim oknie transferowym,
  • osoby, które osiągną wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.

Oświadczenie o składkach mogą złożyć:

  • osoby, które chcą zmienić decyzję,
  • osoby, które nie podjęły decyzji w poprzednim oknie transferowym.

Jak zdecydować, gdzie ma trafiać część składki – na subkonto czy do OFE?

Aby poinformować ZUS o swojej decyzji, należy przekazać instytucji wypełnione "Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” ( ZUS-US-OFE-03 ).
Oświadczenie można dostarczyć:

  • przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • w każdej placówce ZUS,
  • listownie na adres dowolnego oddziału ZUS.

W jaki sposób zadbać o zdrowie?

O zdrowie należy dbać zawsze - nigdy nie jest też za późno, żeby zająć się sobą i poświęcić więcej uwagi na to, co jemy i czy mamy wykonane badania profilaktyczne. Profilaktyka jest bowiem podstawą dobrego stanu zdrowia. Regularne badania pomagają wykryć groźne choroby, zanim jeszcze pojawią się objawy. Poprawia to rokowania i skraca proces leczenia. O jakich badaniach należy więc pamiętać? Przede wszystkim o corocznej morfologii krwi, wraz z profilem lipidowym (cholesterol) i tarczycowym (TSH, ft3 i ft4), badaniu moczu i kału (w kierunku krwi utajonej w kale, ale także pasożytów), badaniach obrazowych, takich jak USG piersi i jajników (wykonywane co roku), USG tarczycy, jamy brzusznej (jeśli lekarz nie zaleci inaczej można je wykonywać co 2-3 lata), mammografii, a także - po 50. roku życia, o kolonoskopii. Kolonoskopia, choć jest badaniem inwazyjnym to pozwala ocenić stan jelita grubego i zdiagnozować obecność polipów (które można usunąć podczas badania). Polipy w jelicie grubym mogą przekształcić się w przyszłości w nowotwór, dlatego jest to zalecane badanie.

W trosce o zdrowie należy stosować odpowiednią, zdrową i zbilansowaną, dietę. Najzdrowsze są dwa rodzaje diet - DASH i śródziemnomorska. Obie diety korzystnie wpływają na profilaktykę chorób cywilizacyjnych i chronią układ krążenia przed czynnikami takimi jak podwyższony poziom cholesterolu czy nadciśnienie lub cukrzyca. W diecie warto jeść dużo warzyw i nieco mniej owoców (na 3 porcje warzyw jedną owoców), a także zastąpić produkty pszenne pełnoziarnistymi. Należy także unikać żywności wysokoprzetworzonej, fastfoodów oraz cukru i tłuszczy pochodzenia zwierzęcego. Tłuste mięsa należy zastąpić chudymi, dobrze jest wprowadzić do diety ryby oraz nasiona roślin strączkowych. Powinno się unikać śmietany na rzecz jogurtu.

Aby cieszyć się dobrą kondycją należy poświęcać na aktywność fizyczną około 45 minut dziennie.

Zobacz też:

Jak schudnąć z brzucha? Wyeliminuj trzy produkty i zbadaj jeden hormon

5 rodzajów renty, którą możesz otrzymać z ZUS

Możesz stracić dane i pieniądze. Oszustwo na NFZ. Jak się przed nim ustrzec?

"13. emerytura" co miesiąc? Niektórzy seniorzy mają na to szansę
14. emerytura nie dla wszystkich. Tym seniorom ZUS nie wypłaci pieniędzy
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko