Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Pacjenci z tymi schorzeniami skorzystają z darmowego sanatorium. Za pobyt zapłaci ZUS
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 10.06.2024 09:54

Pacjenci z tymi schorzeniami skorzystają z darmowego sanatorium. Za pobyt zapłaci ZUS

Sanatorium, darmowe sanatorium, kuracjusze
Fot. East News/ Marek Bazak

Kuracjusze mogą za darmo skorzystać z pobytu w sanatorium, a pewne choroby kwalifikują do bezpłatnego pobytu w placówce. ZUS wysyła pacjentów na darmową rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym. 

Rehabilitacja chorób układu krążenia zalecana jest szczególnie osobom po zawałach serca, ale też operacjach kardiochirurgicznych czy chorób takich jak niewydolność serca, czy nadciśnienie tętnicze. Z których placówek sanatoryjnych można skorzystać i jakie koszty pokrywa ZUS?

Pacjenci mogą skorzystać z darmowej rehabilitacji z sanatorium

Na rehabilitację układu krążenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych kieruje pacjentów do takich miejscowości jak Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój oraz Stegna. W zeszłym roku z takiej rehabilitacji skorzystało już ponad 2,4 tys osób, w tym aż 81 proc. mężczyzn. Kierowani są pacjenci po zawałach serca, czy operacjach kardiochirurgicznych.

Rehabilitacja zalecana jest również osobom, które borykają się z nadciśnieniem tętniczym, czy przewlekłą chorobą wieńcową. Może pomoc zahamować rozwój miażdżycy oraz jej klinicznych skutków. Może też poprawić wydolność układu krążenia, ale również zwiększyć sprawność psychofizyczną czy też poprawić jakość życia.

Jakie choroby kwalifikują do bezpłatnego pobytu w sanatorium?
Sanatorium może być za darmo Fot. Freepic
Jak wygląda skóra przed śmiercią? Po tym poznasz, że chory umiera Krztusiec w Europie. Chorwacja ma problem

Bezpłatna rehabilitacja w kilku placówkach sanatoryjnych

Na darmową rehabilitację chorób układu krążenia ZUS wysyła do kilku placówek sanatoryjnych. Można skorzystać z takich ośrodków jak Kamień Pomorsko, Wieniec-Zdrój oraz Stegna. Jak informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego Krystyna Michałek, zakład pokrywa koszt rehabilitacji, uwzględniając w tym zakwaterowanie, wyżywienie czy też opłatę uzdrowiskową.

 Koszty dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego z miejsca zamieszkania i z powrotem ZUS refunduje do wysokości ceny biletu najtańszego środka komunikacji publicznej. Zwrot kosztów dojazdu realizowany jest w ośrodku rehabilitacyjnym. Rehabilitacja w ośrodku trwa 24 dni - podkreśla regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego Krystyna Michałek.

Dodajmy, że wśród przeciwwskazań do takiej rehabilitacji wymieniane jest m.in. niestosowanie się do zaleceń lekarza oraz nieprzyjmowanie przepisanych leków, tętniak aorty czy też niewyrównana niewydolność serca.

Kto może skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji?

Co ważne, rehabilitacja proponowana przez ZUS przeznaczona jest dla wszystkich ubezpieczonych osób, które otrzymują zasiłek choroby, ale również świadczenie rehabilitacyjne lub rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. 

Z renty mogą skorzystać takie osoby, którym grozi utrata zdolności do pracy, pod warunkiem że istnieje szansa na jej odzyskanie po rehabilitacji. Warto dodać, że decyzję o skierowaniu na rehabilitację podejmuje lekarz orzecznik ZUS na wniosek lekarza prowadzącego. Sam wniosek wystawiany jest przez lekarza pierwszego kontaktu lub specjalistę, do którego należy dołączyć kompletną dokumentację medyczną - konsultacje lekarskie, karty informacyjne leczenia szpitalnego czy badania laboratoryjne czy obrazowe. Taki zestaw dokumentów powinien być złożony osobiście w placówce ZUS lub wysłany pocztą.

Krystyna Michałek dodaje, że lekarz orzecznik ZUS może skierować na rehabilitację leczniczą nie tylko na wniosek lekarza, u którego pacjent się leczy, ale również podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywa chory lub też podczas badania, gdy stara się o świadczenie rehabilitacyjne czy też rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Czytaj też:

Top 5 sanatoriów w Polsce. Gdzie spędzić urlop? Sanatoria na NFZ i pełnopłatne

Skierowanie do sanatorium - jak uzyskać? Duże zmiany w skierowaniach na plus dla pacjentów

Sanatoria drożeją od maja. Wiemy, jakie będą stawki