Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > USG ciąży - czym jest? Pierwsze USG w ciąży. Kiedy je wykonać?
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:28

USG ciąży - czym jest? Pierwsze USG w ciąży. Kiedy je wykonać?

USG ciąży - czym jest? Kiedy je wykonać?
pixabay.com

Badanie USG ciąży to nieinwazyjne badanie z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych, które wykonuje się zazwyczaj trzykrotnie. Umożliwia m.in. na ustalenie wieku ciąży oraz sprawdzenie budowy anatomicznej płodu. W których tygodniach ciąży należy wykonać USG? Czy dzięki tej metodzie możliwe jest poznanie płci dziecka? 

Czym jest badanie USG ciąży?

USG ciąży jest jednym z najistotniejszych badań, jakie powinna wykonać kobieta w ciąży. Stanowi potwierdzenie ciąży po wykonanym przez kobietę pierwszym, zwykłym teście zakupionym w aptece. Dzięki niemu możliwa jest kontrola rozwoju płodu, ustalenie płci dziecka oraz szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. 

Pierwszy obraz USG, na którym można dostrzec rozwijający się w macicy pęcherzyk uzyskuje się w około 4. tygodniu ciąży. Badanie odbywa się przy użyciu fal ultradźwiękowych, czyli dźwięków o bardzo wysokiej częstotliwości. 

Pierwsze USG w ciąży - kiedy wykonać?

Pierwsze badanie USG ciąży odbywa się najczęściej w sytuacji, gdy kobieta przypuszcza że jest w ciąży lub gdy otrzymała pozytywny wynik testu z apteki. Badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne, a przeprowadza się je przy pomocy sondy dopochwowej umożliwiającej zlokalizowanie pęcherzyka ciążowego i zmierzenie wielkości zarodka. Pierwsze badanie USG ciąży wykonuje się przed 10. tygodniem ciąży. 

Zdarzają się sytuacje, że pęcherzyk ciążowy nie lokalizuje się w macicy, a poza nią - wówczas mamy do czynienia z tzw. ciążą pozamaciczną. Jeśli ciąża nie jest prawidłowo umiejscowiona i stanowi zagrożenie dla życia matki, lekarz może podjąć decyzję o jej usunięciu. 

USG ciąży pomiędzy 11. a 14. tygodniem 

Jest to badanie obligatoryjne i należy je przeprowadzić na początku II trymestru ciąży. Badanie to umożliwia:

  • ustalenie wieku ciąży (jest możliwe z dokładnością do około 7-10 dni);

  • ocenę szerokości karku (przezierność karkowa) - w normalnych warunkach powinna ona wynosić od 1 do 3 mm. Uzyskanie obrazu jest możliwe za zasługą nagromadzenia płynu w okolicy karku dziecka. Nieprawidłowości w wyniku mogą oznaczać obecność jakiegoś schorzenia;

  • obserwację przepływu krwi w przewodzie żylnym płodu;

  • ocenę budowy anatomicznej płodu - głowy, tułowia, kończyn dolnych oraz górnych oraz długość dziecka;

  • obserwację pęcherza moczowy dziecka, mózgu, żołądka, serca i kręgosłupa;

  • sprawdzenie częstotliwości bicia serca, które we właściwych warunkach powinno wahać się w przedziale od 150 do 170 uderzeń na minutę;

  • sprawdzenie, czy płód posiada kość nosową, gdyż jej brak może świadczyć o ryzyku, że dzieci urodzi się z zespołem Downa.

USG ciąży pomiędzy 18. a 23. tygodniem

USG ciąży pomiędzy, które wykonuje się pomiędzy 18. a 23. tygodniem ciąży znane jest także pod nazwą ,,badanie połówkowe”. W przebiegu badania w tym okresie ciąży ginekolodzy dokonują oceny, czy rozwój płodu jest prawidłowy w odniesieniu do wieku ciąży - aby to ustalić, brana jest pod uwagę masa ciała dziecka, długość oraz stwierdzenie, czy płód nie posiada zauważalnych wad anatomicznych, niewykształconych kończyn lub organów. 

Dzięki temu badaniu można również sprawdzić, czy szyjka macicy nie rozwiera się, co mogłoby wówczas zwiastować przedwczesny poród.  Lekarz ocenia także, czy łożysko jest umiejscowione prawidłowo, czy w worku owodniowym dostępna jest prawidłowa ilość płynu owodniowego, czy budowa serca oraz jego praca są prawidłowe. Co ważne, badanie umożliwia również sprawdzenie, obecności narządów wewnętrznych, czy wszystkie kończyny rozwijają się prawidłowo.

Tagi:
Polecane