Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > USG stawów - wskazania, przeciwwskazania, przebieg i wyniki
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:28

USG stawów - wskazania, przeciwwskazania, przebieg i wyniki

USG stawów - wskazania, przeciwwskazania, przebieg i wyniki
pixabay.com

USG stawów to proste i bezpieczne badanie obrazowe wykorzystywane do oceny ich stanu po doświadczeniu różnego rodzaju kontuzji, urazów, czy skręceń. Dzięki niemu możliwe jest rozpoznanie przyczyny dolegliwości, postawienie diagnozy oraz podjęcie dalszych kroków w postaci leczenia. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania USG stawów? 

Stawy i ich funkcje

Stawy w naszym organizmie mają odpowiedzialną rolę, dzięki nim możliwe jest utrzymanie pozycji pionowej i poruszanie się. Na skutek różnego rodzaju dolegliwości w ich obrębie może pojawić się ograniczenie możności wykonywania ruchów, co prawdopodobnie wpłynie na jakość codziennego życia. Ważne jest zatem, aby o nie dbać i szybko reagować w sytuacjach, gdy nasze stawy nie domagają. 

Kiedy wykonać USG stawów? Wskazania do badania

Przeprowadzenie badania ultrasonograficznego stawów (USG) zaleca się w przebiegu występowania różnego rodzaju dolegliwości z ich strony, a jego zadaniem jest ułatwienie diagnostyki. Wskazania do wykonania badania:

  • opuchlizna w obrębie stawu lub kilku stawów;

  • dolegliwości bólowe ze strony stawu;

  • ograniczony zakres ruchów stawu;

  • stan zapalny w okolicy stawu;

  • obecność zaczerwienienia w obrębie stawu;

  • uraz stawu;

  • podejrzenie reumatoidalnego zapalenia stawów;

  • kontrola po operacji stawu;

  • wykrycie zmian w postaci torbieli i guzków podczas badania palpacyjnego.

USG stawów - czy istnieją przeciwwskazania?

Metoda, jaką jest ultrasonografia jest nieinwazyjna i nie stanowi zagrożenia dla pacjenta, dlatego też nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań, które uniemożliwiałyby jej wykonanie. Jedyna sytuacja, w której nie zaleca się wykonywania tego badania to obecność na skórze poparzeń lub otwartych ran.

USG których stawów się przeprowadza?

W zależności od potrzeb, można przeprowadzić USG w obrębie określonych stawów. Badania USG stawów są prowadzone oddzielnie i rozróżnia się:

  • USG stawu skokowego i stopy;

  • USG stawu barkowego;

  • USG stawu łokciowego;

  • USG stawu kolanowego;

  • USG stawu biodrowego;

  • USG stawu ręki i nadgarstka. 

  • USG stawu skokowego i stopy 

Badanie ultrasonograficzne (USG) stopy przeprowadza się w sytuacji, gdy na stopie pacjenta pojawia się zaczerwienienie nieznanego pochodzenia. Jest ono popularne także wśród pacjentów z przebytymi urazami stawu skokowego oraz w przypadkach, gdy dochodzi do nadwyrężenia stopy.

USG stawu barkowego 

USG stawu barkowego wykonuje się wówczas, gdy pacjent uskarża się na chroniczne, silne i nawracające dolegliwości bólowe. Wskazaniem do wykonania badania jest także niemożność wykonywania ruchów i osłabienie mięśni, znajdujących się w jego sąsiedztwie. 

USG stawu łokciowego 

USG stawu łokciowego umożliwia ocenę funkcjonowania i pozwala zbadać wszystkie struktury, które wchodzą w jego skład. To badanie cechuje się wysoką dokładnością, a dzięki niemu wykrywane są schorzenia, takie jak łokieć golfisty, łokieć tenisisty, zespół kanału nerwu łokciowego, zapalenie kaletek i nadkłykci. 

USG stawu kolanowego 

To badanie popularne jest wśród pacjentów po urazie kolana oraz w tych, będących w trakcie fizjoterapii. Umożliwia ocenę postępów terapii. Umożliwia także zbadanie stanu więzadeł kolanowych i ścięgien.

USG stawu biodrowego 

USG stawu biodrowego wykonuje się zazwyczaj u osób w podeszłym wieku, u których często dochodzi do uszkodzenia stawu oraz kości udowej. Badanie USG stawu biodrowego pozwala zbadać obecność płynu w stawie, która może być przyczyną dokuczających schorzeń, takich jak np. trzaskające biodro.

USG ręki i nadgarstka 

Przeprowadzane jest w sytuacjach, gdy występują zaburzenia czucia, widoczne torbiele, ograniczenie w zacisku dłoni i obrzęki. USG ręki i nadgarstka umożliwia ustalenie przyczyny dolegliwości oraz ocenę ich rozległości. USG nadgarstka wykonuje się również w trakcie leczenia, aby móc sprawdzić, czy przynosi oczekiwane rezultaty. 

Tagi:
Polecane