Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > USG transrektalne - wskazania, przeciwwskazania, przebieg
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:27

USG transrektalne - wskazania, przeciwwskazania, przebieg

USG transrektalne - wskazania, przeciwwskazania, przebieg
pixabay.com

USG transrektalne to badanie obrazowe wykorzystywane do diagnostyki schorzeń i nieprawidłowości ze strony odbytu oraz prostaty. USG transrektalne przeprowadza się przez odbytnicę. Wizja tego typu metody diagnostycznej może wywoływać u pacjenta uczucie dyskomfortu, jednak samo badanie jest bezbolesne. Kiedy należy wykonać USG przezodbytnicze (transrektalne)?

USG transrektalne (przezodbytnicze)

Badanie ultrasonograficzne (USG) transrektalne to metoda obrazowa przeprowadzana przez odbytnicę. Służy do rozpoznawania schorzeń w obrębie odbytu oraz narządów miednicy mniejszej. USG transrektalne polega na wprowadzeniu sondy przez odbyt, jest nieinwazyjne  i trwa stosunkowo krótko.

USG transrektalne, podobnie jak pozostałe rodzaje badań ultrasonograficznych odbywają się przy zastosowaniu fal ultradźwiękowych, które pod wpływem kontaktu głowicy z powierzchnią ciała umożliwiają obserwację wewnętrznych struktur na ekranie monitora ultrasonografu. Fale ultradźwiękowe są nieszkodliwe dla człowieka, zatem nie istnieją żadne przeciwwskazania, co do przeprowadzania badania USG. 

USG transrektalne 3D - na czym polega?

Nowej generacji sprzęt umożliwia obrazowanie trójwymiarowe USG. W odróżnieniu od klasycznej metody do tego badania wykorzystuje się głowicę rotacyjną, która daje obraz całego obwodu odbytu oraz dna miednicy. 

Obrazowanie transrektalne w formie 3D jest szczególnie pomocne w podejrzeniu nowotworu. Umożliwia ocenę zmian nowotworowych i operacjach proktologicznych, u kobiet po porodzie (wówczas, gdy doszło do uszkodzenia zwieracza), a także do oceny innych patologicznych zmian odbytu. USG transrektalne zapewnia dokładną i wiarygodną diagnostykę, a także wykrycie nawet niewielkich zmian.

Kiedy należy wykonać USG transrektalne?

Zazwyczaj na badanie USG transrektalne kieruje lekarz proktolog, gastrolog lub chirurg, niekiedy także urolog.  Istnieje szereg przesłanek do przeprowadzenia tego badania, jedną z nich jest diagnozowane schorzeń jamy brzusznej (przy pojawieniu się takich symptomów, jak: biegunki, zaparcia, bóle odbytu i jego okolic, parcie na stolec i mocz, nietrzymanie stolca lub gazów, szczelina odbytu, obecność krwi w stolcu). 

USG transrektalne wykonuje się, gdy zachodzi konieczność kontrolowania i monitorowania stanu pacjentów po operacjach odbytu lub odbytnicy, do oceny uszkodzeń zwieracza, uszkodzeń błony śluzowej i chorób zapalnych.

Badanie USG przezodbytnicze daje możliwość rozpoznania polipów, ropni, przetok odbytu i odbytniczo-pochwowych, a także nowotwory odbytu i prostaty. 

Badanie USG transrektalne (TRUS) przeprowadza się także, gdy:

  • zachodzi podejrzenie nowotworu prostaty;

  • u pacjenta został stwierdzony łagodny rozrost stercza;

  • obserwuje się u pacjenta podwyższone stężenie swoistego antygenu PSA we krwi;

  • badanie per rectum, czyli badanie fizykalne wzbudziło wątpliwości.

USG transrektalne - przeciwwskazania

Pomimo iż badania USG nie stanowią zagrożenia dla pacjenta z uwagi na swoją nieinwazyjność, to w przypadku USG przezodbytniczego mogą pojawić się przeciwwskazania.

Dzieje się tak w przypadku pacjentów, u których występuje zwężenie kanału odbytu, co może znacznie utrudnić przeprowadzenie badania lub nawet całkowicie je uniemożliwić. Kolejnym przeciwwskazaniem do USG transrektalnego jest perforacja jelita grubego. 

Tagi:
Polecane