W Małopolsce odnotowano duży wzrost zachorowań. Nie chodzi tylko o COVID-19, ale inne schorzenia
Poważna sytuacja w Małopolsce. To właśnie tam odnotowano znaczący wzrost zachorowań na COVID-19, ale też inne choroby zakaźne. Co ważne, od początku roku do końca lipca zgłoszonych zostało prawie 1300 przypadków krztuśca, a z kolei rok temu było ich tylko 40 przypadków. W ostatnich dwóch tygodniach zarejestrowanych zostało 523 przypadki koronawirusa, natomiast w ubiegłym roku było 21 przypadków.
Dane sanepidu są niepokojące
Dane małopolskiego sanepidu mówią, że liczba zachorowań na ospę wietrzną oraz różyczkę mocno wzrastają. W 2021 r odnotowano 4860 przypadków ospy wietrznej, w 2022 r. 15427, natomiast w 2023 r. 17238. Przypadki różyczki również odnotowały wzrost: z 18 w 2021 r do 70 w 2023 r.
Dr n. med. Anita Orzeł-Nowak, kierownik Oddziału Nadzoru Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej jako główną przyczynę wzrostu zachorowań wskazała brak szczepień. Jej zdaniem rośnie liczba osób, które się nie szczepią. W 2021 r. było ich 4900, natomiast w tym roku tylko do marca już 8015 - zdradziła.
Liczba zakażeń to efekt odbicia po izolacji
Lekarka podkreśla, że rosnąca liczba zakażeń to nic innego jak efekt “odbicia” po izolacji, która spowodowana została pandemią koronawirusa. Jak dodała Anita Nowak-Orzeł, jest to widoczne szczególnie przy krztuścu . Zdaniem lekarki wakacyjne wyjazdy przyczyniają się do wzrostu liczby zakażeń. Jak wyjaśniają lekarze, jesienią można spodziewać się niestety dalszego wzrostu przypadków.
Nie tylko lekarze, ale też kuratorium oświaty oraz urząd wojewódzki apelują o to, by się szczepić.
“My, lekarze rodzinni, uważamy, że szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi” - wyjaśnił dr hab. n. med. Tomasz Tomasik, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny rodzinnej w Małopolsce.
Szczepionki najbezpieczniejszymi preparatami medycznymi
Dr Orzeł-Nowak wyjaśniła, że szczepionki są najbezpieczniejszymi preparatami medycznymi i żaden inny preparat nie jest absolutnie tak monitorowany, jak szczepienia. Według lekarki, o wiele bardziej ryzykowne jest przyjmowanie leków przeciwzapalnych, jak i antybiotyków.
Z kolei małopolska wicekurator oświaty Katarzyna Mitka wyjaśnia, że kuratorium włączy się w akcje edukacyjne dotyczące szczepień. Mitka apeluje o to, by nie bać się szczepionek, by opierać się zarówno na badaniach naukowych, ale też źródłach historycznych.
Dodajmy, że w 2023 r. wojewoda małopolski nałożył 326 grzywien za uchylanie się od obowiązku szczepień. W tym roku ta liczba wynosi już 250. Z kolei realizację obowiązkowych szczepień dzieci monitoruje Państwowy Inspektor Sanitarny, który występuje do wojewody z wnioskiem o wszczęcie postępowania.
Czytaj też:
Szef GIS bierze się za niezaszczepione dzieci. Za odmowę szczepienia będą mandaty
Z powodu krztuśca zmarło miesięczne dziecko. "Pierwszy przypadek w tym roku"
To przełomowa operacja. Kobiecie przeszczepiono nerkę i grasicę od świni