Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Te sygnały mogą być objawami raka jelita grubego. Gdy je zauważysz, biegnij na kolonoskopię
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 24.08.2024 07:25

Te sygnały mogą być objawami raka jelita grubego. Gdy je zauważysz, biegnij na kolonoskopię

Kolonoskopia, badanie
Fot. Freepic

Kolonoskopia jest badaniem, które potrafi uratować życie, gdyż jest w stanie wykryć raka jelita w początkowym okresie. Są pewne dwa nieoczywiste objawy raka jelita grubego, które powinny skłonić do wizyty i badania u lekarza. W przypadku każdego nowotworu, czas ma ogromne znacznie. Im szybciej zostanie zidentyfikowana choroba, tym większa szansa na wyleczenie.

 

Kolonoskopia ogromną szansą

Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2012 r. odnotowano w Polsce 18 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego, w tym 10 tys. wśród mężczyzn oraz 8 tys. wśród kobiet. Okazuje się, że objawy raka mogą być mylone z objawami zespołu jelita drażliwego.

Najczęstsze objawy? Przewlekłe problemy z wypróżnianiem, naprzemienne biegunki i zaparcia, a także bóle brzucha. Lekarze podkreślają, że dwa pewne objawy mogą być oznakami choroby. Dr James Cleary gastroenterog oraz onkolog w rozmowie z Business Insider podkreślił, że anemia, a także niezamierzona utrata wagi mogą być oznakami choroby - nazywana jest ona “cichym zabójcą”. Lekarz podkreślał, że jeśli ktoś ma jeden z tych objawów, powinien pomyśleć o kolonoskopii.

 “Jeśli masz jeden z tych objawów, powinieneś pomyśleć o kolonoskopii, ale jeśli masz obydwa, to statystycznie rzecz biorąc, twoje szanse są większe i naprawdę powinieneś iść na kolonoskopię” - wyjaśniał.

2149351689.jpg
Fot. Freepic
0 chemii i tylko 15 złotych. Twoja skóra pokocha ten dezodorant

Anemia, nietypowy objaw raka jelita grubego

Co ważne, kolonoskopia jest badaniem przesiewowym w kierunku raka jelita grubego i zalecana jest profilaktycznie po 50. roku życia. Lekarze wyjaśniają jednak, że jeśli ktoś ma mniej lat, a obserwuje u siebie zmiany, o których mowa, powinien umówić się na badanie.

Choć może się to wydawać nietypowe, jednym z nieoczywistych objawów raka jelita grubego jest anemia, czyli niedokrwistość. Niezamierzona utrata wagi to również jeden z objawów raka jelita grubego. Spadek masy ciała bierze się z tego, że rak jelita grubego może prowadzić do zmian w pracy jelit, na przykład zwiększonych biegunek.

Chudnięcie bez konkretnej przyczyny

Natomiast częste wypróżnianie sprawia, że organizm zbyt szybko trawi pokarm i nie jest w stanie wchłonąć z niego kalorii i składników odżywczych.  Przy raku jelita pojawiają się też bóle brzucha i nudności. Jednak powodem do niepokoju powinno być schudnięcie bez konkretnej przyczyny.

To jeszcze nie wszystko, gdyż rak jelita grubego może też objawiać się przewlekłym zmęczeniem, które pojawia się mimo odpowiedniego trybu życia, ale też zdrowej diety i odpowiedniej ilości snu.

Czytaj też:

Jak uchronić się przed rakiem jelita grubego? Lekarze tłumaczą

Badanie krwi zamiast kolonoskopii ma wykryć raka. Lekarz komentuje

Czy są badania mogące zastąpić kolonoskopię? Odpowiadamy, czy można jej uniknąć