Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Szczepionki

Szczepionki

Szczepionka, AstraZeneca
08.05.2024 13:03 AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19. Miliony pacjentów zaczynają się niepokoić

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca ogłosił, że wycofuje ze światowego rynku szczepionkę przeciw COVID-19. Wcześniej AstraZeneca wyjaśniała, że szczepionka może powodować skutki uboczne, takie jak zakrzepy krwi oraz niską liczbę płytek krwi.  Na ten moment wiadomo, że wniosek o wycofanie szczepionki został złożony 5 marca, natomiast wszedł w życie 7 maja.  Jakie są powody tej decyzji?

chłopiec chorujący na odrę
25.03.2024 18:38 Ta zapomniana, zakaźna choroba wróciła. Polacy już nie chcą się szczepić

Do polskiego szpitala w ciężkim stanie trafiła 54-letnia kobieta. Okazało się, że choruje na zakaźną chorobę, którą wielu z nas całkiem lekko przeszło w dzieciństwie. Uważaliśmy ją za wspomnienie przeszłości, tymczasem eksperci alarmują, że wraca ze zdwojoną siłą. Dorośli przechodzą ją ciężej niż dzieci. Pacjentka z objawami na skórze ciała trafiła do zakaźnego szpitala w województwie śląskim. W zeszłym roku liczba zachorowań na tę chorobę wzrosła w Europie 30-krotnie. Najgorzej było w Rumunii, ale problem jest widoczny również w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Teraz też w Polsce. Już wiecie, o jaką chorobę chodzi? W tym tekście znajdziesz też informacje, jak ubiegać się za działania niepożądane szczepionek na COVID-19.

Szczepienia, zdrowie, szczepionki
21.03.2024 12:15 Polacy już się nie szczepią. Po pandemii mają dość nie tylko szczepionek na covid

Przeciwko grypie szczepi się coraz mniej Polaków. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych zwracają uwagę na to, iż cofnęliśmy się do poziomu wyszczepialności sprzed czasów pandemii koronawirusa.W jesienno-zimowym sezonie zaszczepiło się tylko 5,5 proc osób. To o 2. proc mniej, niż w ubiegłym. Obecny system finansowania szczepień jest jednym z najbardziej korzystnych dla pacjentów w Europie, a mimo to Polacy z wakcynacji nie chcą korzystać. Dlaczego?